Efikasiteti i melatoninės nė parandalimin e mukozitit oral tė induktuar nga rrezatimi

Patologji dhe Mjeksi Orale | 18 Gusht 2023 |

Efikasiteti i melatoninės nė parandalimin e mukozitit oral tė induktuar nga rrezatimi


Tumoret e kokės dhe qafės ditėt e sotme janė pėr fat tė keq tė zakonshėm dhe trajtimet multidisiplinore janė pėrfaqėsuar nga kirurgjia, kimioterapia dhe radioterapia. Megjithatė, radioterapia dhe kimioterapia nuk janė terapi specifike, por veprojnė duke inhibuar ndarjen e shpejtė tė qelizave pa dalluar mes tyre qelizat normale nga ato tumorale.

Njė nga efektet anėsore negative tė terapisė anti-tumorale ėshtė zhvillimi i mukozitit oral, qė prek 40-80% tė pacientėve qė i nėnshtrohen kimioterapisė dhe pothuajse tė gjithė ata qė i nėnshtrohen radioterapisė sė kokės dhe qafės. Mukoziti oral nga rrezatimet verifikohet pėr shkak tė dėmtimeve nė ADN dhe pėr shkak tė apoptozės qelizore.

Nė ditėt e sotme, nuk ekziston njė terapi efikase e pėrkufizuar pėr mukozitin dhe pėr dhimbjen qė lidhet me tė. Janė kryer studime tė shumta qė propozonin njė menaxhim parandalues dhe terapeutik. Shumė punime nė literaturė kanė pėrmendur pėrdorimin e melatoninėn nė trajtimin e gjendjeve tė ndryshme orale humane pėr shkak tė vetive tė saj cytoprotective dhe antiinflamatore.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė publikuar nė "Oral Disease", autorėt kanė vlerėsuar efikasitetin e melatoninės nė parandalimin e mukozitit oral tė induktuar nga rrezatimi.

Ky studim klinik i kontrolluar me pėrzgjedhje rastėsore ėshtė kryer nė dyzetė pacientė me karcinomė tė kokės dhe qafės (HNC) qė i janė nėnshtruar radioterapisė nė Departamentin e onkologjisė klinike, Universiteti i Aleksandrisė, Egjipt.

Pacientėt u ndanė nė mėnyrė tė njėjtė ose nė grupin e kontrollit (qė ka marrė njė trajtim konvencional) ose nė grupin e testimit (qė ka marrė 20 mg melatoninė bashkė me trajtimin konvencional).

Tė gjithė pacientėt u vlerėsuan klinikisht pėr shkallėn e mukozitit oral dhe dhimbjen pėr 3-6 javė pas fillimit tė radioterapisė. Pėr mė tepėr, janė vlerėsuar kampionet rreth kapacitetit anti-oksidues total (TAC) nė pėshtymėn e pacientėve nė fillim tė radioterapisė dhe pas 6 javėsh.

Rezultatet

92,5% e pacientėve kanė shfaqur mukozit oral me shkallė mė tė rėndė nė grupin e kontrollit (30%) nė krahasim me grupin e testimit (5%). Pikėt e dhimbjes mesatare kanė rezultuar tė reduktuara nė mėnyrė tė konsiderueshme nė grupin e testit nė krahasim me grupin e kontrollit.

Vlerat e kapacitetit antioksidant total (TAC) kanė treguar njė diferencė tė konsiderueshme ndėrmjet grupit tė kontrollit me njė reduktim tė konsiderueshėm nė grupin e kontrollit.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e nxjerra nga ky studim, qė duhet tė konfirmohen me punime tė tjera analoge, mund tė dalim nė pėrfundimin se administrimi i melatoninės qė lidhet me trajtimin antitumoral konvencional redukton nė mėnyrė tė konsiderueshme zhvillimin e mukozitit oral.

Implikimet klinike

Stomatologu, pėrballė pacientėve nė radioterapi dhe kimioterapi pėr tumorin e kokės dhe qafės dhe atyre qė mund tė kenė probabilitet tė lartė pėr mukozitin oral, mund tė besojė te melatonina, tė shoqėruar me terapitė konvencionale, sepse ajo ėshtė nė gjendje tė reduktojė dhimbjen nga mukoziti dhe tė pengojė reduktimin e TAC qė vjen nga radioterapia.

Pėr mė shumė informacion:

Hossam H Elsabagh, Eglal Moussa, Sabah A Mahmoud, Rasha O Elsaka, Hams Abdelrahman. Efficacy of melatonin in prevention of radiation-induced oral mucositis: a randomized clinical trial.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D