Rreziqet qė vijnė nga piercing dhe masat qė duhen marrė

Patologji dhe Mjeksi Orale | 8 Shkurt 2024 |

Rreziqet qė vijnė nga piercing dhe masat qė duhen marrė

Rreziqet, veprimet qė duhen ndėrmarrė dhe teknologjitė qė duhen pėrdorur pėr mbrojtjen e shėndetit tė pacientėve tė cilėt kanė zgjedhur tė vendosin piercing nė kavitet oral...


Rreziqet, veprimet qė duhen ndėrmarrė dhe teknologjitė qė duhen pėrdorur pėr mbrojtjen e shėndetit tė pacientėve tė cilėt kanė zgjedhur tė vendosin piercing nė kavitet oral

Bashkimi i shėndetit dhe estetikės ėshtė njė sfidė e madhe pėr operatorėt shėndetėsorė, nė njė situatė nė tė cilėn estetika ka evoluar menjėherė, duke u shndėrruar shpesh nė njė rrezik real pėr shėndetin. I tillė ėshtė rasti i pacientėve qė zgjedhin tė vendosin piercing nė kavitetin oral, duke shkaktuar inflamacion tė mukozave dhe indeve gingivare, lezione dhe fraktura tė sipėrfaqes sė dhėmbėve, ndryshime tė fluksit tė pėshtymės dhe infeksione tė lokalizuara. Pėr tė mos folur, pastaj, pėr ėnjtjet e gjuhės, anginėn e Ludwig, hemorragjitė. Nė literaturė ėshtė shumė e gjatė lista e pasojave tė mundshme tė padėshiruara pėr shėndetin qė mund tė shkaktojė njė piercing, sidomos nė gjuhė.

Evidencat shkencore kanė treguar rreziqet reale tė shkaktuara nga mungesa e kujdesit qė tregohet ndaj  "piercing"-ut, shpesh nė pėrmasa tė papėrshtatshme dhe pa treguar kujdes tė veēantė ndaj kontrollit bakterial, pėrmes praktikave tė higjienės orale nė shtėpi dhe kontrolleve nė rast traumash dhe inflamacionesh tė gjuhės, tė mukozave dhe tė sipėrfaqes tė dhėmbėve.

Tė kujdesesh pėr shėndetin do tė thotė tė menaxhosh faktorėt e rrezikut, faktorėt prognostikė dhe ata parashikues pėr vlerėsimin e kujdesshėm tė rrezikut, duke menaxhuar saktė mbikėqyrjen klinike, higjienėn orale, kontrollin kimik dhe mekanik tė biofilmit bakterial tė kavitetit oral dhe higjienizimin e piercing-ut.

Nė kėtė rast, bėhet i domosdoshėm kontrolli i higjienės orale profesionale ēdo 3 muaj dhe njė vizitė te dentisti dhe/ose patologu oral, nė rast se krijohen lezione tė gjuhės ose tė pjesėve me mukozė tė alteruar, ose me tendencė alterimi, tė cilat konstatohen pėrmes ekzaminimit klinik. Duke pėrdorur auto fluoreshencėn, gjendja fizike e disa molekulave nė brendėsi tė qelizave tė indeve tė buta, pėrthithet nga drita UV, e cila emeton njė gjatėsi vale tė madhe.

Indet do tė shfaqen hipofluoreshente nėse shfaqet mukozė e alteruar. Ndėrdisiplinariteti ėshtė thelbėsor dhe kėrkimi i njė diagnoze tė shpejtė mund tė shmangė situata tė rėnda patologjike.

Gjatė kontrollit tė higjienės profesionale, duhet tė hiqet bizhuteria, tė kontrollohet gjendja e mukozės, tė dezinfektohet bizhuteria dhe tė aplikohet higjienizues, xhel dhe gargarė me vaj ulliri tė ozonuar dhe tė bėhet bashkė me pacientin zgjedhja e instrumenteve mė tė dobishme pėr kontrollin e biofilmit bakterial. Shpesh, pastruesi i gjuhės mund tė rezultojė agresiv. Larja delikate ėshtė mė mirė tė bėhet me furēa sonike, ose supersonike.

Nuk mund tė nėnvlerėsohet shfaqja e traumave nė sipėrfaqen e dhėmbėve, tė kontrollueshme me syze zmadhuese, ose me vėzhgimin e kujdesshėm pėrmes kamerave ndėrorale. Fotografia klinike ėshtė gjithashtu efikase pėr tė konstatuar lezionet dhe pėr tė pasur njė instrument tė rėndėsishėm ndihmės gjatė qasjes motivuese.

Qasja e personalizuar dhe e komunikuar me pacientin, merret nė konsideratė edhe nė zgjedhjen e pastave tė dhėmbėve pėr rimineralizimin dhe mbrojtjen e smaltit nė zonat e traumave tė shkaktuara nga piercing-u. Higjienistėve dentarė duhet t'u interesojnė trendet mjedisore, me qėllim qė tė gjejnė zgjidhje pėr qasje klinike parandaluese, ideale pėr tė bashkuar shėndetin me bukurinė.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D