Teknologjia, si mbėshtetje ndaj respektimit tė trajtimeve ortodontike dhe rėndėsia e menaxhimit tė parandalimit

| 3 Qershor 2024 |

Teknologjia, si mbėshtetje ndaj respektimit tė trajtimeve ortodontike dhe rėndėsia e menaxhimit tė parandalimit

Terapia ortodontike ka shfaqur pėrparime pėrsa i pėrket projektimit tė kompjuterizuar dhe mundėsisė sė ndarjes sė rrugėtimit terapeutik me pacientin, duke nxitur respektim mė tė...


Terapia ortodontike ka shfaqur pėrparime pėrsa i pėrket projektimit tė kompjuterizuar dhe mundėsisė sė ndarjes sė rrugėtimit terapeutik me pacientin, duke nxitur respektim mė tė mirė tė terapisė. Gjatė terapisė ortodontike tradicionale (e detyrueshme nė disa raste tė ndėrlikuara), nevojitet njė menaxhim efikas i higjienės orale nė shtėpi, si dhe duhen kryer kontrolle profesionale tė higjienės orale para, gjatė ose pas terapisė, me qėllim shmangien e dėmtimit tė shėndetit dento-periodontal e sidomos shmangien e lezioneve rrethore tė smaltit, tipike tė njė kontrolli jo efikas tė eubiozės sė kavitetit oral.

Qasja motivuese ndaj udhėzimeve tė terapisė ėshtė thelbėsore pėr suksesin e kėsaj tė fundit, dhe terapitė me aparate dentare tė padukshme preferohen nga pacientėt e tė gjitha moshave dhe me ndėrlikime tė ndryshme trajtimi, pasi pajtohen me fshehtėsinė e trajtimit.

Nė rastet e trajtimeve ortodontike estetike, para-protetike, apo tė terapive ortodontike recidivuese dhe terapive tė ndėrlikuara edhe te pacientėt me disfunksion tė artikulacionit temporo-mandibular (ATM), drejtuesit e padukshėm japin mundėsinė njė drejtimi efikas dhe tė fshehtė. Teknologjia novatore lejon, pėrmes instrumenteve tė sofistikuara mbėshtetėse, ndarjen e informacionit pėrmes platformave online apo aplikacioneve nė telefon, ndėrveprimin me pacientin dhe vizualizimin e lėvizjeve tė dhėmbėve me drejtues tė ndryshėm, si dhe perceptimin e simetrive dhe lėvizjeve tė ndryshme gjatė terapisė ortodontike.

Higjienisti dentar, pas marrjes sė diagnozės dhe udhėzimeve mbi rrugėtimin terapeutik nga mjeku ortodont, mund tė krijojė njė rrugėtim tė personalizuar parandalimi, me qėllim ruajtjen e shėndetit tė indeve dento-periodontale.

Tė mėsuarit nga pėrvoja pėrmes imazheve stimulon vėzhgimin reflektues dhe favorizon pranimin e terapisė dhe tė indikacioneve pėr trajtimin e propozuar nga mjeku ortodont, si dhe favorizon respektimin e indikacioneve pėr higjienėn nė shtėpi qė do tė sigurohen nga kompetenca e higjenistit dentar mė pas.

Megjithatė, trajtimi ortodontik kėrkon njė nivel tė lartė kujdesi, pėrsa i pėrket kontrollit tė ekuilibrit tė ekosistemit mikrobiologjik pėrmes veprimit mekanik nga larja efikase e dhėmbėve dhe nga kontrolli kimik i biofilmi bakterial. Pėrdorimi i shpėlarėsve, pastave dhe xhelit duhet tė parashikojė zgjedhjen e molekulave qė kontrollojnė aktivitetin bakterial dhe qė kanė njė fuqi rimineralizuese pėr ruajtjen e shėndetit tė smaltit. Zgjedhja e setit pėr nė shtėpi duhet tė jetė e personalizuar nė bazė tė situatės klinike aktuale dhe nė bazė tė zgjedhjes sė konsultuar me pacientin, duke marrė parasysh mėnyrėn e larjes sė dhėmbėve dhe veēoritė e indeve dhe anatomike tė kavitetit oral e sidomos llojin e terapisė ortodontike tė ndjekur.

Pėrsa i pėrket terapisė ortodontike me aparat transparent, duhet tė parashikohet kujdes i veēantė gjatė menaxhimit tė higjienės, me anė tė sė cilit duhet tė ruhet transparenca e aparatit dhe tė sigurohet mbrojtja nga bakteret dhe viruset. Higjienizimi i aparateve tė padukshme dhe tė aparateve tė lėvizshme me spėrkatės ergonomikė me vaj ulliri tė ozonizuar, me siguri ofrojnė njė pėrdorim mė tė lehtė nga adoleshentėt.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D