Restaurimet nė kompozitė. Efekti i agjentėve zbardhues

Higjiena dhe Parandalimi | 18 Korrik 2023 |

Restaurimet nė kompozitė. Efekti i agjentėve zbardhues


Zbardhja e dhėmbėve ėshtė kthyer nė njė opsion trajtimi tė sigurt dhe joinvaziv nė stomatologji, ajo  pėrfshin pėrdorimin e agjentėve qė pėrmbajnė substanca aktive si peroksidi i hidrogjenit (HP) ose peroksidi i karbamidit (CP) dhe mund tė prekė si dhėmbėt vitalė ashtu edhe ata jo vitalė.

Edhe pse restaurimet me materiale tė pėrbėra mund tė konsiderohen estetikisht tė suksesshme, me kalimin e kohės mund tė ndodhin ndryshime nė ngjyrėn e jashtme tė dhėmbit pasi konsumimi i ushqimeve dhe pijeve tė ndryshme ose grumbullimi i pllakave mund tė shkaktojė njolla tė jashtme.

Ēngjyrosja e brendshme mund tė jetė rezultat i njė reaksioni fiziko-kimik qė ndodh nė pėrbėrjen e rrėshirės (pėrcaktuar nga kimia e lėndės ngjyruese, koha e ekspozimit dhe kushtet mjedisore; pėr shembull, pH dhe temperatura ndikojnė nė procesin e ngjyrosjes).

Procesi i pėrfundimit dhe ai i lustrimit mund tė ndikojnė drejtpėrdrejt nė ndryshimin e ngjyrės duke ndikuar nė cilėsinė e sipėrfaqes sė rrėshirės sė pėrbėrė.

Shumė studime tė literaturės kanė analizuar efektet e agjentėve zbardhues nė ndryshimin e ngjyrės sė rrėshirės sė pėrbėrė dhe vrazhdėsinė e sipėrfaqes; megjithatė, pak kanė raportuar efektin e agjentėve zbardhues nė sipėrfaqet e pėrbėra tė lėmuara me sisteme tė ndryshme lustrimi.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro tė botuar nė "Journal of the American Dental Association", autorėt kanė hetuar efektet e agjentėve zbardhues nė ndryshimin e ngjyrės dhe vrazhdėsinė e sipėrfaqes sė rrėshirės sė pėrbėrė me nanombushje tė pėrfunduar me procedura tė ndryshme lustrimi.

Autorėt realizuan 108 mostra tė rrėshirės sė pėrbėrė me nanombushje dhe procedurat e mbarimit dhe lustrimit i kryen me Sof-Lex (3M ESPE) ose OneGloss (Shofu).

Mostrat u zhytėn nė njė pėrbėrje ēaji ose kafeje pėr 1 javė, dhe mė pas po nė klinikė iu nėnshtruan duke aplikimit tė agjentėve zbardhues (n=9).

Pas lustrimit dhe zbardhjes, vrazhdėsia e sipėrfaqes u mat me njė profilometėr tė sipėrfaqes. Parametrat e ngjyrės sė kampionit u matėn nga sistemi i Komisionit Ndėrkombėtar de l'Eclairage L*a*b* nė 3 hapa, pra pas lustrimit, pas ngjyrosjes dhe nė fund tė procedurės sė zbardhjes.

Ndryshimet totale tė ngjyrave (DEab*) janė llogaritur. DEab* jo mė shumė se 2.7 u konsiderua si njė prag i pranueshėm klinikisht.

Rezultatet

Vlera mė e lartė e vrazhdėsisė fillestare u vu re nė sipėrfaqet e lėmuara me OneGloss. Nė tė gjitha grupet vrazhdėsia e sipėrfaqes u rrit ndjeshėm pas zbardhjes. Pėr mostrat e Sof-Lex Group tė lyer me solucione ēaji dhe kafeje, agjenti zbardhues Opalescence Boost (Ultradent) e zvogėloi vlerėn e ndryshimit tė ngjyrės nė 2,7 ose mė pak, pas zbardhjes.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se agjentėt zbardhues tė studimit rrisin vrazhdėsinė e sipėrfaqes sė restaurimeve tė pėrbėra dhe veēanėrisht nė sipėrfaqet e pa lustruara dhe se ngjyrosja e rrėshirės sė pėrbėrė me nanombushje mund tė reduktohet pjesėrisht nga agjentėt zbardhues, por nuk hiqet plotėsisht.

Implikimet klinike

Pėr tė reduktuar rritjen e vrazhdėsisė sė sipėrfaqes sė restaurimeve tė pėrbėra pėr shkak tė zbardhjes, restaurimet duhen lustruar si para edhe pas zbardhjes.

Pėr mė shumė informacion:

Ezgi Erden Kayalidere, Can Dorter. Effects of in-office bleaching agents on polished and unpolished nanofilled resin composite. JADA luglio 2023:154(7):592-600.

 

 

 


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D