Profilaksia me antibiotikė dhe incidenca e endokarditit pas procedurave dentare invazive

| 9 Maj 2024 |

Profilaksia me antibiotikė dhe incidenca e endokarditit pas procedurave dentare invazive

Endokarditi infektiv ėshtė njė sėmundje e rrallė, por e rrezikshme pėr jetėn dhe me incidencė gjithnjė e mė tė lartė. Incidenca rezulton e lartė te...


Endokarditi infektiv ėshtė njė sėmundje e rrallė, por e rrezikshme pėr jetėn dhe me incidencė gjithnjė e mė tė lartė. Incidenca rezulton e lartė te individėt me patologji kardiake bazė, tė tilla si protezat e valvulave tė zemrės dhe sėmundjet kardiake kongjenitale, apo te ata me patologji jo kardiake, si prania e kateterave venoze qendrore te individėt me hemodializė pėr pamjaftueshmėri renale dhe qė marrin barna nė rrugė intravenoze nė mėnyrė kronike.

Pavarėsisht trajtimit optimal, endokarditi infektiv lidhet me sėmundshmėri tė lartė dhe ka njė normė vdekshmėrie prej 1 viti nė 30-40%. Pėr kėto arsye, ėshtė thelbėsore tė identifikohen strategji parandalimi efikase.

Debatet e vazhdueshme mbi efektivitetin e profilaksisė me antibiotikė pėr tė parandaluar endokarditin infektiv pas procedurave invazive dentare vazhdojnė pėr shkak tė mungesės sė mjeteve dhe tė dhėnave tė qėndrueshme, si dhe pėr shkak tė mungesės sė studimeve klinike tė randomizuara cilėsore. Nė kėtė kontekst, nevojitet njė analizė e plotė e evidencave ekzistuese nė lidhje me tė.

Nė njė analizė sistematike, tė publikuar nė JAMA Cardiology, autorėt kanė analizuar sistematikisht evidencat ekzistuese mbi lidhjen ndėrmjet profilaksisė me antibiotikė dhe endokarditit infektiv pas procedurave dentare invazive.

U pėrzgjodhėn tė gjitha studimet qė kishin tė bėnin me lidhjen ndėrmjet profilaksisė me antibiotikė dhe infeksionet e endokarditit pas procedurave dentare invazive, ose studimet qė lidheshin me analizėn e tendencave tė kohėzgjatjes tė infeksioneve.

Tė dhėnat u nxorrėn nga vėzhgues tė pavarur. Njė rrezik relativ (RR) agregat pėr zhvillimin e endokarditit infektiv pas procedurave dentare invazive nė individė qė merrnin profilaksi me antibiotikė, krahasuar me ata qė nuk trajtoheshin me tė, u pėrllogarit pėrmes njė metaanalize me efekte rastėsore.

Nga 11.217 regjistrime tė identifikuara fillimisht, 30 studime u pėrfshinė nė analizėn pėrfundimtare. Nga kėta tė fundit, 8 (tė pėrbėrė nga 12 nėn-studime) ishin raste kontrolli/tė kryqėzuara, ose studime grupi, apo njė sėrė rastesh tė auto-kontrolluara, ndėrsa 22 ishin studime mbi tendencat e kohėzgjatjes. Tė gjitha kėto rezultuan cilėsore.

Nė bazė tė metaanalizės, profilaksia me antibiotikė rezultoi se lidhej me rrezik shumė mė tė ulėt pėr endokardit infektiv pas procedurave dentare invazive te individėt mė tė rrezikuar. Nė 19 nga 22 studime mbi tendencat e kohėzgjatjes ėshtė kryer njė analizė formale para-post: 9 nuk kanė pėsuar ndryshime tė dukshme, pėrsa i pėrket incidencės sė endokarditit infektiv, 7 treguan njė rritje tė dukshme pėr popullatėn e pėrfshirė, apo nėn popullatat (individė me rrezik tė lartė dhe mesatar, endokardit infektiv nga streptokoku dhe endokardit infektiv nga streptokokėt e grupit viridans), ndėrsa 3 shfaqėn njė rėnie tė konsiderueshme nė popullsinė e pėrgjithshme dhe nė endokarditin infektiv nga streptokoku oral.

Nga tė dhėnat e kėsaj analize, mund tė arrihet nė pėrfundimin se pėrdorimi i profilaksisė me antibiotikė lidhet me njė rrezik mė tė ulėt pėr tė zhvilluar endokardit infektiv pas procedurave dentare invazive te individėt shumė tė rrezikuar. Nga ana tjetėr nuk ėshtė konstatuar asnjė lidhje ndėrmjet individėve me rrezik tė ulėt/tė panjohur dhe nuk ka tė dhėna tė mjaftueshme pėr mbėshtetjen e ēfarėdolloj pėrfitimi qė sjell profilaksia me antibiotikė te individėt me rrezik mesatar pėr endokardit bakterial.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D