Rindėrtimi i papilės interdentare

Konservativė | 27 Shkurt 2024 |

Rindėrtimi i papilės interdentare

Papila interdentare ėshtė njė pjesė anatomike e rėndėsishme e gingivave. Ajo mund tė reduktohet nė lartėsi dhe nė gjatėsi, duke u larguar nga njė sėrė shkaqesh...


Papila interdentare ėshtė njė pjesė anatomike e rėndėsishme e gingivave. Ajo mund tė reduktohet nė lartėsi dhe nė gjatėsi, duke u larguar nga njė sėrė shkaqesh, gjė qė mund tė krijojė njė hapėsirė boshe, tė quajtur rėndom "trekėndėshi i zi".

Trekėndėshat e zinj mund tė jenė jashtėzakonisht joestetikė dhe pėrbėjnė shkakun e shpeshtė tė ankesave tė pacientėve.  Nė fushėn dentare ėshtė e rėndėsishme tė kuptohen opsionet terapeutike tė disponueshme pėr menaxhimin e kėsaj problematike klinike.

Tipologjia e kėrkimit dhe metoda e analizės
Nė njė pėrmbledhje sistematike tė publikuar nė Clinical Oral Investigations, autorėt kanė vlerėsuar opsionet terapeutike pėr rindėrtimin e papilės interdentare tė humbur dhe efikasitetin e tyre.
Kėrkimi bibliografik u krye nėpėrmjet portaleve elektronike dhe u shoqėrua me njė kėrkim manual, pėr tė identifikuar tė gjitha llojet e studimeve qė hetojnė rindėrtimin e papilės interdentare me njė ndjekje minimale prej 3 muajsh.

Rezultatet
Nė analizė u pėrfshinė dyzet e pesė studime, 7 tė randomizuara, 2 studime grupi, 19 studime rasti dhe 17 raportime rastesh. Pesėmbėdhjetė studime raportuan tė dhėna pėr pėrdorimin e acidit hialuronik, 6 studime raportuan tė dhėna pėr pėrdorimin e fibrinės sė pasur me trombocite PRF, 16 studime kishin tė bėnin me graftet e indeve tė buta, 4 studime kishin tė bėnin me trajtimin ortodontik dhe 4 metoda tė tjera.

Njėsitė matėse mė tė zakonshme pėr rezultatet ishin madhėsia e trekėndėshit tė zi dhe pėrqindja e mbushjes papilare. Nuk ishte e mundur tė kryhej metaanaliza pėr shkak tė heterogjenitetit tė lartė tė studimeve tė pėrfshira.

Pėrfundimet
Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe analiza tė tjera tė ngjashme, mund tė thuhet se ekzistojnė opsione tė ndryshme pėr rindėrtimin e papilės interdentare, duke pėrfshirė injeksionet e acidit hialuronik, pėrdorimin e PRF, graftet kirurgjikale dhe ortodoncinė, qė duket se pėrmirėsojnė rezultatet minimalisht brenda 3 muajve.

Trajtimi me graftet e indit lidhor subepitelial duket se lidhet me reduktimin mė tė mirė dhe afatgjatė tė trekėndėshave tė zinj.

Ndėrlikimet klinike
Nuk ka prova tė mjaftueshme pėr t'u dhėnė rekomandime mjekėve. Prandaj, duhet tė kryhen kėrkime tė mėtejshme nė formėn e studimeve tė randomizuara, tė kryera me ndjekje mė tė gjata dhe qė raportojnė gjithashtu kėnaqėsinė dhe opinionet e pacientėve.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 1 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D