Kariesi dentar. Efektiviteti i pastave tė dhėmbėve me pėrmbajtje fluori

Higjiena dhe Parandalimi | 18 Prill 2023 |

Kariesi dentar. Efektiviteti i pastave tė dhėmbėve me pėrmbajtje fluori


Kariesi dentar ėshtė njė nga shkaqet kryesore tė humbjes sė dhėmbėve te tė moshuarit. Pastat e dhėmbėve me pėrmbajtje fluori konsiderohen si agjentė tė lirė kundėr kariesit pėr shkak tė efektit tė tyre remineralizues, i cili i atribuohet precipitimit tė shtuar me fluor tė fosfatit tė kalciumit nė formėn e fluorapatitit. Prandaj, mė shumė se 95% e popullsisė nė vendet e zhvilluara pėrdorin pasta dhėmbėsh me pėrmbajtje fluori.

Pasta e dhėmbėve me pėrmbajtje tė lartė fluori (5000 ppm-F) ėshtė raportuar se ndalon 51% tė kariesit primar tė rrėnjės nė krahasim me pastėn e dhėmbėve qė pėrmban 1100 ppm-F. Megjithatė, biodisponibiliteti i fluorit pas larjes sė dhėmbėve ėshtė i kufizuar nė njė kohė tė shkurtėr pasi niveli i fluorit nė pėshtymė zvogėlohet me shpejtėsi pėr shkak tė rrjedhjes sė saj.

Xhami fosfosilikat me fluor kalciumi (xhami F bioaktiv) ėshtė njė komponent i ri bioaktiv qė pėrmban fluor me pėrqendrim tė ulėt dhe ėshtė inkorporuar nė pastat e dhėmbėve pėr tė rritur biodisponueshmėrinė e fluorit nė zgavrėn e gojės deri nė 12 orė.

Xhamat F-bioaktive janė gota silikate amorfe, tė cilat degradohen nė tretėsirat ujore dhe janė burim i joneve tė kalciumit, fosfatit dhe fluorit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar nė "Journal of Dentistry", autorėt analizuan efektin e pastave tė ndryshme tė dhėmbėve mė pėrmbajtje 5000 ppm fluoride (F), 1450 ppm F ose qelq bioaktiv (BG) me 540 ppm-F nė lezionet e dhėmbėve tė rrėnjėve artificiale (ARCL).

Kurorat e 23 dhėmbėve tė shėndetshėm tė ekstraktuar u hoqėn duke lėnė vetėm rrėnjėt e tyre. Mė pas, ēdo rrėnjė u nda nė katėr pjesė. ARCL-tė u morėn duke pėrdorur njė zgjidhje demineralizuese (pH-4.8).

Mostrat 15-ARCL u lanė pa u trajtuar dhe pjesa tjetėr e mostrave u ndanė nė katėr grupe:
Grupi 1, i trajtuar me BG me 540 ppm-F;
Grupi 2, i trajtuar me 5000 ppm-F;
Grupi 3, i trajtuar me 1450 ppm-F;
Grupi 4, i trajtuar me ujė tė dejonizuar.

Mostrat u demineralizuan pėr 6 orė, dhe mė pas u vendosėn nė tretėsirėn e remineralizimit (pH-7) pėr 16 orė. Ēdo mostėr u la me pastėn e dhėmbėve tė caktuar dy herė nė ditė gjatė ciklit 13-ditor tė studimit.

Pėrqendrimi i fluorit nė ēdo pikė kohore u mat duke pėrdorur F-ISE, ndėrsa ēlirimi i joneve tė kalciumit (Ca2+) dhe fosforit (P) u pėrcaktua duke pėrdorur analizėn ICP-OES, KHN, XRD, 19F-MAS-NMR.

Rezultatet

KHN-ja tregoi ndryshime tė rėndėsishme sipėrfaqėsore pėr secilin grup (p <0.001). Marrja e Ca2+ ndodhi nė ditėt 1-2, humbja e joneve tė fosforit ishte e lartė nė krahasim me marrjen nė tė gjitha grupet.
XRD-ja tregoi praninė e linjave tė mprehta tė difraksionit duke theksuar formimin e apatitit pėr Grupet 1-3. 19F-MAS NMR konfirmoi praninė e fluorapatitit nė grupet 1-3.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se tė gjitha pastat e dhėmbėve janė premtuese nė formimin e fluorapatitit. BG me pastė dhėmbėsh 540 ppm-F ēliron mė shumė jone (Ca2+ dhe P) dhe rimineralizon lezionet karioze tė rrėnjėve artificiale mė shumė se grupet e tjera.

Megjithatė, friza e dhėmbėve 1450 ppm-F tregoi formim mė tė apatitit tė fluoruar ndėrsa friza dentare 5000 ppm-F tregoi mė shumė formim fluorapatiti.

Implikimet klinike

Pastat e dhėmbėve qė pėrmbajnė BG me 540ppm-F, 5000ppm-F dhe 1450ppm-F mund tė kenė njė ndikim tė rėndėsishėm nė kthimin dhe ndalimin e kariesit tė rrėnjės. Megjithatė, nevojiten prova tė kontrolluara me pėrzgjedhje rastėsore pėr t'i pėrkthyer kėto gjetje in vitro nė praktikėn klinike.

Pėr mė shumė informacion:

Haoran Chen, Robert Hill, Aylin Baysan. The effect of different concentrations of fluoride in toothpastes with or without bioactive glass on artificial root caries. https://doi.org/10.1016/j.jdent.2023.104499Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D