Metodat e rindėrtimit tė papilės interdentare

| 2 Korrik 2024 |

Metodat e rindėrtimit tė papilės interdentare

Papila interdentare ėshtė njė pjesė anatomike e rėndėsishme e gingivave dhe mbush hapėsirat ndėrmjet pikave tė kontaktit tė dhėmbėve ngjitur me...


Papila interdentare ėshtė njė pjesė anatomike e rėndėsishme e gingivave dhe mbush hapėsirat ndėrmjet pikave tė kontaktit tė dhėmbėve ngjitur me njėri-tjetrin. Ajo mbėshtetet nga kocka alveolare nėn tė dhe nga cepat e dhėmbėve nė anė.

Papila interdentare pėrbėhet nga mukoza dhe nga njė ind lidhor i dendur, i mbuluar nga epiteli oral. Forma e saj ndikohet nga pikat e kontaktit ndėrmjet dhėmbėve ngjitur me njėri-tjetrin, nga gjerėsia e sipėrfaqeve dentare ndėrproksimale dhe nga pėrparimi i bashkimit smalt-cement (CEJ).
Pėr arsye tė ndryshme, patologjike ose jo, papila interdentare mund tė reduktohet nė lartėsi, ose, nė rastet mė tė rėnda, mund tė largohet dhe kjo pėrkthehet nė njė hapėsirė si ēarje, i njohur gjerėsisht edhe si "trekėndėshi i zi".

Trekėndėshat e zinj mund tė jenė jashtėzakonisht jo estetikė dhe shpesh janė shkaku i zhgėnjimit tė pacientėve.

Tipologjia e kėrkimit dhe metoda e analizės
Nė njė analizė sistematike, tė publikuar nė Clinical Oral Investigations, autorėt vlerėsuan mundėsitė terapeutike pėr rindėrtimin e papilės dentare tė larguar dhe analizuan evidencat e efikasitetit tė tyre.

Autorėt kryen njė kėrkim elektronik dhe njė tjetėr manual, me qėllim identifikimin e tė gjitha llojeve tė studimeve qė kishin analizuar rindėrtimin e papilės interdentare (me pėrjashtim tė analizave) me njė kontroll ecurie minimal prej 3 muajsh.

Rezultatet
Nė analizėn finale u pėrfshinė 45 studime, 7 prej tė cilave ishin tė randomizuara, 2 ishin grupi, 19 ishin seri rastesh dhe 17 ishin raportime rastesh.

Pesėmbėdhjetė studime pėrfshinin tė dhėna mbi trajtimin me acid hialuronik (duke pėrfshirė 2 studime tė randomizuara dhe tė kontrolluara), 6 studime pėrfshinin tė dhėna mbi trajtimin me fibrinė tė pasur me trombocite, 16 studime pėrfshinė tė dhėna mbi trajtimin me  grafte tė indeve tė buta, 4 studime pėrfshinė tė dhėna mbi trajtimin ortodontik dhe 4 mbi trajtimin me alternativa tė tjera metodash.

Matjet mė tė zakonshme tė rezultateve ishin pėrmasat e trekėndėshit tė zi dhe pėrqindjen e rimbushjes papilare. Nuk ishte e mundur tė kryhej metaanaliza pėr shkak tė heterogjenitetit tė lartė tė studimeve.

Trajtimi me acid hialuronik (HA)
Protokollet nė disa studime tė pėrfshira nė kėtė analizė ndryshonin nė bazė tė metodave pėrmes tė cilave pėrdorej HA, por nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve kryhej anestezia lokale dhe zakonisht injektohej xhel me pėrmbajtje HA 2.3 mm apikale ndaj papilės sė munguar. Ky injeksion pėrsėritej vetėm nė 3 intervale javore. Katėr studime e kishin pėrsėritur ndėrhyrjen nė 3 javė dhe 6 javė. Tė gjitha studime shfaqėn pėrmirėsim tė rimbushjes papilare gjatė kontrolleve tė ecurisė, qė zgjatėn 3-6 muaj me njė studim qė ofroi rezultate deri nė 2 vjet.

Trajtimi me fibrinė me pėrmbajtje trombocitesh (PRF)
Gjashtė nga artikujt e pėrfshirė nė analizė ofruan tė dhėna mbi pėrdorimin e fibrinės me pėrmbajtje trombocitesh, si trajtimi i rindėrtimit tė papilės interdenatre. Kėto studime pėrfshinin 2 studime klinike tė randomizuara tė kontrolluara, 1 seri rastesh dhe 3 raste klinike. Nėse kombinoheshin me ndėrhyrjes kirurgjikale, dy studimet e randomizuara dhe tė kontrolluara demonstruan se PRF jep mė pak rezultat sesa pėrdorimi i kombinimit me teknika kirurgjikale rikonstruktive  gjatė kontrolleve tė ecurisė qė zgjatėn 3-6 muaj. Megjithatė, trajtimi me PRF lidhej me njė sėmundshmėri mė tė vogėl tė pacientit dhe me kėnaqėsi mė tė madhe.

Trajtimi me grafte tė indeve tė buta
Pesėmbėdhjet studime tė pėrfshira nė analizė ofruan tė dhėna mbi procedurat e graftit kirurgjikal, ndėr tė cilat, 1 studim i randomizuar dhe i kontrolluar. 7 seri rastesh dhe 8 raportime rastesh. Procedurat kirurgjikale tė ndjekura ishin teknika Beagle, tunelimi interproksimal, flap i avanzuar nga ana koronare dhe pėrdorimi i indit lidhor nėnepitelial, si dhe grafti gingivar i lirė.

Pėrfundimet
Nga tė dhėnat e kėsaj analize, arrihet nė pėrfundimin se ekzistojnė mundėsi tė ndryshme pėr rindėrtimin e  papilės interdentare, si injeksionet e acidit hialuronik, pėrdorimi i PRF, ekzekutimi i grafteve kirurgjikale dhe trajtimi ortodontik. Kėto trajtime duket se pėrmirėsojnė rezultatet nė minimalisht 3 muaj.

Kryerja e graftit tė indeve tė buta me graftin e indit lidhor nėnepitelial duket se pėrbėn evidencėn mė tė qėndrueshme nė reduktimin afatgjatė tė "trekėndėshave tė zinj".

Nuk ka evidenca tė mjaftueshme pėr formulimin e rekomandimeve specifike.

Ndėrlikimet klinike
Pacientėt ankohen shpesh nga shfaqja e trekėndėshave tė zinj dhe nga mundėsitė jo shumė tė qarta tė menaxhimit.

Kjo analizė sistematike ofron informacione mbi mundėsitė e disponueshme tė rindėrtimit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D