Instrumenti i zgjedhur pėr ndėrtimin e imazhit profesional

| 10 Qershor 2024 |

Instrumenti i zgjedhur pėr ndėrtimin e imazhit profesional

Pėr dekada me radhė, fotografia ka ngjallur interes te stomatologėt pėr avantazhet e shumta qė mund t’u ofrojė dhe ėshtė maturuar me kalimin e kohės, deri nė atė pikė sa ėshtė...


Pėr dekada me radhė, fotografia ka ngjallur interes te stomatologėt pėr avantazhet e shumta qė mund t'u ofrojė dhe ėshtė maturuar me kalimin e kohės, deri nė atė pikė sa ėshtė kthyer nė nevojėn absolute pėr dokumentimin e rasteve klinike.

Edhe fotografia dentare po shfaq ndryshime tė thella, jo dhe aq nė aspektet teknike, tė cilat nė fakt tashmė duken tė pjekura dhe tė qėndrueshme, por nė ato pėrfundimtare dhe mbi tė gjitha nė pėrdorimet e pėrditshme, me rolin gjithnjė e mė tė dukshėm tė fotografisė si njė faktor i fuqishėm i markės dhe marketingut pėr profesionistėt.

Nė artikullin e tij tė emėrtuar "Fotografia dentare dhe roli i saj nė modelet e reja profesionale", autori Pasquale Loiacono, analizoi rolin e fotografisė dentare nė modelin aktual tė profesionit, me synimin pėr tė kuptuar se cila mund tė jetė qasja mė moderne ndaj kėsaj disipline shkencore, e cila mund tė konsiderohet njė mjet i ēmuar klinik, si dhe njė faktor i fuqishėm qė sjell sukses ekstra-klinik dhe ekonomik.

Ndėrtimi i imazhit profesional falė fotografisė
Reputacioni i shkėlqyer profesional dhe imazhi publik i qėndrueshėm, rezultat i kompetencės dhe besueshmėrisė sė ndėrtuar me kalimin e kohės, mund tė bėhet kundėrmasa mė efektive ndaj publicitetit negativ qė njė pacient i pakėnaqur do tė bėjė nė mėnyrė tė pashmangshme.

Meqenėse besueshmėria mbėshtetet edhe nė numrin e pacientėve tė kėnaqur, nevoja pėr tė rritur sa mė shumė atė pėrmes strategjive tė duhura tė marketingut, nuk mund tė injorohet.

Nė fakt, nėse cilėsia e perceptuar ėshtė parametri kryesor nė bazė tė tė cilit njė person zgjedh dentistin e tij, duke mos qenė nė gjendje tė gjykojė me efikasitet aftėsitė e tij klinike, nuk ka rrugė tjetėr veēse tė pėrforcohet perceptimi i cilėsisė sė qėndrueshme.

Dentistėt duhet tė kujtojnė se koncepti i cilėsisė klinike, thelbėsor pėr profesionistėt, ėshtė nga ana tjetėr i pasigurt pėr pacientėt, sepse ata nė pėrgjithėsi preferojnė tė zgjedhin nė mėnyrė tė pandėrgjegjshme bazuar nė perceptimet dhe emocionet kalimtare.

Ėshtė e kuptueshme qė pėr disa profesionistė fjala "marketing" mund tė jetė thumbuese, por realiteti ėshtė se tė gjithė, pėr fat tė keq, edhe nė mėnyrė tė pandėrgjegjshme, vazhdimisht bėjmė marketing me veprimet tona, pasi kėto kontribuojnė nė krijimin e markės sonė, e cila ėshtė mjeti kryesor i marketingut.

Ajo qė ėshtė thelbėsore dhe qė duhet t'i dallojė mjekėt, ėshtė se nė bazė tė misionit personal dhe profesional, tė veprimeve dhe rrjedhimisht tė projektit tė pėrgjithshėm jetėsor, ekziston njė vizion etik, pėr tė cilin pacienti nuk ėshtė thjesht njė mjet, por qėllimi i veprimeve tė tyre.

Modeli aktual profesional i detyron profesionistėt tė merren ēdo ditė me nevojėn pėr tė ndėrtuar dhe ruajtur imazhin e tyre me strategji tė dedikuara ekstra-klinike pėr tė konkurruar nė njė treg gjithnjė e mė tė mbushur me njerėz me gjithnjė e mė pak burime nė dispozicion.

Fotografia nė kėtė model tė ri profesional, nė tė cilin njeriu detyrohet tė jetojė dhe tė konkurrojė, bėhet mjeti thelbėsor pėr krijimin e pėrmbajtjes vizuale, e cila mė pas do tė ushqejė dhe ndėrtojė imazhin dhe markėn e profesionistit.

Ky i fundit, me pėrdorimin e menēur tė imazheve dhe mediave tė komunikimit, brenda njė strategjie mė tė gjerė marketingu, do tė jetė nė gjendje tė ndėrtojė njė imazh tė markės, duke vazhduar t'u flasė pacientėve mbi kompetencat e tij dhe mbi pėrftimin e aftėsive tė reja, duke ndėrtuar dhe forcuar njė markė bindėse.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D