Gingiviti. Probiotikėt kanė veprim mbrojtės nė mikrobiotėn e gojės

Parodontologji | 20 Shkurt 2024 |

Gingiviti. Probiotikėt kanė veprim mbrojtės nė mikrobiotėn e gojės

Gingiviti, njė sėmundje e pėrhapur e periodontit, prek deri nė 90% tė popullsisė nė botė. Nėse lihet pas dore, ai mund tė shndėrrohet nė periodontit, prandaj ėshtė e rėndėsishme...


Njė studim i ri i publikuar nė Nutrients sugjeron se probiotikėt mbėshtesin qėndrueshmėrinė e mikrobiotės orale nė gingivit

Gingiviti, njė sėmundje e pėrhapur e periodontit, prek deri nė 90% tė popullsisė nė botė. Nėse lihet pas dore, ai mund tė shndėrrohet nė periodontit, prandaj ėshtė e rėndėsishme tė menaxhohet herėt. Edhe pse higjiena orale e pavarur ėshtė shpesh e mjaftueshme pėr ta parandaluar, qėndrueshmėria e saj ka nxitur qasje shtesė, duke pėrfshirė pėrdorimin e suplementeve probiotike.

Nė njė studim klinik tė randomizuar, u testua hipoteza se pėrdorimi i suplementeve probiotike mbron mikrobiotėn supragingivare tek individėt e shėndetshėm nga gingiviti i krijuar nga biofilmi, i shkaktuar nga mungesa e procedurave tė higjienės orale pėr 14 ditė dhe se ato mbėshtesin qėndrueshmėrinė e mikrobiotės nė periudhėn e zhdukjes, pra, nė 14 ditėt pas rifillimit tė procedurave tė higjienės orale.

Tabletat probiotike dhe xylitoli kontribuojnė nė rikthimin e mikrobiotės
Gingiviti alteron dukshėm pėrbėrjen e mikrobiotės, duke shtuar sasinė relative tė disa gjinive dhe duke reduktuar tė tjerat. Gjatė ndėrprerjes sė higjienės orale pėr 14 ditė, tė dyja grupet, probiotikėt dhe placebot, kanė shfaqur tendencė tė ngjashme tė pėrhapjes sė patogjeneve tė mundshme oportuniste. Pavarėsisht kėsaj, nė ditėn e 28-tė, grupi i probiotikėve shfaqi njė shtim tė baktereve tė lidhura me gjendje orale tė shėndetshme (tė tilla si L. Mirabilis, Rothia auria dhe Streptococcus sanguinis), ndėrsa grupi placebo shfaqi njė specie tė lidhur (Campylobacter gracilis) me periodontitin. Kėshtu, tė dhėnat sugjerojnė se probiotikėt shtojnė kthimin e mikrobiotės supragingivare nė gjendje tė shėndetshme bazė gjatė periudhės sė zhdukjes.

Efekti pėrfitues nė nivel mikrobiologjik
Nė veēanti, probiotikėt duket se e ushtrojnė efektin e tyre pėrfitues nė nivel mikrobiologjik dhe jo nė sasinė e pllakės supragingivare, duke e ndihmuar mikrobiotėn tė kthehet nė njė gjendje tė shėndetshme gjatė zhdukjes sė gingivitit mesatar tė shkaktuar nga biofilmi.

Njė rrugė e re qė kėrkon studime tė mėtejshme
Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se kėto rezultate vijnė nga njė studim mbi njė popullatė tė re dhe tė shėndetshme dhe nevojiten studime tė mėtejshme me mostra mė tė mėdha pėr tė vlerėsuar efektin klinik tė kėtyre suplementeve nė popullata tė ndryshme, veēanėrisht tek ato me pėrgjigje tė dobėsuar imune. Si pėrfundim, ky studim jep njė kontribut tė rėndėsishėm nė tė kuptuarit e efikasitetit tė probiotikėve nė menaxhimin e gingivitit, duke u hapur rrugėn kėrkimeve tė mėtejshme qė mund tė pėrcaktojnė rolin e tyre nė mjedisin klinik dhe tė ofrojnė udhėzime mė tė qarta pėr pėrdorimin e kėtyre suplementeve nė praktikėn dentare.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D