Marrėdhėniet dhe ndikimi pozitiv nė shėndetin oral

Patologji dhe Mjeksi Orale | 14 Shkurt 2024 |

Marrėdhėniet dhe ndikimi pozitiv nė shėndetin oral

Shėn Valentini mund tė prekė edhe shėndetin oral dhe ndoshta mund t’i nxisė tė dashuruarit tė kujdesen pėr tė? Kėshtu duket, tė paktėn sipas asaj...


Me rastin e Shėn Valentinit, Straumann Group dhe dr. Torsello kanė hetuar mbi marrėdhėniet dhe shėndetin oral, duke ofruar kėshillat qė mund t'iu jepni pacientėve

Shėn Valentini  mund tė prekė edhe shėndetin oral dhe ndoshta mund t'i nxisė tė dashuruarit tė kujdesen pėr tė? Kėshtu duket, tė paktėn sipas asaj qė Straumann Group zbuloi me rastin e Shėn Valentinit, i cili, pėrmes njė studimi tė komisionuar, zbuloi se 61% e italianėve duan tė kujdesen mė mirė pėr gojėn e tyre. Sė bashku me dr. Ferruccio Torsello, specialist nė ortodonci, ekspert nė aparatet dentare transparente dhe folės nė kurse dhe konferenca kombėtare dhe ndėrkombėtare, ata kanė krijuar njė udhėzues me informacionet kryesore qė duhet tė dini dhe qė mund tė jenė tė dobishme pėr pacientėt tuaj.

1. M'do apo s'm'do: ndikimi te dhėmbėt. Dashuria ėshtė njė burim i fuqishėm frymėzimi, qė i shtyn individėt tė pėrmirėsohen, edhe kur bėhet fjalė pėr buzėqeshjen.
Nė njė marrėdhėnie, buzėqeshja (impakti ynė i parė) bėhet edhe mė e rėndėsishme dhe pėr disa ėshtė njė stimul pėr ta bėrė atė mė tė shėndetshme dhe mė tėrheqėse. Ka shumė pacientė qė shkojnė te dentisti pėr raste tė veēanta. Nė fakt, janė shtuar trajtimet estetike dhe tė mirėqenies, tė tilla si trajtimet profesionale tė higjienės orale (76%, vitin e fundit) dhe zbardhja e dhėmbėve (me numėr kėrkesash tė dyfishuar nė krahasim me vitin 2019). Madje edhe ndėrhyrjet estetike si fillerat e buzėve janė nė rritje; tė gjitha kėto trajtime janė mjaft tė njohura, pasi janė minimalisht invazive dhe kanė rezultate tė shpejta", zbulojnė ekspertėt. Pėrveē kėtyre, kėrkesat mė tė shpeshta janė pėr aparate dentare transparente, mjete shumė efikase pėr drejtimin e dhėmbėve.

Por, edhe njė thyerje mund tė bėhet shkak pėr ndryshim. Pasi ndahen, shumė individė kėrkojnė tė rikthehen nė formė tė shkėlqyer dhe buzėqeshja ėshtė shpesh nė qendėr tė kėsaj dėshire pėr ndryshim. "Trajtimet mė tė kėrkuara nė kėto raste janė ato ortodontike, ose ato estetike restauruese, si fasetat prej porcelani, apo trajtimet shumėdisiplinore, qė parashikojnė kombinimin e tė dyja qasjeve me rezultate tė larta", konfirmojnė ekspertėt.

2. Ēfarė mund "tė shkatėrrojė" njė puthje
Rruga drejt njė buzėqeshjeje tė kėnaqshme ėshtė ende e gjatė: gjithmonė sipas kėrkimit tė kryer, 61% e italianėve buzėqeshin me gojėn e mbyllur, simptomė kjo e pasigurisė dhe e parehatisė nė tė shfaqurit e dhėmbėve, ndėrsa vetėm 39% buzėqeshin me gojėn hapur. Kjo ndjesi mund t'i bėjė momentet romantike mė pak tė kėndshme dhe mund tė vijė si pasojė e disa patologjive dentare, pėr tė cilat duhet treguar kujdes:
• Kariesi: prek 63% tė popullsisė dhe mund tė pėrbėjė njė shkatėrrim gradual tė indeve dentare. Fillimisht ėshtė asimptomatik dhe mė pas mund tė shkaktojė dhimbje tė forta dhe ndryshim tė ngjyrės sė dhėmbėve.
• Sėmundja periodontale, prek rreth 50% tė tė rriturve italianė dhe sinjalizon simptomat e njė tabloje tė mundshme periodontale, si: tėrheqje e gingivave, infeksion dhe, nė raste tė pėrparuara, lėvizje dhe heqje tė dhėmbėve.
• Edentulizmi ose mungesa e njė ose mė shumė dhėmbėve, qė prek 53% tė italianėve dhe vjen shpesh si pasojė e patologjive tė tjera, mund tė shkaktojė njė gjendje vėshtirėsie nė pėrtypje, njė buzėqeshje jo estetike dhe vetėvlerėsim tė ulėt.
• Malokluzionet, tė quajtura ndryshe si "dhėmbėt e shtrembėr": njė gjendje e shtrembėrimit tė dhėmbėve, e cila mund ta bėjė buzėqeshjen mė pak tėrheqėse, si dhe shkakton probleme tė ndryshme nė shėndet, duke filluar qė nga frymėmarrja e gabuar dhe tretja. Fatmirėsisht, ditėt e sotme ėshtė bėrė e mundur ta korrigjosh edhe falė aparateve dentare transparente, pajisjeve minimalisht invazive, transparente, tė rehatshme dhe tė lehta pėr t'i mbajtur pastėr.

Thuajuni po ushqimeve tė tilla si:
• Fibrat dhe produktet e qumėshtit, qė pėrmbajnė kazeinė, e cila forcon smaltin;
• Frutat dhe perimet, duke qenė tė pasur me fibra, nxisin prodhimin e pėshtymės dhe zhvillojnė njė veprim natyral pastrimi tė dhėmbėve. Gjithashtu, janė tė pasura me vitamina: p.sh. kivit, qė pėrmbajnė vitaminė C dhe mund tė parandalojnė inflamacionin nė gingiva;
• Kakaoja dhe ēokollata e zezė, nuk janė aq tė dėmshme sa mendohet, por nuk duhet tė tejkalohet konsumi. Nė fakt, pėrmbajnė substanca antibakteriale natyrale, ndėrsa ai qė ėshtė i dėmshėm, ėshtė sheqeri, qė nė ēokollatėn e zezė gjendet nė sasi tė kufizuar.

Mė tepėr duhet treguar kujdes me mostejkalimin e konsumit tė:
• Sheqernave dhe ėmbėlsirave, tė cilat pėrthithen nga bakteret, duke prodhuar acide qė shkatėrrojnė smaltin.
• Lėngjeve tė frutave, tė pasura me sheqerna qė ngelen mes dhėmbėve. Goja duhet tė shpėlahet gjithmonė pas konsumimit tė tyre.
• Pijeve alkoolike, kur bllokojnė sekretimin e pėshtymės (e cila ndihmon nė shėndetin e dhėmbėve tanė).Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D