A e pėrshpejton zbardhimi plakjen e pulpės dentare? Ja, studimi

| 14 Qershor 2024 |

A e pėrshpejton zbardhimi plakjen e pulpės dentare? Ja, studimi

Zbardhimi dentar ėshtė kthyer nė trajtimin mė tė pėrhapur nė stomatologji, me qėllim pėrmirėsimin e estetikės sė buzėqeshjes. Trajtimi zbardhues mund tė kryhet nė...


Zbardhimi dentar ėshtė kthyer nė trajtimin mė tė pėrhapur nė stomatologji, me qėllim pėrmirėsimin e estetikės sė buzėqeshjes.

Trajtimi zbardhues mund tė kryhet nė klinikė ose nė shtėpi me pėrqendrime tė ndryshme tė preparatit zbardhues. Nė tė dyja proceset, pacientėt pėrjetojnė shpesh ndjeshmėri dentare, sidomos nėse pėrdoren pėrqendrime tė larta tė xhelit zbardhues.

Disa studime tė literaturės in vivo kanė demonstruar se zbardhimi pėrshpejton plakjen e pulpės, duke shkaktuar shkatėrrimin e dentinės terciare dhe reduktimin e lumenit tė dhomės sė pulpės.

Tipologjia e kėrkimit dhe metoda e analizės
Nė njė analizė tė publikuar nė International Endodontics Journal, autorėt kanė vlerėsuar ndikimin e zbardhimit nė indin pulpar.

U pėrfshinė studime vetėm in vivo qė vlerėsonin efektet e xhelit zbardhues dhe/ose tė peroksidit tė karbamidit nė reagimin inflamator nė indin pulpar, krahasuar me indin e pazbardhuar. Gjithashtu, u vlerėsua dhe rreziku pėr bias.

Rezultatet
Nga 1311 studime, 30 rezultuan tė pranueshme. Nga kėto, 18 studime vlerėsuan reagimin inflamator te kafshėt. Tė gjitha kėto kanė shkaktuar njė reagim tė fortė inflamator nė zonat sipėrfaqėsore tė pulpės, e karakterizuar nga ē'organizmi qelizor dhe zona nekrotike, sidomos nė periudhėn pas ekspozimit ndaj 35-38% xheli zbardhues pėr 30-40 minuta.

Njėmbėdhjetė studime kryen vlerėsimin nė dhėmbėt e njeriut. Nga kėto, shtatė analizuan reagimet inflamatore dhe 5 vėzhguan rezultatet e konsiderueshme tė inflamacionit nė pulpat e dhėmbėve tė zbardhuar.

Pėrsa i pėrket shkatėrrimit tė dentinės terciare, nė 11 nga 12 studime u vėrejt shfaqja e saj pas zbardhimit me 35-38% xhel zbardhues pėr njė kohė tė gjatė. Gjithashtu, nė tre studime janė shfaqur nivele tė konsiderueshme tė osteokalcinės/osteopontinės 2 ose 10 ditė pas trajtimit.

Nė studime tė tjera ėshtė shfaqur njė shtim i citokinave proinfloamatore, duke filluar menjėherė pas zbardhimit e deri nė 10 ditė mė pas.

Studimet, nė tė cilat janė analizuar dhėmbėt e njeriut, kanė demonstruar njė rrezik tė ulėt pėr bias, ndėrsa te studimet mbi kafshėt, rreziku pėr bias ėshtė i lartė.

Pėrfundimet
Nga tė dhėnat e kėsaj analize mund tė arrijmė nė pėrfundimin se pėrqendrimet e larta tė xhelit zbardhues rrisin reagimin inflamator dhe nekrozėn nė indin pulpar shumė pak pas zbardhimit, sidomos nė molarėt e miut dhe nė incizivėt e njeriut, si dhe shkaktojnė depozitim mė tė madh tė indit tė fortė reaksional.

Ndėrlikimet klinike
Pavarėsisht heterogjenitetit tė proceseve tė zbardhimit tė studimeve, pėrqendrimet e larta tė xhelit zbardhues mund tė shkaktojnė dėmtime tė konsiderueshme nė pulpė.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D