Faktorėt e rrezikut tė peri-implantitit

| 19 Qershor 2024 |

Faktorėt e rrezikut tė peri-implantitit

Peri-implantiti ėshtė komplikimi biologjik mė i rėndė i konstatuar nė implantologji. Prevalenca e peri-implantitit mund tė arrijė nė...


Peri-implantiti ėshtė komplikimi biologjik mė i rėndė i konstatuar nė implantologji. Prevalenca e peri-implantitit mund tė arrijė nė 19.53% nė Evropė, 34% nė SHBA dhe 23.9% nė Japoni.

Kjo sėmundje mund tė shkaktojė humbje tė njė implanti pas osteointegrimit, me pasoja tė rėnda pėr pacientin dhe njė ndikim nė raportin kosto-efikasitet.

Diagnostikimi i hershėm ėshtė i vėshtirė pėr shkak tė mungesės sė njėtrajtshmėrisė nė pėrparimin e simptomave jo shumė tė qarta. Prandaj, ėshtė thelbėsore qė tė identifikohen faktorėt e rėndėsishėm tė rrezikut pėr lehtėsimin e terapisė sė synuar dhe kontrollimit tė saj.

Tipologjia e kėrkimit dhe metoda e analizės
Nė njė analizė tė publikuar nė Journal of Dentistry, autorėt pėrmblodhėn evidencat dhe vlerėsuan biaset ekzistuese nga analizat sistematike tė publikuara mė parė, me qėllim hartimin e faktorėve tė rrezikut, klinikisht tė rėndėsishėm pėr peri-implantitin.

Autorėt kryen njė kėrkim bibliografik tė studimeve vrojtuese qė analizonin lidhjen ndėrmjet ēdo faktori rreziku dhe peri-implantitit pėrmes PubMed, Scopus, Cochrane Database of Systematic Reviews ed Epistemonikos, deri nė tetor 2023.

Nga gjithsej 5002 publikime, u konsideruan tė pranueshėm 51 artikuj me tekst tė plotė dhe 12 artikuj qė pėrshkruanin 41 metaanaliza, qė vlerėsonin lidhjen ndėrmjet faktorėve tė rrezikut dhe peri-implantitit.

Rezultatet
Nga 41 lidhje tė analizuara, vetėm 24 rezultuan tė rėndėsishme. Asnjė prej lidhjeve nuk klasifikohej si evidencė bindėse. Dy lidhje, prania e periodontitit dhe duhanpirja u klasifikuan si jashtėzakonisht nxitėse.

Tetė lidhje (diabeti melit, hiperglicemia, mungesa e profilaksisė antibiotike, anamneza e sėmundjes periodontale kronike, sėmundja periodontale nė zhvillim, implantet e vendosura nė pjesėn e pėrparme tė nofullės [tė nofullės dhe ato mandibulare], osteoprotegerina), polimorfizmat gjenetike dhe mungesa e gjerėsisė sė mukozės sė keratinizuar, u klasifikuan si faktorė nxitės tė peri-implantitit.

Pėrfundimet
Nga tė dhėnat e kėtij studimi mund tė thuhet se periodontiti dhe duhanpirja janė faktorė rreziku jashtėzakonisht nxitės tė peri-implantitit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D