Parandalimi i kariesit gjatė fėmijėrisė sė hershme dhe parashkollore

| 8 Korrik 2024 |

Parandalimi i kariesit gjatė fėmijėrisė sė hershme dhe parashkollore

Nė njė analizė u raportua se prevalenca mesatare e kariesit nė fėmijėrinė e hershme (ECC) te fėmijėt 3-, 4- dhe 5-vjeēare nė mbarė botėn arrin respektivisht 43%, 55% dhe 63%. Kėto...


Nė njė analizė u raportua se prevalenca mesatare e kariesit nė fėmijėrinė e hershme (ECC) te fėmijėt 3-, 4- dhe 5-vjeēare nė mbarė botėn arrin respektivisht 43%, 55% dhe 63%. Kėto tė dhėna janė alarmante, pasi pasqyrojnė faktin se pothuajse gjysma e fėmijėve parashkollorė mund tė preken nga ECC, duke theksuar nevojėn urgjente pėr strategji parandaluese efektive.

Fluori ėshtė thelbi i menaxhimit terapeutik dhe parandalues jo invaziv i lezioneve tė kavituara tė kariesit dhe i atyre jo tė kavituara (tė quajtura edhe si njollat e bardha- WSL).

Terapia lokale me fluor nė trajtė ngjyrosėsi ofron njė pėrqendrim tė lartė e tė gjatė tė fluorit nė sipėrfaqen e dhėmbėve pėr njė periudhė tė gjatė, si dhe pėrbėn njė depozitė jetėgjatė tė joneve tė kalciumit dhe fluorurit nė kavitetin oral.

Aktualisht, pėrveē ngjyrosėsit konvencional me fluor, i cili pėrmban 5% fluorur natriumi (NaF), nė treg janė tė disponueshėm shumė ngjyrosės tė rinj me formula novatore qė synojnė njė parandalim mė tė madh tė ECC. Nė veēanti, kėta ngjyrosės kanė pėrbėrje qumėshti, si fosfopeptidi i kazeinės dhe kalciumi amorf.

U raportua se fosfati (CPP-ACP) rimineralizon shtresat mė tė thella tė lezioneve tė kariesit tė smaltit duke lėshuar jone aktive qė e mbajnė njė mjedis tė mbingopur. Nė ngjyrosėsit me bazė CPP-ACP, CPP lidhet me ACP, aglomerohet nė nanoklustera dhe rregullon madhėsinė e joneve tė kalciumit dhe fosfatit, duke favorizuar pėrhapjen e joneve nė shtresat mė tė thella.

Njė tjetėr teknologji rimineralizuese me bazė kalciumi qė pėrmban fosfat trikalciumi tė funksionalizuar (fTCP) ėshtė projektuar pėr tė frenuar demineralizimin e smaltit, duke ēliruar nivele tė larta tė joneve tė kalciumit, fosfatit dhe fluorit e duke parandaluar ndėrveprimet e parakohshme fluor-kalcium.

Megjithatė, shumica e kėrkimeve mbi kėta ngjyrosės tė rinj fluori, aktualisht janė tė kufizuara nė studime in vitro dhe efikasiteti i tyre klinik nuk ėshtė vlerėsuar ende plotėsisht.

Tipologjia e kėrkimit dhe metoda e analizės
Nė njė studim tė randomizuar tė kontrolluar, dyfish tė verbėr, autorėt kanė krahasuar efikasitetin e dy ngjyrosėsve me 5% fluorur natriumi (NaF) qė pėrmbajnė fosfopeptid kazeine, fosfat tė kalciumit amorf (CPP-ACP) ose fosfat trikalciumi (TCP), me ngjyrosėsin tradicional 5% NaF nė parandalimin e kariesit gjatė fėmijėrisė sė hershme (ECC) te fėmijėt parashkollorė me rrezik tė lartė.

Nė kėtė studim, autorėt rekrutuan 582 fėmijė tė shėndetshėm 3-4-vjeēarė me tė paktėn njė lezion kariesi (tė prekavituar ose tė kavituar) pas pėlqimit me shkrim nga prindėrit e tyre.

Duke pėrdorur njė tabelė me numra rastėsorė tė gjeneruar nga kompjuteri, fėmijėt u ndanė nė mėnyrė tė randomizuar nė 3 grupe:
• Grupi i kontrollit (196 fėmijė), tė cilėve iu aplikua 5% NaF tradicionale
• Grupi  eksperimental 1 (193), tė cilėve iu aplikua 5% NaF me TCP
• Grupi  eksperimental 2 (193), tė cilėve iu aplikua 5% NaF me CPP-ACP. Aplikimet u kryen ēdo 3 muaj pėr 24 muaj.

Rezultatet
Incidenca e kariesit tė ri nė harkun e 2 viteve ishte 59.2% nė grupin 2,  65.1% nė grupin 1 dhe 66.1% nė grupin e kontrollit. Rritja mesatare nuk ishte domethėnėse midis 3 grupeve nė lezionet e kavituara, si dhe nė lezionet e pakavituara tė kariesit. Nuk u vėrejt asnjė ndryshim domethėnės nė shpėrndarjen e ngjyrosėsit total tė fluorit midis tre grupeve.

Pėr mė tepėr, nuk u gjet asnjė ndryshim domethėnės gjatė krahasimit tė rezultateve midis numrit tė ndryshėm tė aplikimeve tė ngjyrosėsit me fluor, tė marra nga fėmijėt nė secilin grup.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D