Lezionet cervikale jo karioze. Nga se shkaktohen dhe si trajtohen

Patologji dhe Mjeksi Orale | 23 Gusht 2023 |

Lezionet cervikale jo karioze. Nga se shkaktohen dhe si trajtohen


Lezionet cervikale jo karioze (NCCL) pėrfaqėsojnė njė nėngrup tė konsumimit tė dhėmbėve, me humbje tė indit tė fortė dentar (me origjinė jo karioze dhe jo traumatike) pranė kryqėzimit smalt-ēimento (CEJ) dhe gjenden mė shpesh te tė rriturit dhe vazhdojnė tė rriten me moshėn.

Bėhet fjalė pėr lėndime qė, nėse nuk trajtohen, mund tė shkaktojnė probleme ndjeshmėrie dhe estetike, nė dobėsim tė dhėmbit ose zhvillim tė kariesit pėr shkak tė mbajtjes sė pllakės. Ashtu si pėr veshjen e dhėmbėve nė pėrgjithėsi, etiologjia e NCCL-ve konsiderohet pėrgjithėsisht multifaktoriale, pėr shkak tė faktorėve demografikė dhe atyre klinikė.

Larja e dhėmbėve (frekuenca, forca, drejtimi dhe pasta gėrryese) ėshtė sugjeruar si njė faktor etiologjik ose rėndues pėr zhvillimin e NCCL-ve, veēanėrisht nė prani tė njė mjedisi acid.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė "Journal of Periodontology", autorėt kanė hetuar prevalencėn e lezioneve cervikale jo karioze dhe lidhjen e tyre me faktorėt dentarė individualė te tė rriturit pjesėmarrės nė studimin Pelotas Birth Cohort tė lindur nė vitin 1982.

Pjesėmarrėsit u intervistuan dhe u ekzaminuan klinikisht nė moshėn 31 vjeēare. NCCL-tė u pėrkufizuan si njė humbje e indit dentar pa pėrfshirje bakteriale nė regjionin cervikal.

Variablat e pavarur tė analizuar ishin karakteristikat socio-ekonomike, demografike dhe klinike. Lidhjet u testuan duke pėrdorur njė model regresioni Poisson me shumė nivele.

Rezultatet

539 pjesėmarrės u ekzaminuan klinikisht, me njė prevalencė prej 26% tė NCCL-ve, tė cilat ishin mė tė pėrhapura nė maksilė (56.5%) dhe premolarė (72.9%). Nė analizėn nė shumė nivele, gratė paraqitėn njė prevalencė mė tė ulėt se burrat. Ata qė raportuan se pinin duhan nė moshėn 22 dhe 30 vjeēare rezultuan tė kishin mė shumė NCCL sesa pacientėt jo duhanpirės.

Larja me frekuencė tė lartė shfaqi njė prevalencė mė tė lartė tė NCCL-ve sesa larja me frekuencė tė ulėt. Nė recesionet gengivale kishte njė prevalencė 10 herė mė tė lartė tė NCCL-ve, ndėrsa nė prani tė xhepave periodontal (≥4 mm) u konstatua njė prevalencė mė e ulėt e tyre.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se NCCL-tė janė mė tė pėrhapura te burrat, duhanpirėsit dhe subjektet e mėsuar tė lajnė dhėmbėt mė shpesh.

Xhepat periodontal shoqėrohen me njė prevalencė mė tė ulėt tė NCCL-ve, ndėrsa recesionet gengivale janė njė tregues i fortė klinik i pranisė sė tyre.

Implikimet klinike

Lezionet cervikale jo karioze janė shumė tė pėrhapur dhe mund tė kenė ndikim nė estetikėn dhe funksionin e pėrtypjes, duke ēuar nė mbindjeshmėri dhe cilėsi tė dėmtuar tė jetės nė lidhje me shėndetin oral.

Pėr mė shumė informacion:

Flįvio Fernando Demarco, Mariana Gonzalez Cademartori, Andréia Drawanz Hartwig, Rafael Guerra Lund, Marina Sousa Azevedo, Bernardo Lessa Horta, Marcos Britto Corrźa, Marie-Charlotte D N J M Huysmans. Non-carious cervical lesions (NCCLs) and associated factors: a multilevel analysis in a cohort study in southern Brazil.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D