Probiotikėt nė trajtimin e mukozitit perimplatar

Konservativė | 3 Gusht 2023 |

Probiotikėt nė trajtimin e mukozitit perimplatar


Mukoziti perimplantar (PiM) ėshtė pėrkufizuar si njė inflamacion gingival me gjakrrjedhje nė sondim (BOP) dhe shtimin e thellėsisė sė sondimit (PD), por pa humbje kockore pėrreth implanteve.

Sipas njė studimi tė publikuar sė fundi, prevalenca e tij varion nga 19-65%. Faktorėt e rrezikut lokal mė tė zakonshėm tė sėmundjeve perimplantare pėrfshijnė kontrollin e dobėt tė pllakės dhe zakonin kronik tė pirjes sė duhanit.

Vetėm debridementi mekanik i sipėrfaqeve tė implantit dhe indeve pėrreth pėrfaqėson terapinė e zgjedhur primare; megjithatė, studime tė ndryshme tė literaturės kanė treguar se debridementi mekanik (MD) nėse kryhet sė bashku me terapinė probiotike shtesė (PT) mund tė japė rezultate mė efikase nė menaxhimin e PiM nė krahasim vetėm me trajtimin mekanik MD.

Probiotikėt janė mikrobe tė gjalla qė formojnė njė biofilm beninj nė nivel oro-dentar qė nėse administrohen nė sasi dhe doza tė pėrshtatshme mbrojnė kavitetin oral nga agjentėt kariogjenė dhe periodontopatogjenė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė publikuar nė "Clinical Implant Dentistry Related Research", autorėt kanė vlerėsuar efikasitetin e debridementit mekanik (MD) me aplikimin e probiotikėve (PT) shtesė nė trajtimin e mukozitit perimplantar (PiM) tek individėt duhanpirės dhe jo duhanpirės. Nė studim u pėrfshinė pacientėt e prekur nga mukoziti perimplantar (grupi I) dhe pa PiM (grupi II). Tė dhėnat demografike u grumbulluan nėpėrmjet njė pyetėsori.

Pacientėt e grupit tė I dhe tė II janė u ndanė nė:
• (a) ata qė i janė nėnshtruar MD me PT shtesė (duke pėrdorur Lactobacillus Reuteri);
• (b) pacientėt qė iu nėnshtuar vetėm MD.

Nė tė gjithė grupet thellėsia e sondimit (PD), indeksi i pllakės (PI) dhe gjakrrjedhja gjatė sondimit (BOP) u matėn nė kohėn 0 (bazė) dhe pas 3 apo 6 muajsh. U matėn edhe nivelet bazė tė kockės sė kreshtės perimplantare.

U krye njė vlerėsim i dimensionit tė kampionit dhe janė kryer krahasime statistikore duke pėrdorur analizėn njėdrejtimėshe tė variacionit dhe testin e rregullimit post hoc tė Bonferroni.

Rezultatet

Tetėdhjetė individė (grupi I: 40 duhanpirės dhe grupi II: 40 jo duhanpirės) me PiM morėn pjesė nė kėtė studim. Nė tė gjithė intervalet e kohės qė u morėn nė konsideratė, nuk u vunė re diferenca tė konsiderueshme nė PD, PI dhe BOP te tė gjithė pacientėt e grupit I.

Pas 3 muajsh ndjekje, diferencat nė BOP (P<.05) dhe PI (P<.05) ishin nė mėnyrė tė konsiderueshme mė tė mira nė grupin qė iu nėnshtrua MD me dhe pa terapi shtesė tė PT.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e marra nga ky studim, qė duhet tė gjejnė konfirmim me punime tė tjera analoge, mund tė dalim nė konkluzione qė pėr njė kohė tė shkurtėr trajtimi i debridementit (MD) me terapi probiotike (PT) shtesė ėshtė mė efikas nė kurimin e mukoziteve perimplantare (PiM) nė krahasim me vetėm debridement mekanik (MD) tek individėt jo duhanpirės.

Konsumimi i njė cigareje nė fakt dėmton shėrimin perimplantar tė indeve tė buta pas MD me ose pa terapi probiotike (PT) shtesė.

Implikimet klinike

Nė trajtimin e mukoziteve perimplantare stomatologu mund tė pėrdorė ndihmėn e terapisė probiotike pėr tė pėrmirėsuar shėrimin tek individėt jo duhanpirės.

Pėr mė shumė informacion:

Salvi GE, Cosgarea R, Sculean A. Prevalence of periimplant diseases. Implant Dent 2019;28(2):100-2.
Alqahtani F, Alqahtani M, Shafqat SS, Akram Z, Al-Kheraif AA, Javed F. Efficacy of mechanical debridement with adjunctive probiotic therapy in the treatment of peri-implant mucositis in cigarette-smokers and never-smokers. Clin Implant Dent Relat.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D