Dentistėt dhe studiot e asociuara: kėshillat e njė konsuleti

| 2 Prill 2015 |

Dentistėt dhe studiot e asociuara: kėshillat e njė konsuleti

Nėse bashkimi bėn fuqinė, pėr dentistin qė tė punojė me kolegė tė tjerė mund tė jetė njė zgjidhje shumė e mirė pėr t’i ofruar pacientėve tė tij shėrbime mė specifike, teknologjitė mė moderne diagnostikuese dhe terapeutike, pėrveē se tė pėrzgjedh kostot dhe personelin.


Organizimi nė njė studio tė asociuar ose shoqatė profesionistėsh mund tė jetė forma ligjore e cila tė lejon tė bėsh konkurues studion dhe profesionistėt e rinj qė duan tė braktisin bashkepunimin dhe tė hapin njė zyrė tė tyren

Por cilėn duhet tė zgjidhni?

Doktor Franco Merli (nė foto) profesionist i lirė dhe konsulent fiskal ANDI nė Genova, shpjegon pro-tė dhe kundra-t pėr format e mundshme juridike italiane nė dispozicion tė dentistėve pėr t'u bashkuar me profesionistė tė tjerė. Si alternativė mund tė adoptohet edhe nė vendin tonė

Studio e asociuar

Dy ose mė shumė profesionistė me tė njėjtėt tituj profesionalė bashkohen pėr tė ushtruar bashkė profesionin e zgjedhur nė rastin tonė, stomatologjinė.

Pajiset blihen drejtpėrdrejt nga studio e asociuar dhe nga pikėpamja fiskale, profesionistėt e asociuar ndjekin rregullat e pėrcaktuara pėr tė ardhurat tė cilat janė tė vlefshme pėr punėn individuale, duke ndejkur principin e parave dhe duke aplikuar pėr transparencė ndaj vetė profesionistėve tė asociuar.

Kjo formė ligjore ėshtė e kėshillueshme pėr shoqatėn e profesionistėve stomatologė me njė numėr tė kufizuar (nga 2 nė maksimumi 5).

I lejon profesionistėt tė rifillojnė shpenzimet edhe nė funksion tė entit dhe ka avantazhin e qė tė mund tė vendosė kuotėn e fillimit, e cila ėshtė e dobishme edhe mbas mbylljes sė vitit, por edhe brenda afatit tė prezantimit tė tė ardhurave.

Aspektet negative janė ato tė shkaktuara nga konfikte tė mundshme nga vetė profesionistėt dhe kėtu kujtoj se nė rast mosmarrėveshjeje votohet me individė dhe jo me kuotė, kjo mund tė zgjidhet duke emėruar njė ose mė shumė ortakė themelues tė cilėve u caktohet administrimi i studios.

Shoqėri kapitale

Kryesisht forma juridike e zgjedhur nga dentistėt ėshtė ajo e njė kompanie me pėrgjegjėsi tė kufizuar (Società Responsabilità Limitata) (SRL). Mund tė aktivizohet edhe nga njė ortak i vetėm. Nė krahasim me studion e asociuar ka njė burokraci mė tė lartė si nė terma tė hapjes sė studios edhe nė terma tė drejtimit tė saj. Ortakėt mund tė shkėputen nga aktiviteti dhe pėrqindja e caktuar. Nga pikėpamja fiskale pėrfiton njė taksim mė tė ulėt nė krahasim me studion e asociuar.

Kjo formė ėshtė e kėshillueshme kur dėshirohet qė ti shtohet kapitalit edhe persona jo tė kualifikuar (jo stomatologė) ose tė rrisėsh vlerėn e studios duke shitur njė pjesė tė kuotave nė pronėsi tė disa bashkepuntorėve. Kjo lloj shoqėrie mund tė pėrdoret nė rast kur ortakėt janė nė numėr mė tė lartė se pesė dhe ekzizston edhe njė ortak i rėndėsishėm kapitali. Nė kėtė rast votohet nė bazė tė kuotave.

Aspektet negative janė kostot e konsiderueshme pėr drejtimin kompanisė, sepse ėshtė ė domsdoshme tė mbahet njė llogari e dyfishtė si dhe pėrgatitet buxheti dhe tė trajtohen libra social. Problem i mėtejshėm ėshtė ai i taksave i cili nuk bėhet mė sipas fitimeve por sipas kompetencės, pra e marrin si fitim edhe atė qė nuk ka sjellė fitime si dhe pėrfitimet haraē.

Kėtu problemi i vėrtet ėshtė se akoma nuk dihet cilėn metodė tatimi kėto lloj kompanish paguajnė kėshtu qė pėr momentin personalisht nuk e kėshilloj.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 149 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D