Prevalenca e kancerit oral te pacientėt e diagnostikuar me lupus eritematoz sistemik

Patologji dhe Mjeksi Orale | 21 Korrik 2023 |

Prevalenca e kancerit oral te pacientėt e diagnostikuar me lupus eritematoz sistemik


Lupusi eritematoz sistemik (SLE) ėshtė njė sėmundje kronike autoimune me implikime serioze pėr jetėn e pacientit. Mund tė prekė zona dhe organe tė ndryshme duke pėrfshirė indet muskuloskeletore, renale, gastrointestinale, pulmonare, hematologjike, okulare, nervore, kardiovaskulare dhe tė lėkurės.

Incidenca e pėrgjithshme e SLE-sė ėshtė kryesisht mė e lartė te gratė nė moshė madhore dhe me progresion mė agresiv nė pacientėt mė tė rinj nė moshė. Mekanizmi patologjik i SLE-sė mbetet ende i panjohur. Disa studime tė literaturės kanė treguar se SLE-ja shton rrezikun pėr kancer pėr shkak tė ekspozimit kumulativ ndaj imunosupresorėve.

Pėr sa i pėrket rrezikut tė kancerit malinj nė pacientėt me SLE, rreziku ėshtė mė i lartė pėr limfomėn jo-Hodgkin, limfomėn Hodgkin, mielomėn, kancer tė mushkėrive, mėlēisė, fshikėzės, tiroides, stomakut dhe kancerit tė trurit, me njė rrezik afėrsisht 3 herė mė tė lartė pėr kancer hematologjik te kėta pacientė krahasuar me popullatėn e pėrgjithshme.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje tė publikuar sė fundi, autorėt kanė vlerėsuar rrezikun dhe prevalencėn e kancerit oral te pacientėt me lupus eritematoz sistemik (SLE) ose lupus eritematoz diskoid (DLE).

Rishikimi pėrfshiu grupe vėzhguese dhe studime ndėr-seksionale qė hetuan incidencėn ose prevalencėn e kancerit oral te tė rriturit me diagnoza tė konfirmuara tė SLE-sė ose DLE-sė.

Studimet u zgjodhėn bazuar nė kriteret e paracaktuara tė pėrshtatshmėrisė, duke pėrfshirė pėrdorimin e kritereve specifike diagnostikuese pėr SLE-nė dhe DLE-nė. Pas kėrkimeve tė literaturės - nėpėrmjet PubMed/Medline, Embase, Scopus, Web of Database, LILACS dhe LIVIVO - dhe literaturės gri pėr studimet pėrkatėse, procesi i pėrzgjedhjes dhe ekstrapolimit tė tė dhėnave u krye nga rishikues tė pavarur.

Rezultatet

Janė identifikuar gjithsej 5545 artikuj. Pas shqyrtimit, 8 studime plotėsuan kriteret e pėrfshirjes. Vlerėsimi i rrezikut tė bashkuar tregoi njė rrezik tė rritur ndjeshėm pėr kancerin oral te pacientėt me SLE (RR=2,69; 95% CI, 1,75-4,16; I2 = 0%; P = 0,78) krahasuar me popullatėn e pėrgjithshme.

Prevalenca e kancerit oral te pacientėt me DLE rezultoi tė ishte 10% (95% CI, 0.03-0.13; I2 = 59%; p = 0.12).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ekziston njė rrezik i rritur pėr njerėzit me SLE ose DLE pėr tė zhvilluar kancer oral.

Implikimet klinike

Rezultatet e kėtij rishikimi theksojnė rėndėsinė e monitorimit tė vazhdueshėm tė mukozės orale te pacientėt me kėto gjendje patologjike.

Pėr mė shumė informacion:

Larissa Rosa Santana Rodrigues, Daniel Lobato Ferreira Ferraz, Cecķlia Raquel Guimarćes de Oliveira, Karine Evangelista, Maria Alves Garcia Silva, Fernanda Paula Yamamoto Silva, Brunno Santos de Freitas Silva. Risk and prevalence of oral cancer in patients with different types of lupus erythematosus: a systematic review and meta-analysis. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol https://doi.org/10.1016/j.oooo.2023.07.007.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D