Vlerėsimi i dhimbjes postoperatore nė trajtimet kanalare tė dhėmbėve nekrotikė me periodontit apikal

| 25 Qershor 2024 |

Vlerėsimi i dhimbjes postoperatore nė trajtimet kanalare tė dhėmbėve nekrotikė me periodontit apikal

Suksesi i trajtimit endodontik pėr dhėmbėt nekrotikė varet nga reduktimi efektiv i infeksionit kanalar. Vetėm instrumenti nuk e arrin kėtė objektiv in toto, sidomos...


Suksesi i trajtimit endodontik pėr dhėmbėt nekrotikė varet nga reduktimi efektiv i infeksionit kanalar. Vetėm instrumenti nuk e arrin kėtė objektiv in toto, sidomos nė zonat e vėshtira pėr t'u arritur, prandaj ėshtė shumė e rėndėsishme tė aplikohet njė solucion irrigues me aftėsi tė pėrshtatshme dezinfektimi.

Hipokloriti i natriumuit (NaOCl) pėrdoret gjerėsisht pėr shkak tė kapacitetit tė tij nė tretjen e indeve organike tė mbetura. Ai pėrdoret nė pėrqendrime tė larta, kryesisht pėr kapacitetin e lartė tretės dhe pėr aktivitetin antimikrobik, tė optimizuar pėr njė kohė tė shkurtėr.

Megjithatė, pėrdorimi i NaOCl nė pėrqendrime tė larta duhet studiuar pėrsa i pėrket citotoksicitetit tė dhimbjes post-operatore.

Disa studime eksperimentale tė literaturės demonstruan se citotoksiciteti i NaOCl nė 8.25%, mund tė krahasohet me atė tė NaOCl nė pėrqendrime mė tė vogla, si dhe nuk shkaktoi ndryshime tė dukshme nė veēoritė e dentinės sė rrėnjės. Pėr kėtė arsye, u propozua pėrdorimi i NaOCl nė 8.25% si irrigues endodontik.

Gjithsesi, shumė pak studime e kanė vlerėsuar dhimbjen postoperatore pas trajtimit endodontik duke pėrdorur NaOCl nė 8.25%.

Tipologjia e kėrkimit dhe metoda e analizės
Nė njė studim klinik tė randomizuar, dyfish tė verbėr, autorėt vlerėsuan nėse pėrdorimi i hipokloritit tė natriumit nė 8.25% (NaOCl) mund tė shkaktojė dhimbje post-operatore mė intensive pas trajtimit endodontik, krahasuar me NaOCl nė 2.5%.

154 pacientė u ndanė nė mėnyrė tė randomizuar nė dy grupe:

• Grupi NaOCl 8.25%, nė tė cilin lavazhet kanalare u kryen me hipoklorit natriumi nė 8.25%
• Grupi NaOCl 2.5%, nė tė cilin lavazhet kanalare u kryen me hipoklorit natriumi nė 2.5%

U krye njė trajtim endodontik nė vetėm njė vizitė, duke pėrdorur protokollin standard, me ndryshimin e vetėm tė pėrqendrimit tė NaOCl.

Dhimbja postoperatore u vlerėsua duke pėrdorur shkallėn e vlerėsimit numerik tė shumėfishtė nė harkun e 30 ditėve. Rezultati i pėrgjithshėm nė kohė u analizua pėrmes regresionit binomial negativ me shumė nivele nė efekte tė pėrziera.
Nevoja pėr barna kundėr dhimbjes u regjistrua dhe u krahasua ndėrmjet grupeve pėrmes testit U tė Mann-Whitney.

Rezultatet
Pėrdorimi i NaOCl nė 8.25% ka shtuar rezultatet e dhimbjes postoperatore nė kohė me 3.48 herė, krahasuar me pėrdorimin e NaOCl nė 2.5% (raporti i normės sė incidencės [IRR], 3.48; 95% ic, NGA 1.57 nė 7.67).

Gjithashtu, grupi me NaOCl nė 8.25% shfaqi incidencė mė tė lartė dhimbjeje se grupi me NaOCl nė 2.5% gjatė periudhės 12 orė-3 ditė, me rezultate qė shkojnė nga 2.1 nė 10.74 mė shumė.

Nuk u vėrejt asnjė ndryshim pėrsa i pėrket sasisė sė analgjezikėve qė u janė administruar grupeve.

Si pėrfundim, pėrdorimi i NaOCl nė 8.25% shkakton njė dhimbje postoperatore mė intensive, krahasuar me NaOCl nė 2.5%.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D