Kariesi i molarėve i dhėmbėve tė qumėshtit: si tė thjeshtojmė teknikėn restauruese

Pedodonci | 8 Mars 2021 |

Kariesi i molarėve i dhėmbėve tė qumėshtit: si tė thjeshtojmė teknikėn restauruese

Ruajtja e dhėmbėve tė qumėshtit ėshtė thelbėsore pėr shėndetin oral dhe pėr ruajtjen e funksioneve tė pėrtypjes dhe tė folurit.

Nga Alessandra Abbà


Kariesi dentar tek fėmijėt vazhdon tė jetė njė sėmundje kryesore e shėndetit publik. Pėr tė pėrballuar kėtė problem, njė shumėllojshmėri rrėshirash me veti tė ndryshme fizike janė studiuar pėr pėrdorim nė restaurimet e dhėmbėve tė qumėshtit me qėllim qė tė kursejnė kohė dhe tė thjeshtojnė teknikėn. Njė nga kėto ėshtė e ashtuquajtura "rrėshirė vetė-ngjitėse" me pėrbėrje rrjedhėse. Kjo e fundit bėn tė mundur tė eleminohet hapi nė tė cilin aplikohet ngjitėsi duke zvogėluar kėshtu edhe kohėn e trajtimit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Qėllimi i njė studimi klinik tė rastėsishėm, tė botuar nė European Oral Research ėshtė tė vlerėsojė performancėn klinike nė 1 vit tė ndjekjes sė njė pėrbėrėsi rrjedhės vetė-ngjitės dhe njė sistemi ngjitės/pėrbėrės komercial nė dispozicion pėr restaurimet e drejtpėrdrejta tė molarėve gjetherėnės.

Nga marsi 2012 deri nė shtator 2013, tridhjetė e njė fėmijė (10 djem, 21 vajza midis 4 dhe 9 vjeē) u kontrolluan dhe u regjistruan pėr kėtė studim. Kriteri kryesor i pėrfshirjes ishte prania e tė paktėn dy lezioneve karioze okluzale nė molarėt e qumėshtit pa pėrfshirjen e pulpės.

Pas ekzaminimit klinik dhe radiografik, pacientėt u trajtuan me anestezi lokale dhe izolim tė digės sė gomės dhe njė teknikė restauruese tė caktuar nė mėnyrė tė rastėsishme me njė model tė ndarjes sė gojės. Secili fėmijė trajtohej nga i njėjti operator.

Tė 31 pacientėt morėn dy lloje tė ndryshme trajtimi. Gjithsej 62 kavitete okluzale u rikuperuan me njė sistem tė pėrbėrė rrjedhės vetė-ngjitės ose ngjitės komercial / sistem tė pėrbėrė sipas udhėzimeve tė prodhuesit.

Restaurimet u vlerėsuan klinikisht pas 1 muaji dhe 3, 6 muajsh dhe 1 viti postoperativ duke pėrdorur kriteret e modifikuara tė shėrbimeve tė shėndetit publik nė Shtetet e Bashkuara (USPHS) pėr mbajtjen (R), pėrputhjen e ngjyrave (CM), njollėn margjinale (MD), kariesin sekondar ( SC), konsumimi (W), pėrshtatja margjinale (MA) dhe ndjeshmėria pas operacionit (PS).

Rezultate

Tridhjetė e njė pacientė morėn pjesė nė pėrforcuesin e muajit 1, 3 dhe 6 dhe 29 pacientė morėn pjesė nė pėrforcuesin 1-vjeēar. Mungesa e mbajtjes nuk u vėrejt nė asnjė prej restaurimeve. Asnjė nga restaurimet nuk tregoi njollė margjinale dhe humbje tė formės anatomike nė ndjekjen 1-vjeēare. Restaurimet nuk treguan ndjeshmėri pas operacionit nė asnjė nga periudhat e vlerėsimit.
Nuk kishte dallime tė rėndėsishme midis grupeve pėr mbajtjen, ndeshjen e ngjyrave, ndryshimin e ngjyrave margjinale, kariesin sekondar, pėrshtatjen margjinale, ndjeshmėrinė pas operacionit pas 1 muaj, 3 muajve, 6 muajve dhe 1 viti.

Konkluzione

Ky studim synonte tė vlerėsonte performancėn klinike tė njė pėrbėrjeje tė re tė vetė-ngjitėse tė rrjedhshme pėr 1 vit. Bazuar nė rezultatet, pėrbėrėsi i vetė-ngjitės i rrjedhshėm i rrjedhshėm tregoi rezultate tė pranueshme klinike. Ky material, i cili pėrfshin ngjitėsin, kursen kohė dhe minimizon gabimet e trajtimit.

Sidoqoftė, ka studime tė kufizuara mbi rrėshirėn e rrjedhshme vetė-ngjitėse. Sipas rezultateve tė studimit, rrėshira rrjedhshme vetė-ngjitėse mund tė pėrdoret me sukses nė zgavrat okluzale tė dhėmbėve primar.

Pėr mė shumė informacione:

Buse Ayse Serin, Iffet Yazicioglu,Ceren Deveci, Muharrem Cem Dogan. Clinical evaluation of a self-adhering flowable composite as occlusal restorative material in primary molars: one-year results. Eur Oral Res 2019 Sep;53(3):119-24.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 8 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D