Ekziston njė pėrgjigje e ndryshme nė testin e vitalitetit tė pulpės ndėrmjet pacientėve tė shėndetshėm dhe pacientėve me diabet tė tipit 2?

Endodonci | 7 Dhjetor 2020 |

Ekziston njė pėrgjigje e ndryshme nė testin e vitalitetit tė pulpės ndėrmjet pacientėve tė shėndetshėm dhe pacientėve me diabet tė tipit 2?

Nga Simona Chirico


Diabeti melit ėshtė njė sėmundje kronike e trashėgueshme ose e fituar e shkaktuar nga prodhimi i ulėt ose pamjaftueshmėria e insulinės sė prodhuar nga gjėndrat e pankreasit.
Diabeti melit jo vetėm indukton ndryshime metabolike tė pulpės dentare, por ka treguar se mund tė influencojė qoftė strukturat ndijore qoftė ato vaskulare.
Prandaj, mund tė supozojmė se diabeti mund tė influencojė pėrgjigjet e pulpės ndaj testit tė ndjeshmėrisė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės
Qėllimi i studimit tė publikuar nė International Endodontic Journal, nga Tavakolinejad Kermani et al., ishte ai qė tė vlerėsojė pėrgjigjet ndaj testit tė vitalitetit tė pulpės te pacientėt me diabet tė tipit 2 krahasuar me pacientėt pa sėmundje sistemike.
Janė ekzaminuar 322 premolarė nė 51 pacientė me diabet tė tipit 2 dhe 347 premolarė nė 53 pacientė tė shėndetshėm.
Pacientėt me diabet tė tipit 2 paraqisnin: gliceminė esėll = 300, hemoglobinėn A1C = 10, njė histori tė diabetit melit mė tė shkurtėr se 10 vite dhe asnjė histori hipertensioni.
Janė kryer testi i vitalitetit tė pulpės qoftė ai i tipit elektrik qoftė ai termik (ky i fundit vetėm testi nė tė ftohtė). Rezultatet e testit nė tė ftohtė janė regjistruar nga shkalla analogjike vizive Heft-Parker dhe ato tė testit tė pulpės elektrike janė regjistruar nė bazė tė gjendjes sė dhėnė nga testeri.

Rezultate
Nuk kishte diferenca statistikisht tė konsiderueshme ndėrmjet dhėmbėve premolarė superiorė dhe inferiorė tek individėt e shėndetshėm nė krahasim me pacientėt me diabet nė pėrgjigjen ndaj testit nė tė ftohtė dhe atij elektrik (P >.05).
Te pacientėt diabetikė 45 vjeē, pėrgjigja e premolarėve tė tyre superiorė ndaj testit me tė ftohtė ishte nė mėnyrė tė konsiderueshme e reduktuar.
Megjithatė, nuk kishte ndonjė lidhje tė rėndėsishme ndėrmjet testit nė tė ftohtė dhe moshės te premolarėt inferiorė tė pjesėmarrėsve qoftė diabetikė qoftė jo diabetikė (P >.05). Pėr mė tepėr, nuk kishte ndonjė lidhje tė rėndėsishme ndėrmjet nevojės pėr njė shkallė mė tė madhe korrenti, gjatė testit elektrik, pėr tė marrė njė pėrgjigje te premolarėt maksilarė dhe mandibularė te pacientėt me dhe pa diabet (P >.05).

Konkluzione
Mosha e pacientėve me diabet mund tė influencojė pėrgjigjen e tyre nė testin nė tė ftohtė. Nė fakt, te pacientėt diabetikė me moshė 45 vjeē stomatologu duhet tė ketė parasysh sesi pėrgjigja ndaj njė testi tė tillė mund tė jetė e reduktuar.

Pėr mė shumė informacione:
Tavakolinejad Kermani M, Sanjari M, Nakhaei N, Parirokh M,  Abbott P. Comparison of pulp sensibility tests responses in type 2 diabetes patients and healthy individuals. Clin Res 2020;46(3):364-9.

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 19 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D