Administrimi i ibuprofenit dhe fluorit tė kaliumit pėrpara zbardhimit, redukton ndjeshmėrinė e dhėmbėve

| 3 Qershor 2024 |

Administrimi i ibuprofenit dhe fluorit tė kaliumit pėrpara zbardhimit, redukton ndjeshmėrinė e dhėmbėve

Sipas njė studimi tė publikuar nė Journal of American Dental Association, administrimi parandalues i ibuprofenit dhe i fluorit tė kaliumit mund...


Sipas njė studimi tė publikuar nė Journal of American Dental Association, administrimi parandalues i ibuprofenit dhe i fluorit tė kaliumit mund tė ndihmojė nė  lehtėsimin e dhimbjes pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė dhėmbėve pas zbardhimit.

Nė studim, ėshtė vlerėsuar efekti analgjezik i ibuprofenit 400 mg dhe i fluorit tė kaliumit nė 2%, veē e veē, apo tė kombinuar me njėri-tjetrin.

Perceptimi i ndjeshmėrisė sė dhėmbėve nga pacientėt u pėrcaktua si rezultati. Ndjeshmėria u vlerėsua duke pėrdorur njė shkallė analogjike tė dukshme menjėherė pas zbardhimit, si dhe 6, 30 dhe 54 orė pas tij.

Kombinimi i ibuprofenit me fluorin e kaliumit, rezultoi mė efikas sesa placebo nė reduktimin e ndjeshmėrisė sė dhėmbėve menjėherė pas zbardhimit.

Si pėrfundim, rreziku pėr zhvillim tė ndjeshmėrisė mesatare ose tė rėndė tė dhėmbėve ishte afro katėr herė mė i lartė nė grupin placebo, sesa nė grupin qė kishte marrė ibuprofen dhe fluor kaliumi.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D