Krioterapia nė endodonci: njė kufi i ri nė lehtėsimin e dhimbjes

Endodonci | 6 Prill 2021 |

Krioterapia nė endodonci: njė kufi i ri nė lehtėsimin e dhimbjes

Nga Massimo Gagliani


Njė pėrmbledhje interesante mbi krioterapinė nė endodonci u botua sė fundmi nė "Journal of Endodontics", kjo procedurė e thjeshtė dhe e lehtė mund tė kryhet nėpėrmjet metodave tė ndryshme dhe mund tė japė rezultate efikase nė kufizimin e efekteve anėsore tipike tė trajtimeve endodontike, siē janė dhimbja dhe ėnjtja.

Prezantuar fillimisht nga Vera et al., ka pasur disa konfirmime nė tė kaluarėn e afėrt.

Vera et al. sugjeroi njė shpėlarje pėrfundimtare me tretėsirė tė kripur nė 2.5°C me Endovac (njė pajisje me presion negativ pėr ujitjen e kanalit rrėnjė) pėr 5 minuta, qėllimi ishte ulja e temperaturės sė sipėrfaqes sė rrėnjės duke vepruar kėshtu nė njė mėnyrė tė ngjashme me aplikimet e tė ftohtit nė lezione traumatike dhe nė fazėn post-operative nė tė gjitha procedurat kirurgjikale.

Kėto efekte mund tė merren gjithashtu nga njė pajisje elementare e presionit pozitiv, siē raportohet nga Keskin et al., duke thjeshtuar kėshtu procedurat klinike.

Njė reduktim i dukshėm i dhimbjes post-operative ėshtė raportuar veēanėrisht nė trajtimin e kanalit rrėnjė tė dhėmbėve tė pulpės nekrotike dhe pulpave simptomatike.

Konkluzione

Megjithėse janė sugjeruar efekte tė tjerė pėr shembull nė instrumentet NiTi - nė tė cilat ai vepron duke pėrmirėsuar lodhjen ciklike dhe efikasitetin e prerjes, si dhe nė ato prej ēeliku tė qė nuk ndryshket, efekti kryesor do tė lidhet me fazėn post-operative dhe duhet theksuar qė krioterapia mund tė jetė njė metodė e thjeshtė dhe e lirė pėr tė minimizuar dhimbjen pas operacionit nė periodontitin apikal simptomatik dhe pėr tė kontrolluar gjakderdhjen pulpale gjatė terapisė pulpale nė dhėmbėt vitale.

Pėr mė shumė informacion:

• Fayyad DM et al. Cryotherapy: a new paradigm of treatment in endodontics. J Endod 2020;46(7):936-42.
• Vera J, Ochoa-Rivera J, Vazquez-Carcano M et al. Effect of intracanal cryotherapy on reducing root surface temperature. J Endod 2015; 41:1884-7.
• Keskin C, Özdemir O, Uzun I, Güler B. Effect of intracanal cryotherapy on pain after single-visit root canal treatment. Aust Endod J 2017; 43:83-8.
• Vera J, Ochoa J, Romero M et al. Intracanal cryotherapy reduces postoperative pain in teeth with symptomatic apical periodontitis: a randomized multicenter clinical trial. J Endod 2018; 44:4-8.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 7 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D