Konsumimi i dhėmbėve. Cilėt janė faktorėt qė ndikojnė

Konservativė | 29 Maj 2023 |

Konsumimi i dhėmbėve. Cilėt janė faktorėt qė ndikojnė


Konsumimi i dhėmbėve (TW) ndodh si pasojė e humbjes sė indit tė fortė tė dhėmbit nga sipėrfaqja jo pėr shkak tė kariesit, traumės ose ērregullimeve tė zhvillimit.

Shkaqet e konsumimit tė dhėmbėve janė tė shumtė, ndėr tė cilėt: fėrkimi (procesi i konsumimit nga kontakti i drejtpėrdrejtė midis dhėmbit dhe dhėmbit), erozioni (shpėrbėrja e indeve tė forta dentare tė shkaktuara nga agjentėt e acidit jo-bakteriogjen), gėrryerja (shkaktuar nga rrėshqitja ose fėrkimi i objekteve gėrryese tė jashtme nė sipėrfaqet e dhėmbėve) dhe abfraksioni (i shkaktuar nga stresi tėrheqės i krijuar nga forcat okluzale ciklike jo-aksiale).

Nė rastet e rėnda tė TW-ve, pacientėt mund tė vuajnė nga dhimbje tė forta dhe probleme psikosociale pėr shkak tė estetikės sė komprometuar, mosfunksionimit mastikator, ērregullimeve tė nyjeve temporomandibulare, ērregullimeve tė muskujve pėrtypės dhe dhimbjes orofaciale, duke rezultuar nė njė ndikim tė rėndėsishėm nė cilėsinė e jetės lidhur me shėndetin oral.

TW-ja ėshtė njė fenomen multifaktorial, i cili mund tė jetė fiziologjik ose patologjik dhe njohja e faktorėve tė rrezikut ėshtė thelbėsore pėr tė promovuar diagnozėn e tyre, strategjitė e parandalimit dhe trajtimin nė kohė.

Pėr mė tepėr, njohja e faktorėve tė rrezikut pėr TW-tė dhe ekzaminimi i duhur klinik mund tė zbulojė patologjitė shoqėruese.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje qė do tė publikohet sė shpejti nė "Journal of Oral Rehabilitation", autorėt kanė kryer njė analizė tė fokusuar pėr tė pėrshkruar faktorėt qė lidhen me WT-tė te dhėmbėt e pėrhershėm bazuar nė matjet sasiore.

Kėrkimi ėshtė kryer nė tetor 2022 nėpėrmjet Medline® (ndėrfaqja PubMed®) dhe Scopus®. Dy recensues tė pavarur zgjodhėn dhe analizuan studimet.

Rezultatet

U identifikuan 2702 artikuj pėr vlerėsimin e titujve dhe abstrakteve dhe 273 studime u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar. Rezultatet tregojnė nevojėn pėr standardizimin e indekseve tė matjes sė TW-ve dhe dizajnit tė studimit.

Studimet e pėrfshira theksuan faktorėt e ndryshėm qė lidhen me veshjen e dhėmbėve: faktorėt sociodemografikė, disa patologji sistemike, zakonet e tė pirit, zakonet e tė ngrėnit, zakonet e higjienės orale, faktorėt dentarė, bruksizmin dhe ērregullimet temporomandibulare (TMD), si dhe faktorėt e sjelljes dhe stresin.

Gjetjet nė lidhje me faktorėt e rrezikut tė konsumit kimik (erozioni) nėnvizojnė rėndėsinė e ērregullimeve tė tė ngrėnit, refluksit gastroezofageal dhe stilit tė jetesės, veēanėrisht konsumimit tė alkoolit dhe sjelljeve tė tė ngrėnit qė mbėshtesin nevojėn pėr tė zhvilluar fushata informuese dhe ndėrhyrje nė shėndetin publik.

Pėrveē kimikateve, ky rishikim identifikon disa faktorė rreziku mekanik pėr TW-tė, tė tilla si larja e dhėmbėve dhe bruksizmi, edhe pse ndikimi i faktorit tė fundit duhet tė hulumtohet mė tej.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se menaxhimi dhe parandalimi i TW-sė kėrkon njė qasje multidisiplinare.

Dentistėt janė nė krye tė zbulimit tė sėmundjeve sistemike qė lidhen me tė si refluksi apo ērregullimet e tė ngrėnit. Rrjedhimisht, duhet tė promovohet informimi i profesionistėve tė shėndetit oral dhe shpėrndarja e udhėzimeve.

Implikimet klinike

Nevojiten kėrkime tė mėtejshme dhe studime gjatėsore pėr tė konfirmuar lidhjen midis TW-ve dhe shumė faktorėve tė identifikuar nė kėtė rishikim, dhe kjo do tė duhet tė pėrfshijė ekipe kėrkimore multidisiplinare tė kujdesit shėndetėsor pėr tė pėrcaktuar rolin e dentistėve nė diagnostikimin dhe parandalimin e TW-ve dhe ērregullimeve tė lidhura me to.

Pėr kėtė qėllim, cilėsia e hulumtimit mbi faktorėt e rrezikut pėr TW-tė duhet tė pėrmirėsohet:

• promovimi i studimeve me mostra tė mėdha;
• arritja nė njė standardizim tė indeksit tė matjes sė TW;
• pėrmirėsimi i diagnozės sė bruksizmit;
• pėrdorimi i analizave tė pėrshtatshme statistikore.

Pėr mė shumė informacion:

Julie Oudkerk, Charlotte Grenade, Anoushka Davarpanah, Alain Vanheusden, Sandrina Vandenput, Amélie K. Mainjo. Risks factors of tooth wear in permanent dentition: a scoping review. https://doi-org.pros2.lib.unimi.it/10.1111/joor.13489Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D