Teknologji tė reja pėr pėrmirėsimin e dezinfektimit tė kanalit radikolar

Endodonci | 27 Tetor 2020 |

Teknologji tė reja pėr pėrmirėsimin e dezinfektimit tė kanalit radikolar

Anna Maria Melica


Patologjitė endodontike, qofshin tė pulpės sė dhėmbit qofshin periradikolare, janė pėr shkak tė pranisė sė mikroorganizmave. Objektivi kryesor i terapisė endodontike ėshtė ai qė tė optimizojė dezinfektimin e kanalit radikolar, duke penguar kolonizimin ose rikolonizimin bakterial gjatė dhe pas trajtimit.
Nėpėrmjet njė analize kritike tė literaturės mė tė fundit janė vlerėsuar rezultatet e arritura dhe mundėsia pėr t'i integruar nė praktikėn klinike tė pėrditshme. Mjetet mekanike mund tė reduktojnė numrin e mikroorganizmave tė pranishėm nė brendėsi tė sistemit tė kanaleve tė rrėnjės, por nuk mund tė sigurojnė njė pastrim tė plotė. Solucionet e tretshme pa njė pėrgatitje mekanike nuk janė nė gjendje tė reduktojnė nė mėnyrė tė konsiderueshme infeksionin bakterial brenda kanalit tė rrėnjės. Aktualisht kėrkimi po orientohet drejt studimit tė sistemeve tė pėrshtatshme pėr tė pėrmirėsuar dezinfektimin e kanaleve tė rrėnjėve nėpėrmjet aktivizimit mekanik tė agjentėve endodontik qė pėrdoren pėr lagien.

Ekzistojnė teknika tė ndryshme tė ērregullimit mekanik: manuale me kone gutaperka, mjete endodontike ose furēa tė posaēme, sisteme me dridhje qė bashkojnė fazat e pėrgatitjes me atė tė lagies, sisteme tė aktivizuara me shpejtėsi tė ulėt tė dorezės sė frezės ose tė aktivizuar nga doreza sonike apo subsonike. Edhe laseri pėrdoret si agjent antibakterial i drejtpėrdrejtė ose i ideuar pėr tė gjeneruar valė qė janė nė gjendje tė aktivizojnė nė mėnyrė mekanike agjentėt qė lagin.

Janė pėrshkruar edhe sistemet e lagies me presion apikal negativ qė kanė njė veprim sinergjik dhe plotėsues pėr aktivizimin ultrasonik dhe ato sisteme qė propozohen pėr tė pėrmirėsuar dekontaminimin bakterial endokanalar nėpėrmjet pėrdorimit tė substancave kimike, si pėr shembull ozoni ose e ashtuquajtura teknika e dezinfektimit tė aktivizuar nga drita.

Rritja e pėrgatitjes apikale dhe njė regjim mė efikas i lagies anti-mikrobiale dhe tė sistemeve tė shpėrndarjes dhe tė aktivizimit tė sistemeve tė lagies mund tė pėrmirėsojnė dhe ta bėjnė mė tė parashikueshme reduktimin e ngarkesės bakteriale brenda kanalit kur reagojnė nė kompleksitetet anatomike tė kanalit tė rrėnjės. Aktivizimi ultrasonik i solucioneve tė lagies, nė veēanti hipokloriti natriumit, paraqet standardin e artė me tė cilin janė krahasuar tė gjithė sistemet e ērregullimit mekanik.

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 12 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D