Faktorėt qė lidhen me njė prognozė tė mirė tė dhėmbėve tė plasaritur tė trajtuar nė mėnyrė endodontike

Endodonci | 22 Mars 2021 |

Faktorėt qė lidhen me njė prognozė tė mirė tė dhėmbėve tė plasaritur tė trajtuar nė mėnyrė endodontike

Nga Lara Figini


Dhėmbi i plasaritur karakterizohet nga njė frakturė jo e plotė qė mund tė shtrihet nga kurora nė nivelin subgingival. Sidoqoftė, restaurimet dhe kufizimet e mjeteve tė ekzaminimit mund tė shtrembėrojnė incidencėn e vėrtetė tė dhėmbėve tė plasaritur.

Disa faktorė mund tė rrisin gjasat e shfaqjes sė ēarjes; pėr shembull, restaurimet e mėdha tė amalgamave nė nivelin e molarėve tė mandibulės shpesh shoqėrohen me ēarje.

Nė dekadat e fundit, mė shumė trajtime janė propozuar pėr menaxhimin e dhėmbėve tė thyer, por njė metodė e saktė dhe e riprodhueshme pėr tė diagnostikuar shkallėn ose ashpėrsinė e frakturės ende mungon. Si pasojė, vendimi se nė cilėn rrugė duhet tė shkohet pėr tė trajtuar dhėmbėt e ēarė shpesh bazohet nė pėrvojėn personale dhe provat anekdotale.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, botuar nė "Journal of Endodontics" nė shkurt 2021, autorėt hetuan korrelacionin e faktorėve tė shumtė me prognozėn e dhėmbėve tė thyer tė trajtuar nė mėnyrė endodontike.
U vlerėsuan 3680 pacientė qė morėn trajtim endodontik me njė ndjekje prej tė paktėn 1 viti. Nga kjo mostėr, 62 pacientė plotėsuan kriteret e pėrfshirjes dhe u pėrfshinė nė analizėn pėrfundimtare. U pėrfshinė dhėmbėt nė tė ciliėt frakturat mund tė vėreheshin nėn njė mikroskop kirurgjik, me ose pa ndihmėn e blu metilenit.

Nxjerrja e dhėmbėve sugjerohej nėse linja e thyerjes ishte zgjatur nė dyshemenė e dhomės sė pulpės ose pėrtej grykave tė kanaleve. Ēarje tė dukshme nė zmadhim tė lartė u identifikuan nė 64 dhėmbė duke pėrdorur njė mikroskop operativ, por dy mostra u pėrjashtuan pėr shkak tė dokumentacionit jo tė plotė tė ndjekjes.

Faktorėt e vlerėsuar pėrfshinin demografinė, simptomat dhe shenjat klinike, gjetjet radiografike dhe llojin e restaurimit. Analiza statistikore u krye duke pėrdorur testin chi-square dhe testin e saktė tė Fisherit.

Rezultate

Periudha mesatare e ndjekjes ishte 23.3 muaj, me njė sukses tė pėrgjithshėm prej 75.8%. Shkalla e suksesit ndryshonte ndjeshėm nėse dhėmbi kishte njė dėmtim para-operativ periapikal, nuk kishte restaurim adekuat tė pėrhershėm ose kishte futur njė post pas trajtimit tė kanalit rrėnjė.
Analiza e tė dhėnave tregoi se restaurimi i dhėmbėve pas trajtimit dentar ishte faktori mė i rėndėsishėm pėr prognozė. Dhėmbėt e thyer tė trajtuar nė mėnyrė endodontike me restaurime pėrfundimtare tė mbulimit tė plotė kishin njė sukses 2-vjeēar prej 93.6%.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se njė restaurim me mbulim tė plotė ka njė normė suksesi shumė mė tė lartė (93.6%) sesa dhėmbėt e pa restauruar (20%).
Nė tė kundėrt, prania e radiolucencės periapikale, vendosja nga pas dhe thellėsia e shtuar e sondimit ndikojnė negativisht nė shkallėn e suksesit tė dhėmbėve tė thyer.

Implikimet klinike

Megjithėse njė frakturė ka njė ndikim negativ nė dhėmbėt e trajtuar nė mėnyrė endodontike, kėta tė fundit kanė njė sukses premtues tė paktėn 2 vjet kur rindėrtohen me proteza tė pėrhershme me mbulim tė plotė.

Pėr mė shumė informacion:

Yen-Tung Chen, Tun-Yi Hsu, Hongsheng Liu, Sami Chogle. Factors related to the outcomes of cracked teeth after endodontic treatment. J Endod 2021 Feb;47(2):215-20.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 14 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D