Probiotikėt, prebiotikėt dhe sinbiotikėt. Potenciali i tyre nė parandalimin dhe trajtimin e patologjive tė lidhura me kancerin oral

Patologji dhe Mjeksi Orale | 26 Shtator 2023 |

Probiotikėt, prebiotikėt dhe sinbiotikėt. Potenciali i tyre nė parandalimin dhe trajtimin e patologjive tė lidhura me kancerin oral


Karcinogjeneza orale ėshtė gjendja qė i paraprin sėmundjeve orale qė lidhen me inflamacionin si periodontiti dhe kandidioza orale, nė tė cilat kontribuojnė edhe alkoolizmi kronik, pirja e duhanit, higjiena e dobėt orale dhe infeksionet mikrobike.

Disbioza ėshtė njė ēekuilibėr i pėrbėrjes mikrobike qė ndodh pėr shkak tė infeksionit oral dhe ndikon edhe nė zhvillimin e kancerogjenezės orale.

Disa studime tė literaturės tė publikuar sė fundi kanė theksuar rėndėsinė e mbajtjes sė njė mikrobiome orale tė ekuilibruar, pasi sėmundjet e gojės shpesh shkaktohen nga disbioza, e cila ndodh kur ekuilibri i mikrobiomės orale nuk ėshtė nė gjendjen normale.

Kjo gjendje modifikon shpėrndarjen dhe komponentin funksional tė mikrobiomės orale dhe mund tė shkaktojė patogjenitetin e mikroorganizmave oportunistė si Candida albicans.

Disbioza e zgjatur mund tė ēojė nė inflamacion tė ndėrmjetėsuar nga mikrobe tė tilla si C. albicans qė gjithashtu raportohet se ėshtė nė gjendje tė nxisė gjenezėn e kancerit oral. Pėr mė tepėr, disa patogjenė kancerogjenė si Helicobacter spp. ato mund tė prodhojnė gjenotoksina dhe metabolitė tė tjerė kancerogjenė qė nxisin tumourigjenezėn.

Megjithatė, nė kancerin oral, lidhja midis disbiozės dhe kancerogjenezės vazhdon tė jetė e paqartė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė rishikim tė botuar sė fundi nė "Probiotics and Antimicrobial Proteins", autorėt kanė bėrė njė pėrmbledhje tė rolit tė njė mikrobiome orale tė ekuilibruar duke pėrdorur probiotikė, prebiotikė dhe sinbiotikė pėr parandalimin, duke e paraqitur atė si njė trajtim tė mundshėm pėr kancerin oral.

Autorėt kryen njė pėrshkrim tė detajuar tė probiotikėve, prebiotikėve dhe sinbiotikėve.

Probiotikėt

Probiotikėt, sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, pėrkufizohen si "mikroorganizma tė gjallė qė kur administrohen nė sasi tė mjaftueshme i japin njė pėrfitim shėndetėsor bujtėsit". Shtatė gjinitė kryesore tė organizmave mikrobikė tė pėrdorur nė produktet probiotike janė: Lactobacillus, Bifidobacterium, Saccharomyces, Streptococcus, Enterococcus, Escherichia dhe Bacillus.

Prebiotikėt

Prebiotikėt janė substanca qė gjenden nė ushqime, kryesisht oligosakaride dhe mund tė stimulojnė rritjen e baktereve ose kėrpudhave tė dobishme. Koncepti i probiotikut u krijua nė 1995 nga Gibson dhe Roberfroid, dhe pėrcakton njė pėrbėrės ushqimor jo tė tretshėm qė ndikon nė mėnyrė tė dobishme te bujtėsi duke stimuluar nė mėnyrė selektive rritjen dhe aktivitetin e njė ose njė numri tė kufizuar bakteresh nė zorrėn e trashė, duke pėrmirėsuar kėshtu shėndetin bujtėsit.

Simbiotikėt

Termi simbiotik pėrkufizohet si kombinim sinergjik i prebiotikėve dhe probiotikėve. Koncepti i sinbiotikėve ėshtė relativisht i ri dhe u prezantua pėr tė pėrmirėsuar shėndetin oral, megjithėse efektet e prebiotikėve dhe probiotikėve - si nė shėndetin intestinal ashtu edhe nė atė oral - janė vėrtetuar mirė. Simbiotikėt u zhvilluan pėr tė rritur mbijetesėn e probiotikėve nė mikro-habitatet siē ėshtė zgavra e gojės. Arsyetimi pėr sinbiotikėt bazohet nė vėzhgimin qė tregon mbijetesė tė pėrmirėsuar tė probiotikėve gjatė kalimit nėpėr traktin e sipėrm tė intestinit.

Rezultatet

Ky rishikim thekson potencialin e probiotikėve dhe derivateve tė tyre nė menaxhimin e kancerit oral. Disbioza mund tė shkaktojė akumulimin e agjentėve bakterialė citopatogjenė dhe kariogjenė qė ēojnė nė inflamacion.

Inflamacioni kronik mund tė prodhojė metabolitė kancerogjenė, pėrveē gjenotoksinave tė prodhuara nga patogjenėt, duke ēuar nė kancerogjenezė orale.

Probiotikėt mund tė punojnė individualisht ose nė mėnyrė sinergjike nė parandalimin dhe menaxhimin e kancerit oral duke balancuar mikrobiomėn e gojės dhe duke ofruar njė qasje tė synuar kundėr sėmundjeve orale. Prebiotikėt ose probiotikėt vetėm mund tė mbrojnė zgavrėn e gojės nga bakteret orale kariogjene dhe patogjene. Sinbiotikėt mund tė ofrojnė mbrojtje tė zgjeruar, ndėrsa postbiotikėt lejojnė mbrojtjen kundėr patogjenėve tė tillė pa shkaktuar disbiozė ose dėmtuar bujtėsin, duke pėrfaqėsuar kėshtu njė modalitet tė parandalimit tė kancerit.

Rishikimi aktual thekson gjithashtu mungesėn e studimeve nė lidhje me simbiotikėt dhe postbiotikėt nė menaxhimin e kancerit oral. Studime tė mėtejshme mbi rolin e tyre nė efektet citotoksike, imunomoduluese dhe mbrojtėse ndaj kancerit janė duke u zhvilluar.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėr trajtimin e kancerit, probiotikėt, prebiotikėt dhe sinbiotikėt mund tė pėrfaqėsojnė njė terapi shtesė dhe tė ndihmojnė nė reduktimin e efekteve anėsore tė shkaktuara nga metodat e trajtimit.

Implikimet klinike

Pėrdorimi i probiotikėve, prebiotikėve dhe sinbiotikėve pėr menaxhimin e kancerit oral ėshtė ende i kufizuar pavarėsisht potencialit tė tyre tė madh, kėshtu qė zbulimi i perspektivave tė tyre mund tė lajmėrojė njė qasje tė re pėr parandalimin dhe trajtimin e sėmundjeve, duke marrė pjesė nė luftėn kundėr rezistencės antimikrobike. Megjithatė, nevojiten studime tė mėtejshme tė thelluara mbi kėtė temė pėr tė eksploruar efektivitetin e saj.

Pėr mė shumė informacion:

Aalina Sakiinah Mohd Fuad, Nurul Aqilah Amran, Nurrul Shaqinah Nasruddin, Nor Aszlitah Burhanudin, Stuart Dashper, Mohd Hafiz Arzmi. The mechanisms of probiotics, prebiotics, synbiotics, and postbiotics in oral cancer management. Probiotics Antimicrob Proteins 2023 Oct;15(5):1298-1311.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D