Vlerėsimi in vitro i dėmtimit tė drejtpėrdrejtė radiogjenik tė dhėmbėve

Patologji dhe Mjeksi Orale | 19 Maj 2023 |

Vlerėsimi in vitro i dėmtimit tė drejtpėrdrejtė radiogjenik tė dhėmbėve


Radioterapia e kokės dhe qafės kryhet duke pėrdorur doza tė fraksionuara tė rrezatimit pėr tė maksimizuar kontrollin e tumorit dhe pėr tė reduktuar toksicitetet e lidhura me rrezatimin.

Toksicitetet orale tė lidhura me kokėn dhe qafėn pas radioterapisė (HNRT) pėrfshijnė mukozitin, hiposalivimi, kariesin nga rrezatimi (RC) dhe osteoradionekrozėn. Kėto toksicitete orale pas HNRT-sė, veēanėrisht CR-ja, mund tė ndikojnė negativisht nė cilėsinė e jetės sė pacientėve tė pėrfshirė.

Kariesi nga rrezatimi ėshtė njė paraqitje agresive e demineralizimit dentar dhe kariesit nė pėrgjithėsi dhe ka njė incidencė tė pėrgjithshme prej 29% dhe mund tė zhvillohet pėr njė periudhė 6-12 muaj pas HNRT-sė.

Kariesi radiogjenik mund tė tregojė njė progresion klinik nga demineralizimi i bardhė nė ēngjyrosjen e smaltit nė ngjyrė kafe, e shoqėruar me ēarje dhe fraktura, duke ēuar nė humbje tė strukturės sė dhėmbit, e cila mund tė pėrparojė nė humbjen e kurorės.

Demineralizimi i smaltit ka shumė tė ngjarė tė lidhet me efektet indirekte tė HNRT-sė, i pėrshkruar si njė "grup simptomash orale" dhe pėrgjegjės pėr fillimin dhe pėrparimin e shpejtė tė RC-sė. Kėto efekte indirekte tė HNRT-sė qė shkakton RC-ja janė: hiposalivimi, ndryshimi i mikrobeve orale, dieta shumė kariogjenike pėr tė kapėrcyer disgjeuzinė, higjiena e pamjaftueshme orale. Megjithėse kjo hipotezė e etiopatogjenezės sė RC-Sė ėshtė e vėrtetuar mirė, ka polemika nė lidhje me rolin e mundshėm tė efekteve tė drejtpėrdrejta tė rrezatimit nė strukturėn e dhėmbėve tė pėrhershėm tė njeriut.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike tė botuar nė "Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Patology Oral Radiology", autorėt u pėrpoqėn t'i pėrgjigjen pyetjes sė mėposhtme: "A mund tė ndikojnė drejtpėrdrejt parametrat dozimetrikė tė pėrdorur nė studimet paraklinike nė dhėmbėt e pėrhershėm dhe tė kontribuojnė nė zhvillimin e kariesi i rrezatimit (RC)"?

Kėrkimet e literaturės u kryen duke pėrdorur 3 baza tė dhėnash (PubMed, Scopus dhe Embase) dhe duke pėrdorur literaturėn gri pėr tė identifikuar studimet pėrkatėse.

U pėrfshinė studime in vitro dhe ex vivo qė shqyrtonin efektin e rrezatimit te dhėmbėt e pėrhershėm tė njeriut.

Lista kontrolluese e standardeve tė konsoliduara tė raportimit tė provave u pėrdor pėr tė vlerėsuar rrezikun e biasit.

Rezultatet

Nė total, kriteret e pėrfshirjes i plotėsuan 32 studime. Doza mesatare e rrezatimit nė studimet in vitro ishte 53 (±22) Gy dhe nė studimet ex vivo 69 (±1) Gy.

Njėzet e dy studime pėrdorėn 5 skema tė ndryshme fraksionimi; njėzet e dy nga studimet e pėrfshira nuk raportuan modalitetin e radioterapisė sė kryer. Njėzet studime pėrdorėn pėrshpejtues linearė dhe 7 kobalt-60 me distancė burim rrezatimi-sipėrfaqe midis 1.5 dhe 100 cm.

Uji i distiluar rezultoi tė jetė zgjidhja mė e pėrdorur pėr ruajtjen e strukturės sė dhėmbėve. U vėzhguan edhe bias-et, pėrfshirė madhėsitė e vogla tė mostrės, mungesėn e pėrzgjedhjes nė mėnyrė rastėsore dhe provat e verbėra.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se doza e rrezatimit, modaliteti i radioterapisė, regjimi i fraksionimit dhe solucionet pėr ruajtjen e mostrave dentare tė pėrdorura nuk e mbėshtesin hipotezėn e efekteve tė drejtpėrdrejta tė rrezatimit nė strukturėn e dhėmbėve.

Implikimet klinike

Pikat kryesore tė kėtij rishikimi sistematik ishin metodat rigoroze tė kėrkimit, vlerėsimi dhe homogjeniteti i objektivave tė studimit; megjithatė, kishte disa kufizime.

Sipėrfaqet dhe llojet e ndryshme tė dhėmbėve tė konsideruara nė studimet e pėrfshira mund tė kenė komprometuar saktėsinė e analizės sė mikrofortėsisė. Meqenėse shumica e studimeve tė pėrfshira nuk raportuan moshėn e pjesėmarrėsve dhe nuk raportuan as llojin e radioterapisė sė simuluar tė dhėmbėve, nuk ishte e mundur tė kryhej njė analizė krahasuese e dhėmbėve me tė njėjtin pozicion dhe dhėmbėve tė pacientėve tė moshės sė njėjtė pėr tė konstatuar efektet e mundshme direkte tė rrezatimit nė strukturėn dentare. Pėr mė tepėr, heterogjenitet i lartė klinik u vu re midis studimeve in vitro.

Pėr mė shumė informacion:

Caique Mariano Pedroso, Ana Gabriela Costa Normando, Maria Eduarda Perez-de-Oliveira, Natalia Rangel Palmier, Eliete Neves Silva Guerra, Joel B. Epstein, Marcio Ajudarte Lopes, Ana Carolina Prado Ribeiro, Bianca Brandćo, Rene-Jean Bensadoun, Gustavo Nader Marta, Mario Fernando de Goes, Alan Roger Santos-Silva. Dosimetric parameters and radiotherapy simulation methods used in preclinical studies of radiation damage to the dentition: a systematic review. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol maggio 2023;135:614-25.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Pak interesant ( 1 votim / mesatar 2 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D