LIGJI PĖR URDHRIN E STOMATOLOGUT NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ

| 6 Prill 2015 |

LIGJI PĖR URDHRIN E STOMATOLOGUT NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ

Urdhri i Stomatologut nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė ent publik, jobuxhetor, i cili pėrfaqėson interesat e pėrbashkėt tė profesionistėve, stomatologė dhe ndihmėsstomatologė, si dhe rregullon marrėdhėniet ndėrmjet tyre nė funksion tė publikut.


Urdhri i Stomatologut nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė ent publik, jobuxhetor, i cili pėrfaqėson interesat e pėrbashkėt tė profesionistėve, stomatologė dhe ndihmėsstomatologė, si dhe rregullon marrėdhėniet ndėrmjet tyre nė funksion tė publikut.

Ky ligj ka pėr qėllim tė rregullojė marrėdhėniet juridike dhe etiko- profesionale tė profesioneve, stomatologė dhe ndihmės-stomatologė, si dhe organizimin e Urdhrit tė Stomatologut.

1. Misioni i Urdhrit tė Stomatologėve ėshtė ruajtja e standardeve tė larta nė formimin dhe ushtrimin e profesioneve nė fushėn e stomatologjisė dhe mbrojtja e pacientėve dhe publikut nga kequshtrimi i profesionit tė stomatologut. 2. Pėr tė pėrmbushur misionin e tij, Urdhri i Stomatologėve ushtron kėto kompetenca: a) jep dhe heq licencėn individuale tė ushtrimit tė profesionit; b) vendos standarde etike dhe deontologjike, tė detyrueshme pėr ēdo stomatolog dhe monitoron zbatimin e tyre gjatė ushtrimit tė profesionit; c) rivlerėson periodikisht kompetencėn dhe performancėn profesionale tė anėtarit tė Urdhrit tė Stomatologėve pėrballė standardeve tė vendosura; ē) nxit arritjen e standardeve tė larta nė edukimin dhe formimin profesional dhe etik tė anėtarėve tė Urdhrit; d) bashkėpunon me Qendrėn Kombėtare tė Edukimit nė Vazhdim, institucione tė tjera shkencore dhe arsimore pėr tė siguruar standarde tė larta nė Edukimin e Vazhdueshėm Mjekėsor, kualifikimet dhe specializimet pasuniversitare tė Urdhrit; dh) krijon dhe mban Regjistrin Themeltar tė Urdhrit, i cili ėshtė i ndarė nė pjesė tė veēanta pėr stomatologėt dhe ndihmėsstomatologėt dhe menaxhon sistemin e administrimit dhe pėrditėsimit tė tij; e) mbron tė drejtat e anėtarėve tė Urdhrit, integritetin moral dhe profesional tė tyre e tė profesionit tė stomatologut. Dispozitat e plota pėr Ligjin e Urdhrit tė Stomatologut mund t'i lexoni duke klikuar kėtu
LIGJI PËR URDHRIN E STOMATOLOGUT NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË


Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 172 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D