Dhėmbėzimi i qumėshtit

Pedodonci | 4 Mars 2021 |

Dhėmbėzimi i qumėshtit

Nga Massimo Gagliani


Dhėmbėzimi i qumėshtit, ose ndryshe dhėmbėt e qumėshtit, quhen kėshtu pėr ngjyrėn e tyre tė bardhė dhe sepse ato rriten kur foshnja ėshtė ende nė fazėn e shkėputjes nga qumėshti, ka njė rėndėsi tė madhe nė zhvillimin e kockave tė nofullės. Nuk duhet nė asnjė mėnyre tė neglizhohet pasi mirėmbajtja e dhėmbėve tė shėndetshėm tė qumėshtit ėshtė elementi i parė pėr evolucionin e njė goje tė shėndetshme.

Kur ndodh dhėmbėzimi i qumėshtit

Nėse marrim parasysh gjashtė muajt e parė tė jetės, dhėmbi i parė del nga gjashtė muaj deri nė njė vit, shpesh i shoqėruar me dhimbje tė mishit tė dhėmbėve, ndryshueshmėria e daljes pėrsėritet disa herė nė dhėmbėt e pėrhershėm. Me fjalė tė tjera, atyre qė dhėmbėt e qumėshtit i dalin vonė, edhe nderrrimet e tyre do ti bėhen nė njė kohė mė tė vonė. Mbyllja e arritur me dhėmbė qumėshti shpesh pasqyron mbylljen e dhėmbėve tė pėrhershėm, prandaj, nė moshėn tre, katėr vjeē ėshtė e mundur tė interpretohet ēdo malokluzion.

Shėndeti i dhėmbėve tė qumėshtit

Njė element tjetėr pėr t'u marrė parasysh nė dhėmbėzimin e qumėshtit ėshtė gjendja e tyre shėndetėsore, shpesh kaviteti midis dhėmbėve, nė dhėmbėt e qumėshtit ėshtė njė shenjė e rrezikut tė lartė tė sėmundjes edhe nė dhėmbėzimet e pėrhershme. Rekomandohet gjithmonė njė kontroll i datajuar, ndoshta edhe me radiograme tė vogla nė rast situatash tė dyshimta.

Dhėmbėzimi i qumėshtit dhe dhėmbėt e pėrhershėm

Njė diskutim i veēantė meriton shkėmbimi, ose lirimi i dhėmbėve tė pėrhershėm. Edhe kėtu ndryshueshmėria ėshtė shumė e lartė, femrat janė mė tė hershme se meshkujt dhe njė kontroll vjetor i gjendjes sė transformimit tė harqeve dentare duhet tė konsiderohet njė kusht i domosdoshėm.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D