Keqformimet kongjenitale shtojnė rrezikun pėr karies dhe periodontit

Patologji dhe Mjeksi Orale | 11 Shtator 2023 |

Keqformimet kongjenitale shtojnė rrezikun pėr karies dhe periodontit


Dy nga llojet e keqformimeve kongjenitale qė ndodhin si pasojė dėshtimit tė procesit tė shkrirjes embrionale tė fytyrės janė buza e ēarė (CL) dhe qiellza e ēarė (CP) tė cilat zakonisht shfaqen nė formėn e ēarjes sė plotė tė buzės dhe qiellzės sė njėanshme (UCLP) ose tė dyanshme (BCLP).

Ēarja e buzės dhe qiellzės prek rreth 10 milionė njerėz nė mbarė botėn dhe dėmton nė formė tė konsiderueshme cilėsinė e jetės, veēanėrisht atė tė fėmijėve dhe adoleshentėve.

Faktorėt e rrezikut pėr ēarjen faciale janė: faktorėt gjenetikė, ata farmaceutikė dhe fizikė, disbalancat metabolike ose ushqyese tė nėnės dhe infeksioni i nėnės.

Fėmijėt e lindur me deformime tė kokės dhe nofullės qė dėmtojnė zhvillimin dhe funksionin e dhėmbėve dhe nofullės janė pėrgjithėsisht mė tė ndjeshėm ndaj shėndetit tė dobėt oral dhe rrjedhimisht ndaj kariesit dentar dhe periodontitit.

Pėr shkak tė ndryshimit tė pafavorshėm tė anatomisė dhe ndryshimeve morfologjike, pacientėt me CLP dhe ēarje alveolare kanė mė shumė gjasa tė grumbullojnė pllakė dentare nė kavitetin oral.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė rishikim tė fundit tė literaturės mbi kėtė temė, tė botuar nė "Frontiers in Pediatrics", autorėt kanė shqyrtuar studimet kryesore mbi kėtė temė me qėllim pėrditėsimin e shkaqeve tė mundshme tė lidhjes midis CLP-sė dhe shėndetit tė dobėt oral dhe tė ofrojnė ide tė reja pėr parandalimin e hershėm tė synuar pėr sėmundje tė tilla orale.

Njė studim i Chopra-s i vitit 2014 zbuloi se te fėmijėt me ēarje, prevalenca e kariesit dentar ėshtė 71.9%. Kur krahasojmė kariesin dhe statusin periodontal, disa studime kanė treguar se DMFT (Dhėmbėt e prishur, tė humbur dhe tė mbushur) dhe rezultatet e lidhura me to janė dukshėm mė tė mira nė grupin e individėve pa ēarje tė buzės dhe qiellzės, ndėrsa indekset e pllakės dhe gengivės, si ai i gjakderdhjes gengival, janė mė tė larta nė subjektet me CLP sesa nė kontrollet e shėndetshme (Rocha, 2017; Marzouk, 2022).

Hazza'a et al. arriti nė pėrfundimin se subjekti bilateral i CLP pėrjeton mė shumė karies dentar sesa pacientėt e njėanshėm me CLP dhe vetėm akumulimi i pllakės u gjet tė ishte dukshėm mė i lartė nė pacientėt me BCLP.

Howe et al. kreu njė studim rast-kontrolli duke rekrutuar 3326 pacientė bashkė me tė afėrmit e tyre, njė studim i cili konfirmoi se gjenetika ėshtė njė faktor rreziku shumė domethėnės pėr fėmijėt me CLP qė janė mė tė ndjeshėm ndaj kariesit (Howe, 2017).

Vlerėsimi i biofilmit oral te fėmijėt dhe adoleshentėt zbuloi se niveli i patogjenėve periodontalė, duke pėrfshirė mė shumė baktere patogjene periodontale si Actinobacillus actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis dhe Tannerella forsythia, ėshtė statistikisht mė i lartė nė grupin e biofilmit subgingival tė CLP mė tė rėndė. (Passinato, 2021).

