Trajtimi i periodontitit te pacientėt diabetikė. Studimi analizon komplikimet dhe rreziqet

Parodontologji | 1 Gusht 2023 |

Trajtimi i periodontitit te pacientėt diabetikė. Studimi analizon komplikimet dhe rreziqet


Periodontiti ėshtė njė gjendje inflamatore qė lidhen me infeksionin bakterial tė modifikuar nga pėrgjigja e bartėsit, qė nė kombinim me stilin e jetesės dhe faktorėt mjedisorė ēon nė shkatėrrimin e indeve periodontale.

Diabeti ėshtė njė nga faktorėt kryesorė tė riskut pėr periodontitin. Tek individėt hiperglicemikė, njė shėrim i ngadaltė i plagės mund tė shtojė ndjeshmėrinė ndaj periodontitit dhe tė dėmtojė qėndrueshmėrinė periodontale afatgjatė.

Duke marrė nė konsideratė profilin hiperinflamator tė pacientėve me diabet ėshtė supozuar se trajtimet shtesė qė modulojnė pėrgjigjen e bartėsit mund tė pėrfaqėsojnė njė zgjidhje tė mirė dhe njė trajtim terapeutik efikas pėr kėta pacientė.

Prandaj integrimi me acide tė polinsaturuara omega-3 (ω - 3 PUFA dhe aspirinė me dozė tė ulėt (ASA) ėshtė propozuar si regjim modulimi pėr bartėsin, pėr tė kontrolluar sėmundjet inflamatore kronike, ndėrmjet tė cilave edhe periodontitin.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė kontrolluar me pėrzgjdhje rastėsore, tė publikuar nė "Journal of Periodontology", kanė hetuar impaktin klinik dhe imunologjik tė ω - 3 PUFA dhe ASA tė administruar nė rrugė orale si koadjuvantė tė debridement periodontal pėr trajtimin e periodontitit te pacientėt me diabet mielit tė tipit 2.

Shtatėdhjetė e pesė pacientė (n=25/grup) janė ndarė nė mėnyrė rastėsore nė njėrin prej grupeve:
- Grupi i kontrollit (CG), placebo dhe debridement periodontal;
- Grupi i testit 1 (TG1), debridement periodontal dhe administrim i ω - 3 PUFA + ASA (3 gr vaj peshku/ditė + 100 mg ASA/ditė pėr 2 muaj) pas trajtimit periodontal;
-Grupi i testit 2 (TG2), debridement periodontal dhe administrim i ω - 3 PUFA + ASA (3 gr vaj peshku/ditė + 100 mg ASA/ditė pėr 2 muaj) pėrpara debridement.

Parametrat periodontalė dhe fluidi krevikular GCF janė grumbulluar nė kohėn bazale (T0), 3 muaj pas debridement peridontal dhe ω - 3 PUFA + ASA ose placebo pėr TG1 dhe CG (T1), pas ω - 3 PUFA + ASA (pėrpara debridement periodontal) pėr TG2 (T1) dhe 6 muaj pas debridement periodontal (tė gjithė grupet) (T2). Fluidi krevikular GCF ėshtė analizuar pėr nivelet e citokinave nėpėrmjet testit ELISA multiplex.

Rezultatet

Dhjetė pacientė (40%) nė TG1 dhe nėntė pacientė (36%) nė TG2 kanė arritur endpoint klinik pėr trajtimin (me katėr pjesė me thellėsi sondimi ≥ 5 mm), nė krahasim me katėr (16%) nė grupin e kontrollit CG.
Pėr TG1 ėshtė parė njė fitim i sulmit klinik qoftė pėr xhepat e moderuar qoftė pėr ata tė thellė.

Nivelet e shėnjuesve inflamatorė tė interferonit IFN-γ dhe interleukina (IL)-8 u ulėn me kalimin e kohės te tė dy grupet eksperimentale. Nivelet e interleukinės IL-6 kanė rezultuar inferiorė pėr TG1, ashtu si edhe nivelet e hemoglobinės sė glikuar HbA1c.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, qė duhet tė konfirmohen me punime tė tjera analoge, mund tė dalim nė pėrfundimin qė administrimi shtesė i ω - 3 PUFA dhe ASA pas debridement periodontal ofron rezultate klinike dhe pėrfitime imunologjike pėr trajtimin e periodontitit te pacientėt me diabet tė tipit 2.

Implikimet klinike

Rezultatet e kėtij studimi klinik tė randomizuar sugjerojnė integrimin ditor me ω - 3 PUFA dhe ASA me dozim tė ulėt nė 2 muajt pas debridement periodontal te pacientėt me diabet tė tipit 2 pėr tė arritur rezultate mė tė mira klinike periodontale.

Pėr mė shumė informacion:

Castro Dos Santos NC et al.Omega-3 PUFA and aspirin as adjuncts to periodontal debridement in patients with periodontitis and type 2 diabetes mellitus: randomized clinical trial. J Periodontol 2020;91(10):1318-27.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D