Cilat janė shenjat klinike pėr diagnostikimin e hershėm tė erozionit dentar?

| 28 Qershor 2024 |

Cilat janė shenjat klinike pėr diagnostikimin e hershėm tė erozionit dentar?

Konsumimi i dhėmbėve ėshtė humbja kumulative e substancės sė mineralizuar nė sipėrfaqen e dhėmbit pėr shkak tė fenomeneve fizike (fėrkimi ose abrazioni dentar), ose...


Konsumimi i dhėmbėve ėshtė humbja kumulative e substancės sė mineralizuar nė sipėrfaqen e dhėmbit pėr shkak tė fenomeneve fizike (fėrkimi ose abrazioni dentar), ose fiziko-kimike (erozioni dentar) dhe megjithėse dy ose tre procese konsumimi mund tė pėrkojnė dhe ndėrveprojnė me njėri-tjetrin, njė proces mund tė mbizotėrojė mbi tė tjerėt.

Konsumimi i dhėmbėve mund tė konsiderohet si njė proces fiziologjik i lidhur me moshėn, por mund tė jetė edhe patologjik kur ėshtė atipik, duke shkaktuar probleme funksionale, ose estetike. Prevalenca e erozionit tė dhėmbėve tė pėrhershėm nė popullsinė e pėrgjithshme varion nga 20% nė 45%, ndėrsa shenjat e procesit tė erozionit dentar u vėrejtėn nė 80% tė tė rriturve.

Prandaj, ėshtė e rėndėsishme qė procesi i erozionit dentar tė konstatohet herėt dhe tė merren masat e duhura parandaluese, me qėllim qė tė parandalohet qė erozioni dentar tė kthehet nė tė rėndė ose nė patologjik. Ekzaminimi klinik ėshtė i pėrshtatshėm pėr tė zbuluar procesin e erozionit dentar apo pėr tė diagnostikuar konsumimin gėrryes tė dhėmbėve nė bazė tė ndryshimeve tė sipėrfaqeve, apo morfologjisė sė dhėmbit normal.

Shenjat e para tė erozionit tė dhėmbėve pėrfshijnė ndryshimet e karakteristikave optike tė smalitit, duke shfaqur njė sipėrfaqe tė lėmuar, tė butė dhe me shkėlqim, ndėrsa shenjat e pėrparuara pėrfshijnė ndryshime morfologjike.

Karakteristikat klinike kryesore qė mund ta dallojnė erozionin dentar nga njė proces fėrkimi te individėt me fėrkim tė zgjatur dentar janė: tejdukshmėria e shtuar e prerjes dhe konsumimi mė i madh nė pjesėn e sipėrme tė dhėmbėve tė pėrparmė, humbja e konveksiteteve dhe ruajtja e veshjes sė smaltit nė fisurat gingivare.

Tipologjia e kėrkimit dhe metoda e analizės
Nė njė studim tė tėrthortė, autorėt pėrcaktuan saktėsinė e shenjave klinike pėr diagnostikimin e fėrkimit gėrryes tė dhėmbėve nė popullsinė e pėrgjithshme tė tė rinjve madhorė.

Nė fazėn e parė, studiuesit, pėrcaktuan nė mėnyrė tė pavarur praninė e lezioneve dentare nė bazėn e sipėrfaqes sė smaltit, praninė e ndryshimeve morfologjike nė sipėrfaqet jo okluzale, si edhe atė tė rrafshimit tė zonave konvekse ose tė ēdo lloj konkaviteti.

Nė fazėn e dytė, njė nga studiuesit regjistruan praninė e shenjave klinike sipas sistemit tė standardizuar tė vlerėsimit tė fėrkimit dentar. Saktėsia diagnostikuese e ēdo shenje klinike, vetėm dhe e kombinuar, u vlerėsua duke pėrllogaritur ndjeshmėrinė dhe aftėsitė e tyre specifike nė zbulimin e erozionit.

Rezultatet
Nga 147 pjesėmarrėsit (78 gra dhe 69 meshkuj nė moshėn mesatare 22 vjeē) e studimit, 76.2% shfaqėn fėrkim gėrryes tė dhėmbėve. Shenjat e vetme klinike me ekuilibėr mė tė madh ndjeshmėrie dhe aftėsish specifike rezultuan zonat konvekse tė rrafshuara (pėrkatėsisht 63% dhe 71%), si dhe sipėrfaqet e errėta (pėrkatėsisht 47% dhe  89%).

Regresioni logjistik me shumė ndryshore zbuloi se "ruajtja e veshjes sė smaltit nė fisurėn gingivare" (raporti i gjasave, 22) dhe kombinimi i "pamjes sė lėmuar, tė mėndafshtė, me shkėlqim, saten dhe sipėrfaqes sė errėt" (raporti i gjasave, 68) shfaqi vlerat mė tė mira parashikuese.

Kėto shenja klinike shfaqen mė shpesh nė molarėt e parė mandibularė dhe nė dhėmbėt e pėrparmė dhe tė qenit. Pra, si pėrfundim, shenjat klinike mė tė sakta pėr konstatimin e erozionit dentar janė prania e sipėrfaqeve tė errėta, prania e zonave konvekse tė rrafshuara dhe ruajtja e veshjes sė smaltit nė fisurat gingivare.



Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D