Kirurgjia nė fazėn e hershme pėr riparimin kirurgjik shpesh kryhet brenda 2 viteve tė para tė jetės, gjė qė ėshtė jetike nė qasjen ekipore ndaj ēarjes sė buzės dhe qiellzės.

Fritz etj. krahasoi shėndetin oral midis pacientėve me dhe pa fistula pas korrigjimit kirurgjik tė qiellzės sė ēarė dhe gjeti njė rezultat dukshėm mė tė ulėt tė shėndetit oral nė grupin e fistulave, qė tregon higjienė tė dobėt orale.

Gjenet e pėrfshira nė strukturėn dhe zhvillimin e deformimit kongjenital maksilofacial mund tė ofrojnė njė bazė pėr lidhjen midis CLP dhe kariesit dentar.

Mutacionet nė EDARADD (proteina pėrshtatėse e lidhur me receptorin ektodisplazinė A) qė lidhen me displazinė e ektodermės ka tė ngjarė tė shkaktojnė zhvillim jonormal tė dhėmbėve, lėkurės, flokėve, thonjve dhe gjėndrave tė djersės (Shaffer, 2011).

Prandaj, nė njė studim tė vitit 2015 nga Lehtonen nė Finlandėn Veriore, u zbulua se prevalenca e kariesit dentar ishte mė e lartė te pacientėt me ēarje sindromike sesa te ata pa kėtė sindromė.

Sė bashku, kėto studime konfirmojnė hipotezėn se fėmijėt me ēarje tė buzės dhe qiellzės kanė njė rrezik dukshėm mė tė lartė pėr karies dentar dhe sėmundje tė rėnda periodontale nė krahasim me popullatėn e pėrgjithshme.

Konkluzionet

Bazuar nė studimet e paraqitura mė parė, mund tė konkludohet se higjiena e duhur orale ėshtė e vėshtirė tė ruhet nė rastet e ēarjes sė buzės dhe qiellzės pėr shumė arsye, duke pėrfshirė faktorėt anatomikė, faktorėt e zhvillimit, ndėrhyrjet e ndryshme mjekėsore qė kryhen dhe frika nga dhimbjet, gjakderdhja, dhe lėndimi i indeve tė buta gjatė larjes sė dhėmbėve pranė vendit tė ēarjes. Prandaj, nevojiten ndėrhyrje tė hershme parandaluese.

Rivkin et al. kanė treguar se njė furēė dhėmbėsh normale mund tė mos jetė efektive nė pastrimin e zonės sė ēarjes; Pėrdorimi i njė furēe dhėmbėsh tė vogėl sė bashku me njė furēė ndėrhapėsire ėshtė efektiv nė disa situata pėr tė pėrmirėsuar higjienėn orale tė pacientėve me CLP kryesisht sepse kjo furēė dhėmbėsh e veēantė e bėn mė tė lehtė arritjen e hapėsirave interdentare.

Nė raste tė tjera, njė pėrzgjedhje e saktė e pastave tė dhėmbėve, shpėlarėsve tė gojės dhe pėrdorimi i produkteve me fluor nėn drejtimin e dentistit mund tė jetė i dobishėm pėr pėrmirėsimin e higjienės orale.

Pėr mė tepėr, janė propozuar nė treg biomaterialet e reja si pastruesi nanopartikulat cfDNA, tė cilėt tregojnė njė potencial terapeutik nė periodontit, materiale qė mund tė jenė tė dobishme nė rastin e CLP, por nevojiten studime tė mėtejshme konfirmuese (Huang, 2022).

Studime tė mėtejshme nevojiten gjithashtu pėr tė krahasuar profilin e mikrobiotės midis pacientėve me dhe pa CLP, duke pėrfshirė lloje tė ndryshme tė ēarjeve.

Pėr mė shumė informacion:

Qinrui Wu, Zhengyi Li, Yixin Zhang, Xian Peng, Xuedong Zhou. Dental caries and periodontitis risk factors in cleft lip and palate patients. Front Pediatr 2022;10: 1092809.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D