Remineralizimi i lezioneve karioze nėpėrmjet njė peptidi

Higjiena dhe Parandalimi | 27 Korrik 2023 |

Remineralizimi i lezioneve karioze nėpėrmjet njė peptidi


Kariesi dentar ėshtė njė nga sėmundjet mė tė zakonshme nė mbarė botėn (pothuajse mė e shpeshta). Pėr kėtė arsye, stomatologjia moderne po fokusohet gjithnjė e mė shumė nė zhvillimin e mjeteve mė efektive pėr rikthimin e smaltit.

Nė kėtė rast, pėr shembull, terapi tė tilla si remineralizimi, pėrpiqen tė parandalojnė pėrparimin e kariesit dhe tė rivendosin vetitė mekanike origjinale tė dhėmbit.

Siē dihet tashmė, biomineralizimi ėshtė thelbėsor pėr formimin e indeve tė forta si kockat dhe dhėmbėt.

Nė mėnyrė tė veēanė, proteinat e matricės sė smaltit (EMP) mendohet se luajnė njė rol kyē nė biomineralizimin e tij.

Midis tyre, amelogjenina duket tė jetė njė nga EMP-tė mė tė rėndėsishme, duke qenė nė gjendje tė nxisė mineralizimin dhe tė modulojė strukturėn nanokristaline tė fosfatit tė kalciumit, siē tregohet nga disa studime.

Nė vend tė kėsaj, pėr sa i pėrket parandalimit dhe trajtimit (veēanėrisht fillestar) tė lezioneve karioze, fluori ka luajtur (dhe ende luan) njė rol kyē.

Megjithatė, hipermineralizimi i mundshėm i sipėrfaqes sė lezioneve karioze (qė pėr rrjedhojė do tė parandalonte remineralizimin efektiv tė shtresave mė tė thella) dhe shfaqja e baktereve rezistente ndaj fluorit nuk mund tė injorohen.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Autorėt e studimit tė botuar nė "Regenerative Biomaterials" u pėrpoqėn tė hulumtonin nėse mund tė ndodhte njė veprim sinergjik midis EMP-ve (nė veēanti peptidit biomimetik QP5, qė rrjedh nga amelogjenina) dhe fluorit, duke analizuar rezultatet e marra nga kjo lidhje pasi kishin krijuar lezione ad hoc tė kariesit nė molarėt e ekstraktuar dhe tė trajtuar nė mėnyrė tė pėrshtatshme.

Rezultatet

Rezultatet treguan se peptidi biomimetik QP5 me prejardhje nga amelogjenina mund tė lidhet nė sipėrfaqen e smaltit, tė stabilizojė pėrkohėsisht ACP (fosfatin e kalciumit amorf), tė kontrollojė kristalizimin e hidroksiapatitit dhe tė nxisė remineralizimin e lezioneve tė kariesit.

Nė prani tė fluorit, ky peptid mė pas pati njė ndėrveprim pozitiv, duke ofruar njė material dentar qė mund tė premtojė pėr pėrmirėsimin e efikasitetit tė kapacitetit tė remineralizimit tė fluorit.

Natyrisht, sipas autorėve, studimet e ardhshme duhet tė sqarojnė mė tej kėto mekanizma veprimi dhe tė verifikojnė funksionin e tyre nė eksperimente jo vetėm in vitro.

Pėr mė shumė informacion:

Longjiang Ding, Sili Han, Kun Wang, Sainan Zheng, Wenyue Zheng, Xiu Peng,Yumei Niu, Wei Li, Linglin Zhang. Remineralization of enamel caries by an amelogenin-derived peptide and fluoride in vitro. Regen Biomater 2020;7(3):283-92.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D