Hipomineralizimi i smaltit molar-inciziv, njė problem qė mund tė sjellė pasoja nė jetėn e pacientėve

Higjiena dhe Parandalimi | 28 Korrik 2023 |

Hipomineralizimi i smaltit molar-inciziv, njė problem qė mund tė sjellė pasoja nė jetėn e pacientėve


Hipomineralizimi i smaltit molar-inciziv (MIH) ėshtė njė defekt i mirėnjohur i cilėsisė sė smaltit, i cili mund tė prekė 1-4 molarėt e parė tė pėrhershėm, sė bashku me (shpesh) incizivėt e pėrhershėm.

MIH shoqėrohet me mbindjeshmėri, vėshtirėsi nė marrjen e anestezisė sė duhur, lezione karioze atipike dhe probleme estetike qė shqetėsojnė shpesh pacientėt qė vuajnė prej tij.

Etiologjia ėshtė multifaktoriale dhe MIH mendohet tė jetė rezultat i veprimit tė disa faktorėve qė ndikojnė nė formimin e smaltit gjatė fazave para dhe menjėherė pas lindjes (deri nė moshėn rreth 3 vjeē).

Kohėt e fundit, disa studime kanė sugjeruar se modifikimet gjenetike dhe/ose epigjenetike mund tė pėrcaktojnė zhvillimin e MIH.

Trajtimi i dhėmbėve tė prekur nga MIH ėshtė kompleks dhe pėr tė ėshtė i nevojshėm edhe bashkėpunimi i pacientit, fazėn e zhvillimit tė dhėmbėve dhe ashpėrsinė e defektit tė smaltit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė rishikim sistematik tė botuar nė "European Archives of Paediatric Dentistry", autorėt morėn parasysh tė gjitha provat e kontrolluara me pėrzgjedhje rastėsore (RCT), duke pėrfshirė RCT-tė grupore, studimet e kontrolluara (jo me pėrzgjedhje rastėsore), studimet rast-kontroll, studimet ndėr-seksionale dhe gjatėsore, ndėrsa seritė e rasteve, me njė minimum prej 10 pacientėsh, u pėrfshinė vetėm me pėlqimin e tė gjithė autorėve. Megjithatė, nuk u mor parasysh asnjė studim mbi kafshėt ose in vitro.

Tė gjitha studimet e pėrzgjedhur kishin pjesėmarrės nėn moshėn 18 vjeē dhe u morėn parasysh tė gjitha ndėrhyrjet e mundshme tė kryera pėr dhėmbėt e prekur nga MIH.

Pėrsa i pėrket rezultateve, pėr shkak tė shumėllojshmėrisė sė opsioneve tė trajtimit dhe rezultateve tė ndryshme tė vendosura nga studimet e ndryshme, suksesi i ndėrhyrjes u konsiderua si masa kryesore e rezultatit.

Rezultatet dytėsore ishin jetėgjatėsia e ndėrhyrjes, shkalla vjetore e dėshtimit, cilėsia e jetės, estetika, funksioni, ngjarjet negative dhe kėnaqėsia e pacientit, prindėrve dhe dentistit me rezultatin.

Rezultatet

U identifikuan 6220 artikuj, duke rezultuar nė 4499 pas heqjes sė dublikatave.

Mė pas 77 studime iu nėnshtruan njė rishikimi tė plotė tekstual dhe 34 prej tyre plotėsuan tė gjitha kriteret e pėrfshirjes pėr rishikimin sistematik.

Pėr molarėt e prekur nga MIH, midis studimeve tė ndryshme tė pėrzgjedhura pėr kėtė rishikim sistematik, u ekzaminuan gjithsej 1711 dhėmbė. Studimet kanė pėrdorur teknika tė ndryshme pėr trajtimin e dhėmbėve tė prekur nga MIH, tė tilla si izoluesit e fisurave me bazė rrėshirė, restauruesit prej xhami jonomer, kompozita "klasike" ose tė modifikuara me poliacid, restaurime amalgame, kurora tė bėra nė laborator ose restaurime indirekte nė material kompozit.

Nė anėn tjetėr, pėr elementėt e pėrparmė tė prekur nga MIH, pavarėsisht se incizivėt ishin objekt i njė interesi mė tė madh estetik, u morėn nė konsideratė vetėm 105 elementė dentarė, pasi shumė studime tė ekzaminuara e pėrqendruan kėrkimin mė shumė nė elementėt diatorikė sesa nė ato tė pėrparme.

Nė studimet e konsideruara pėr kėtė rishikim, tre hetuan infiltrimin e rrėshirės ndėrsa njė vlerėsoi efikasitetin e dy qasjeve tė ndryshme tė mikroabrasionit pėr trajtimin e MIH.

Disa studime hetuan uljen e mbindjeshmėrisė pėr dhėmbėt e prekur nga MIH, duke marrė nė konsideratė gjithsej 402 elementė. U pėrdorėn metoda tė ndryshme, si llaku me fluor 5% (edhe nė kombinim me terapi me lazer tė ulėt), njė krem 10% CPP-ACP (kompleks fosfopeptid kazeinė - fosfat kalciumi amorf), pasta dhėmbėsh me pėrmbajtje fluori 1000 ppm, njė pastė dhėmbėsh me 8% argininė dhe karbonat kalciumi.

Konkluzionet

Sipas tė dhėnave tė marra nga ky rishikim sistematik, pėr molarėt e prekur nga MIH ka prova bindėse qė mbėshtesin kryesisht pėrdorimin e izoluesve tė fisurave me rrėshirė, kurorave metalike tė paraformuara dhe restaurimeve kompozite direkte ose tė fabrikuara nė laborator, ndėrsa restaurimet me amalgamė duhet tė shmangen.

Ndėrsa pėr dhėmbėt e pėrparmė ka prova qė mbėshtesin ēdo lloj ndėrhyrjeje.

Disa studime kanė demonstruar pėrdorimin e mundshėm tė dobishėm tė produkteve qė pėrmbajnė CPP-ACP pėr trajtimin e dhėmbėve tė prekur nga MIH, veēanėrisht pėr tė reduktuar efektet e mbindjeshmėrisė tė shkaktuar nga vetė MIH.

Sipas autorėve, nevojiten studime tė mėtejshme tė cilėsisė sė lartė, me mė shumė pjesėmarrės dhe me periudha mė tė gjata ndjekjeje.

Pėr mė shumė informacion:

Somani C, Taylor GD, Garot E, Rouas P, Lygidakis NA, Wong FSL. An update of treatment modalities in children and adolescents with teeth affected by molar incisor hypomineralisation (MIH): a systematic review. Eur Arch Paediatr Dent 2022;23(1):39-64.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Shumė interesant ( 1 votim / mesatar 4 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D