OBSH paralajmėron rrezikun: Antibiotikėt nuk po funksionojnė!

| 18 Qershor 2024 |

OBSH paralajmėron rrezikun: Antibiotikėt nuk po funksionojnė!

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė jep alarmin edhe njė herė pėr rezistencėn ndaj antibiotikėve. Aktualisht, ekzistojnė 32 lloje antibiotikėsh nė fazė zhvillimi nė tė...


Organizata Botėrore e Shėndetėsisė jep alarmin edhe njė herė pėr rezistencėn ndaj antibiotikėve. Aktualisht, ekzistojnė 32 lloje antibiotikėsh nė fazė zhvillimi nė tė gjithė botėn dhe vetėm 12 prej tyre mund tė konsiderohen risi.

Vetėm 4 janė aktivė kundėr njė patogjeni "kritik" tė renditur nga OBSH nė listėn e saj tė zezė. Infeksionet qė u rezistojnė antibiotikėve shkaktojnė ēdo vit 35 mijė vdekje nė Evropė.

Nė raportin e OBSH pėrvijohet njė e ardhme komplekse pėr armėt kundėr infeksioneve BPPL (Bacterial Priority Pathogens List), pra ata qė konsiderohen mė tė rrezikshėm.

Mė problematike janė produktet farmaceutike pėr fėmijė. Rezistencė do tė thotė kur bakteret, viruset, myku dhe parazitėt nuk reagojnė ndaj barnave duke shkaktuar vėshtirėsi nė trajtim e deri nė fatalitet.

"Edhe nė rastet kur antibiotikėt e rinj janė gati, nuk mbėrrijnė nė tė gjitha vendet", tha njė zėdhėnės i OBSH.

Tashmė po shqyrtohen edhe alternativa tė reja me preparate biologjike jo tradicionale, tė tilla si bakterofagėt, antitrupat, preparatet imunomoduluese.

Ndėr to, bien nė sy 3 produkte me bazė fekalesh, qė shėrbejnė pėr rregullimin e mikrobiomės sė zorrėve, pas trajtimit me antibiotik te tė rriturit.

Alma DemirajPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D