Pėrdorimi i rrjeteve sociale nė fushėn e mjekėsisė

| 7 Qershor 2024 |

Pėrdorimi i rrjeteve sociale nė fushėn e mjekėsisė

Pėrdorimi i platformave tė rrjeteve sociale u jep mundėsinė tė gjithė profesionistėve shėndetėsorė tė informohen mė lehtė dhe tė pėrditėsojnė njohuritė e tyre, falė...


Rrjetet sociale janė kthyer nė njė mjet tė pashmangshėm komunikimi edhe nė fushėn mjekėsore shkencore.

Pėrdorimi i platformave tė rrjeteve sociale u jep mundėsinė tė gjithė profesionistėve shėndetėsorė tė informohen mė lehtė dhe tė pėrditėsojnė njohuritė e tyre, falė burimeve tė shumta parėsore dhe dytėsore tė informacionit (si, revistat mjekėsore, shoqatat shkencore, institucionet shėndetėsore, portalet shkencore, etj.) qė ata ndjekin, pėr t'u pėrballur me kolegėt e tyre, pėr tė marrė pjesė nė kongrese shkencore, si dhe pėr tė komunikuar mbi shėndetin dhe pėr ta promovuar atė.

Profesionistėt shėndetėsorė duhet tė fitojnė aftėsitė dhe njohuritė e nevojshme, me qėllim pėrdorimin efikas tė platformave tė rrjeteve sociale. Me anė tė tyre, ata mund:
- Tė ndjekin burimet parėsore tė informacionit;
- Tė publikojnė pėrmbajtjet e tyre nė mėnyrėn mė tė mirė;
- Tė rrisin shikueshmėrinė e tyre;
- Tė menaxhojnė reputacionin dhe tė shtojnė ndėrveprimin me ndjekėsit e tyre.

Nė fakt evidenca tė ndryshme shkencore demonstrojnė efikasitetin e rrjeteve sociale pėr promovimin e shėndetit, pėr parandalimin e patologjive tė caktuara (nė veēanti tė atyre qė u atribuohen stileve tė gabuara tė jetės), pėr shtimin e ndėrgjegjėsimit tė popullsisė mbi konceptin e rrezikut, si dhe pėr justifikimin e angazhimit tė tyre nė fushėn e shėndetit publik.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D