Si tė rehabilitoni dhėmbėt e qumėshtit qė janė veēanėrisht tė rrezikuar

Pedodonci | 1 Prill 2021 |

Si tė rehabilitoni dhėmbėt e qumėshtit qė janė veēanėrisht tė rrezikuar


Ruajtja e aspekteve funksionale dhe estetike, pėrtypja e saktė dhe sigurimi i hapėsirės sė nevojshme pėr daljen e dhėmbėve tė pėrhershėm janė disa nga arsyet pse dhėmbėt e qumėshtit duhet tė trajtohen nga profesionistė. Sidoqoftė, shpesh stomatologu e sheh veten tė detyruar tė trajtojė dhėmbė qumėshti tė kompromentuar fort qė do tė kėrkojnė njė rehabilitim 360°.

Rivendosja e dhėmbėve primar me kurora ka pėrparėsi, duke pėrfshirė jetėgjatėsinė, lehtėsinė e aplikimit dhe formimin e mikro-infiltrimeve mė pak tė shpeshta sesa ata me mbushje tė gjera.

Kurora prej ēeliku inox (SSC) kanė qenė ndėr mė tė pėrdorurat nė stomatologjinė pediatrike pėr disa vite edhe pse ngjyra e tyre e argjendit ka qėnė disi e pafavorshme. Nė vitet e fundit, kurorat e parafabrikuara  CAD / CAM dhe zirkonia kanė gjetur aplikim pediatrik pėr tė kėnaqur nevojat estetike tė prindėrve dhe pacientėve tė vegjėl, metoda ekonomike dhe tė riprodhueshme qė gjithashtu mund tė arrihen nė njė kohė tė shkurtėr. Por ēfarė parashikueshmėrie kanė kėto kurora?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės 

Nė njė studim klinik, botuar nė "Pediatric Dental Journal" nė muajin dhjetor, autorėt studiuan nėse kurorat e parafabrikuara estetike dhe me kosto-efektive CAD / CAM mund tė pėrdoren si proteza pėrfundimtare pėr dhėmbėt e qumėshtit.

44 fėmijė, tė moshės 5 deri nė 9 vjeē me tė paktėn njė dhėmb primar tė prishur, u pėrfshinė nė kėtė studim.

63 dhėmbė qumėshti u ndanė nė dy grupe:

• Grupi A, nė tė cilin u aplikuan kurorat CAD / CAM (CCZC) (16 tė pasme, 15 tė pėrparme);
• Grupi B, nė tė cilin u aplikuan kurorat e zirkonisė NuSmile (NZC) (16 tė pasme, 16 tė pėrparme).

Kurorat u vlerėsuan klinikisht nga njė profesionist i cili zhvilloi ri-kontrolle brenda njė distance kohore njė muaj, tre muaj dhe gjashtė muaj, duke analizuar parametrat e mėposhtėm: zona e kontaktit proksimal, pėrshtatja margjinale dhe dėshtimi i restaurimit. Testet Maan-Whitney U, Friedman dhe Wilcoxon u pėrdorėn pėr analizė statistikore.

Rezultate

Analiza e variancės tregoi pėrshtatje tė dobėt margjinale nė tė gjitha kurorat, humbje tė zonės sė kontaktit proksimal nė njė sipėrfaqe mesiale dhe dy sipėrfaqe distale nė dhėmbėt e pasmė tė rikuperuar me CCZC krahasuar me dy sipėrfaqe distale nė dhėmbėt e pasmė tė restauruar me NZC.
Kishte vetėm njė frakturė nė sipėrfaqen e njė NZC pas njė muaji. Sidoqoftė, nuk kishte ndonjė ndryshim tė rėndėsishėm midis performancės sė kurorave NuSmile dhe kurorave CAD / CAM pas gjashtė muajsh ndjekjeje (P> 0,05).

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se kurorat e parafabrikuara CAD / CAM janė njė mundėsi e pranueshme restaurimi pėrfundimtar pėr dhėmbėt primar.

Implikimet klinike

Nėse lind nevoja pėr tė rivendosur njė dhėmb qumėshti nė 360°, dentisti mund tė mbėshtetet nė kurorat e parafabrikuara CAD / CAM tė tilla si zirkonia CCZC ose NuSmile tė cilat, me njė ndjekje gjashtė-mujore, kanė treguar mbijetesė pa copėtim, pa ēarje dhe pa thyerje. Njė ēimento jonomer qelqi mund tė pėrdoret pėr tė ēimentuar kėto kurora tė parafabrikuara zirkonie me mbajtje tė lartė pas gjashtė muajsh.

Pėr mė shumė informacion:

Louay Hanafi, Mohamed Altinawi. A clinical evaluation of prefabricated CAD-CAM crowns for restoring anterior and posterior primary teeth. Ped Dent J 2020;30(3):175-81.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D