Strategjitė adezive nė krahasim. Cila ėshtė mė e mira?

Konservativė | 12 Korrik 2023 |

Strategjitė adezive nė krahasim. Cila ėshtė mė e mira?


Sistemet adezive ekzistuese qė pėrdoren pėr qėllime restauruese pėr substratet dentare klasifikohen nė etch-and-rinse dhe self-etch.

Fillimisht u konceptuar njė protokoll me tre hapa etch-and-rinse ku adezivėt aplikoheshin pas gravimit tė plotė tė substrateve dentare me acid fosforik. Qė atėherė, janė propozuar sisteme vetė-gdhendjeje me dy hapa dhe teknikat e thjeshtuara tė vetė-gdhendjes me njė hap janė prezantuar sė fundmi si njė alternativė me kosto efektive ndaj adezivėve etch-and rinse, duke pasur si qėllim kryesor thjeshtimin e procedurave operative.

Materialet e vetė-gdhėndjes pėrbėhen nga monomerė hidrofilė dhe hidrofobikė, iniciatorė tė polimerizimit, tretės, stabilizues dhe grimca mbushėse, dhe nganjėherė monomerė me grupe acide qė funksionojnė si kondicionues pėr demineralizimin e sipėrfaqėsor dhe agjentėt primer, si monomerėt e rrėshirės, qė depėrtojnė nė substrate.

Krahasuar me strategjitė e gdhėndjes dhe shpėlarjes, adezivėt vetė-gdhėndės kanė si avantazh lehtėsinė nė pėrdorim, procedurat relativisht mė tė shpejta tė aplikimit dhe janė mė pak tė varur nga operatori.

Megjithatė, pėr shkak se pėrbėrėsit hidrofilė dhe hidrofobikė janė pėrzier sė bashku, disavantazhet kryesore tė adezivėve self-etch pėrfshijnė nanulje dhe forcė tė pamjaftueshme tė lidhjes me smaltin; prandaj, gravura selektive e smaltit para aplikimit tė adezivėve vetė-gdhėndės ėshtė konsideruar si njė hap i veēantė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė metaanalizė tė botuar nė "Journal of Prosthodontics Research", autorėt kanė hetuar efikasitetin e protokolleve adezive etch-and-rinse, ato tė bazuara nė gravimin selektiv tė smaltit dhe vetė-gėrvishtjen duke i ndjekur pėr mė shumė se 12 muaj.

U zgjodhėn provat e kontrolluara me pėrzgjedhje rastėsore (RCT) tė publikuara nė periudhėn 1998-2022 qė krahasonin ngjyrosjen margjinale, pėrshtatjen margjinale, mbajtjen dhe frakturat, ndjeshmėrinė postoperative dhe pėrsėritjen e kariesit gjatė 12 muajve pas ndėrhyrjes kirurgjikale.

Performanca e secilit protokoll adeziv u pėrcaktua nėpėrmjet njė metaanalize.

Rezultatet

Nga 981 artikuj tė identifikuar fillimisht, 16 RCT iu nėnshtruan nxjerrjes sė tė dhėnave. Nga kėta, 674 pacientė me 2816 restaurime u pėrfshinė nė metaanalizėn pėrfundimtare.

Rreziku i pėrgjithshėm i ēngjyrosjes margjinale pas vetė-gdhėndjes ishte dukshėm mė i lartė se pas strategjisė sė adezivėve etch-and-rinse pėr mbi 12, 24 dhe 36 muaj dhe nė varėsi tė kohės.

Pėrshtatja e dobėt margjinale dhe shfaqja e frakturave pas vetė-gėrvishtjes ishin dukshėm mė tė larta se pas strategjisė sė gdhendjes dhe shpėlarjes, me norma tė pafavorshme tė mbajtjes, frakturave dhe lezioneve cervikale jo-karioze duke u rritur nė njė mėnyrė tė varur nga koha.

Rreziqet e kombinuara tė ēngjyrosjes margjinale, pėrshtatjes sė dobėt margjinale, mbajtjes dhe frakturave ishin tė ngjashme midis protokolleve tė gravimit dhe shpėlarjes dhe gdhendjes selektive tė smaltit.

Hipersensitiviteti pas operacionit dhe pėrsėritja e kariesit nuk ishin dukshėm tė ndryshme midis protokolleve tė lidhjes etch-and-rinse dhe atyre tė bazuara nė gravurė selektive tė smaltit dhe vetė-gdhėndjes.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėr njė ndjekje prej mė shumė se 12 muajsh, rezultatet estetike dhe funksionale tė restaurimeve pėrfunduan me njė etch-and-rinse. Protokollet ngjitėse janė mė tė larta se ato tė marra me njė strategji tė vetė-gdhendjes pa gravurė selektive tė smaltit.

Megjithatė, gravura selektive e smaltit rekomandohet pėr sistemet e vetė-gdhendjes. Pėrgjigjet biologjike janė tė ngjashme pėr tė tre strategjitė e adezionit.

Pėr mė shumė informacion:

Kevin Sheng-Kai Ma, Li-Tzu Wang, Markus B Blatz. Efficacy of adhesive strategies for restorative dentistry: a systematic review and network meta-analysis of double-blind randomized controlled trials over 12 months of follow-up. J Prosthodont Res gennaio 2023;67(1):35-44.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D