Avantazhet e ngrohjes paraprake tė rrėshirave tė pėrbėra

Konservativė | 6 Shtator 2023 |

Avantazhet e ngrohjes paraprake tė rrėshirave tė pėrbėra


Ngrohja paraprake e rrėshirave konvencionale tė pėrbėra (CR) mund tė pėrmirėsojė vetitė e tyre fiziko-kimike, duke rritur shkallėn e konvertimit tė monomereve dhe numrin e lidhjeve tė kryqėzuara nė formimin e polimerit. Ajo mund tė zvogėlojė viskozitetin e CR-ve, duke i lejuar ato tė pėrdoren si njė agjent ēimentues. Pėr mė tepėr, rrjedhshmėria mė e madhe redukton pėrfshirjen e flluskave tė ajrit dhe lehtėson trajtimin dhe pėrshtatjen e materialit nė muret e pėrgatitjes sė kavitetetit.

CR-tė e ngrohura paraprakisht mund tė pėrdoren si njė material restaurues direkt ose si njė agjent lidhės pėr restauruesit indirekt.

Studimet e literaturės mbi kėtė temė pėrfshijnė disa avantazhe tė parangrohjes sė rrėshirave tė pėrbėra; kufijtė, nga ana tjetėr, lidhen vetėm me kohėn e ftohjes nė tė cilėn ulja e temperaturės pas ngrohjes paraprake ndryshon ndjeshėm midis CR-ve tė ndryshme.

Reagimi i materialeve tė ndryshme ndaj ngrohjes paraprake dhe performanca e tyre klinike pasuese ndryshon nė varėsi tė pėrbėrjes kimike tė materialit.

Janė kryer studime laboratorike pėr tė hetuar ndikimin e paranxehjes nė vetitė CR; megjithatė, rezultatet janė tė diskutueshme dhe shpesh jo pėrfundimtare.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje tė botuar nė "Journal of Esthetic and Restorative Dentistry", autorėt kanė analizuar studimet e disponueshme nė literaturė mbi procesin e parangrohjes dhe efektet e tij nė vetitė fiziko-kimike tė rrėshirave tė pėrbėra.

Autorėt kryen njė kėrkim sistematik duke pėrdorur bazat e tė dhėnave PubMed/Medline, Embase, Scopus dhe ISI Web of Science dhe literaturėn gri pa kufizime gjuhėsore apo datash.

Kriteret e pėrfshirjes ishin studimet in vitro qė vlerėsonin vetitė fiziko-kimike dhe pėrshtatjen margjinale tė pėrbėrjes sė parangrohur. Kriteret e pėrjashtimit ishin studimet qė pėrfshinin kompozita eksperimentale, rishikimet e literaturės dhe provat klinike.

Rezultatet

Nė total, u identifikuan 104 studime, nga tė cilat 39 u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar.

Rrėshira e pėrbėrė mė e pėrdorur ishte Filtek Z350 XT (3 M Espe), e ngrohur paraprakisht nė 68°C nė njė pajisje Calset (AdDent Inc., Danbury, CT, SHBA) pėr 5 ose 15 minuta.

Shumica e studimeve kanė treguar njė ulje tė viskozitetit, njė rritje tė shkallės sė konvertimit dhe mikrofortėsisė sė pėrbėrjes dhe pėrmirėsim tė pėrshtatjes margjinale tė restaurimeve direkte dhe indirekte.

Forca e pėrkuljes nuk u ndikua nga ngrohja paraprake dhe tė dhėnat e forcės sė lidhjes nuk ishin pėrfundimtare pėr shkak tė heterogjenitetit midis studimeve.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ngrohja paraprake e kompozitave ul viskozitetin e tyre, rrit shkallėn e konvertimit dhe mikrofortėsinė, duke pėrmirėsuar pėrshtatjen margjinale tė restaurimeve direkte dhe indirekte.

Implikimet klinike

Rishikimi i studimeve tė literaturės mbi ngrohjen paraprake tė rrėshirave kompozite gjatė restaurimeve dentare tregoi heterogjenitet tė lartė midis protokolleve tė parangrohjes. Ngrohja paraprake mund tė pėrfitojė nga vetitė e trajtimit dhe fiziko-kimike tė rrėshirave tė pėrbėra.

Pėr mė shumė informacion:

Amanda F.C. Patussi, Juliana C. Ramacciato, Joćo G.R. da Silva, Victoria R.P. Nascimento, Débora E Silva Campos, Isis de Araśjo Ferreira Munizz, Grace M. de Souza, Renally B. W. Lima. Preheating of dental composite resins: a scoping review. J Esthet Restor Dent giugno 2023;35(4):646-56.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Shumė interesant ( 1 votim / mesatar 4 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D