Odontofobia dhe kėshilla pėr pacientėt

Patologji dhe Mjeksi Orale | 31 Janar 2024 |

Odontofobia dhe kėshilla pėr pacientėt

Goja ėshtė njė pjesė intime dhe delikate e trupit dhe ideja e ekspozimit tė dhėmbėve, mishrave tė tyre dhe gjuhės mund tė zgjojė njė ndjenjė vulnerabiliteti. Pėr...


image

Udhėzimet e psikoterapistit pėr pacientėt. Muzika nė studio dhe teknikat e frymėmarrjes janė tė dobishme pėr tė qetėsuar ankthin.

Edhe nėse shkoni te dentisti, e bėni kėtė me frikė dhe ankth. Ky fakt u konfirmua nga hulumtimi i kryer nga EDRA. Por ne mund ta ndihmojmė pacientin (nėse nuk mund ta qetėsojmė), tė paktėn ta pėrjetojė pėrvojėn e trajtimit mė me qetėsi.

"Goja ėshtė njė pjesė intime dhe delikate e trupit dhe ideja e ekspozimit tė dhėmbėve, mishrave tė tyre dhe gjuhės mund tė zgjojė njė ndjenjė vulnerabiliteti. Pėr mė tepėr, edhe sot ne e ndjejmė peshėn e njė zakoni kulturor qė e lidh shkuarjen te dentisti me mundėsinė e pėrjetimit tė dhimbjes fizike", konfirmon Maria Beatrice Toro, psikologe, psikoterapeutiste dhe eksperte e ndėrgjegjėsimit. Me qėllim kontrollimin e ankthit pėrpara hyrjes nė klinikė, ėshtė e dobishme tė nisėsh me modifikimin e dialogut tė brendshėm, duke u munduar t'i fokusosh mendimet tek aspektet e besueshmėrisė ndaj mjekut ("ai e di se si tė mos mė bėjė tė vuaj", "jam nė duar tė sigurta") dhe tek aspektet e kėnaqėsisė dhe pėrmbushjes tė lidhura me bukurinė e buzėqeshjes dhe kėnaqėsisė sė tė ndjerit tė shėndetshėm dhe tė kuruar.

"Frymėmarrja ėshtė njė mjet i fuqishėm dhe nė dorėn e kujtdo pėr tė pėrballuar momentet e ankthit", risjell dr. Toro. Njė ushtrim i thjeshtė pėr t'u praktikuar edhe nė sallėn e pritjes, ėshtė "frymėmarrja katėrshe", e cila ėshtė njė teknikė efikase, qė ka treguar se kontrollon menjėherė ankthin.

Ja, si tė veproni:

1) Merrni frymė me hundė deri sa tė mbushen mushkėritė, duke numėruar deri nė katėr
2) Mbajeni frymėn duke numėruar deri nė katėr
3) Nxirreni frymėn nga goja duke numėruar deri nė katėr
4) Mbajini mushkėritė bosh duke numėruar deri nė katėr

Sugjerimi qė vjen direkt nga 45% e pacientėve qė i janė pėrgjigjur sondazhit, ėshtė tė dėgjoni muzikė pėr t'u qetėsuar. Ka shumė sugjerime mbi muzikėn qė do tė dėgjohet, por ajo qė mbizotėron ėshtė muzika moderne, qetėsuese ose argėtuese, e cila mund tė heqė mendjen dhe tė nxisė mendime pozitive.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D