Faktorėt prognostikė tė mikrokirurgjisė endodontike

Endodonci | 8 Prill 2021 |

Faktorėt prognostikė tė mikrokirurgjisė endodontike

Nga Lara Figini


Me kalimin e kohės trajtimet endodontike po arrijnė suksese tė parashikueshme. Sidoqoftė, nė disa raste  dėshtimi mund tė ndodhė si rezultat i infeksionit tė vazhdueshėm ose rikontaminimit tė sistemit tė kanalit rrėnjė.

Kirurgjia endodontike pėrfshin trajtimin kirurgjik tė njė dhėmbi me njė lezion periapikal qė nuk mund tė zgjidhet me trajtim konvencional endodontik (rikthim endodontik).

Nė ndryshim nga kirurgjia tradicionale endodontike, teknikat moderne mikrokirurgjikale pėrfshijnė pėrdorimin e njė mikroskopi kirurgjikal ose njė endoskopi me majė ultrasonike, pėr njė pėrgatitje tė saktė tė kanalit rrėnjė dhe pėrdorimin e materialeve biokompatibėl tė mbushjes retrogradė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv, botuar nė "Journal of Endodontic" nė mars 2021, autorėt analizuan shpejtėsinė e shėrimit tė dhėmbėve qė i nėnshtrohen trajtimit endodontik me mikrokirurgji pas njė ndjekje minimale prej 5 vitesh me njė analizė tė ndikimit tė ndryshėm para - dhe post-operativ mbi rezultatin.

Minerali i trioksidit agregat (MTA) u pėrdor pėr mbushjen retrogradė dhe studimi mbuloi periudhėn midis janarit 2011 dhe dhjetorit 2015. Nė pacientėt me dhėmbė tė shumtė tė trajtuar, vetėm 1 dhėmb i rastėsishėm u zgjodh pėr analizė statistikore.

Ekzaminimi klinik dhe parametrat radiografikė u pėrdorėn pėr tė vlerėsuar shėrimin. Modele tė thjeshta binare tė regresionit logjistik u pėrdorėn pėr tė analizuar ndikimin e moshės dhe gjinisė sė pacientit, llojin e dhėmbit, madhėsinė e mėparshme radiografike tė lezionit, praninė e kunjit, llojin e restaurimit dhe zgjatimin apikal tė mikrokirurgjisė.

Rezultate

111 pacientė (63.1% gra dhe 36.9% burra) u pėrfshinė nė studim. Nga 111 dhėmbė tė analizuar, 90 u klasifikuan si tė shėruar (shkalla mesatare e shėrimit 81.1%). Mosha dhe gjinia e pacientit, lloji i dhėmbit, lloji i restaurimit dhe mbushja e mėparshme e kanalit rrėnjėsor nuk kishin njė ndikim tė rėndėsishėm nė rezultat.

Lezione tė mėdha (0.5 mm) u gjetėn tė shoqėruara me njė shpejtėsi mė tė ulėt shėrimi sesa lezionet mė tė vogla, megjithėse ndryshimi nuk ishte i rėndėsishėm.

Dhėmbėt e pėrparmė zbuluan njė shkallė shėrimi dukshėm mė tė lartė (93.8% maksilare dhe 100% mandibula) sesa molarėt (70.8% maksilare dhe 57.1% mandibula) (P <0.05). Dallimet midis dhėmbėve tė pėrparmė dhe molarėve ishin statistikisht tė rėndėsishme.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se shkalla mesatare e shėrimit tė dhėmbėve qė i nėnshtrohen mikrokirurgjisė endodontike ėshtė rreth 81% pas 5-9 vitesh. Shkalla e suksesit ėshtė mė e ulėt pėr molarėt sesa pėr dhėmbėt e pėrparmė.

Implikimet klinike

Ky studim siguron informacion afatgjatė mbi suksesin e endodontikės mikrokirurgjikale (ndėrmjet 5 dhe 9 vjet ndjekje), duke vėzhguar ndikimin e faktorėve prognostikė qė mund tė ndikojnė nė suksesin e trajtimit.
Sidoqoftė, pėr shkak tė madhėsisė sė mostrės, nevojiten studime tė mėtejshme, veēanėrisht pėr tė vėrtetuar nėse lloji i dhėmbit mund tė ndikojė nė rezultatin e trajtimit.

Pėr mė shumė informacion:

Antonio Pallarés-Serrano, Pablo Glera-Suarez, Beatriz Tarazona-Alvarez, Marķa Peńarrocha-Diago, Miguel Peńarrocha-Diago, David Peńarrocha-Oltra. Prognostic factors after endodontic microsurgery: a retrospective study of 111 cases with 5 to 9 years of follow-up. J Endod 2021 Mar;47(3):397-403.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 7 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D