Vendosja e implanteve pas ekstraksioneve pėr shkak tė traumave dentare

Implantologji | 27 Mars 2023 |

Vendosja e implanteve pas ekstraksioneve pėr shkak tė traumave dentare


Pas ekstraksioneve pėr shkak tė traumave dentare, muri labial i nėnshtrohet shkallės mė tė lartė tė resorbimit dhe vetė natyra e ndikimit mund tė shkaktojė trauma tė mėtejshme nė kockėn alveolare dhe indin e butė, duke rezultuar nė atrofi tė kockave horizontale dhe vertikale jo tė papėrfillshme.

Prandaj, pėrpara vendosjes sė implantit, mund tė indikohet kryerja e njė trajtimi pėr zmadhimin/trashjen e indeve tė buta pėr tė kompensuar resorbimin e theksuar tė kockės dhe indin mbresė qė mund tė zhvillohet pas lezionit tė traumės dentare.

Vendosja e menjėhershme e implantit nė vendet e ekstraksioneve mund tė ofrojė shumė pėrparėsi, ku kryesoret janė numri mė i vogėl i ndėrhyrjeve kirurgjikale qė duhen ndėrmarrė, reduktimi i kohės sė pėrgjithshme tė trajtimit dhe mirėmbajtja e indeve tė buta.

Megjithėse nė teori vendosja e menjėhershme mund tė parandalojė resorbimin e indit tė fortė oral qė mund tė pasojė ekstraksionin e dhėmbit, studimet e literaturės kanė demonstruar se ndryshimet nė morfologjinė e kreshtės alveolare mund tė ndodhin ende pavarėsisht protokolleve tė vendosjes.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv tė botuar nė "British Dental Journal", autorėt kanė vlerėsuar rezultatet klinike tė implanteve tė vendosura menjėherė nė vendet e ekstraksioneve nė maksilėn e pėrparme pas traumės dentare.

Nė studim u pėrfshinė 60 pacientė, tė paktėn 19 vjeē, tė shėndetshėm dhe pa sėmundje orale dhe periodontale.

Pas njė protokolli ngarkimi tė vonuar, implantet u rivendosėn me kurora ose ura pėrfundimtare tė vetme.
Implantet e menjėhershme u lanė tė shėrohen pėr katėr muaj, dhe mė pas u kontrollua qėndrueshmėria e tyre me sondė dhe presion tė lehtė dixhital, pa anestezi lokale, nėse pacienti i kishte mbajtur indet gengivale tė pastra, tė shėndetshme dhe pa inflamacion.

Nėse kishte njė rritje tė tepėrt tė gengivės qė kishte shkuar pėr tė mbuluar abutmentin shėrues, kjo hiqej me anestezi lokale pėrpara se tė merrej mbresa pėr pajisjen protetike.

Gjatė ndjekjes, u regjistruan mbijetesa e implantit dhe protezės, ndėrlikimet dhe shėndeti periodontal.

Rezultatet

Shtatėdhjetė implante u vendosėn nė maksilėn e pėrparme. U raportuan tre dėshtime, me njė shkallė mbijetese prej 95.7% gjatė njė periudhe trevjeēare pasuese. Nuk u ndėrmor asnjė transplant kockor shtesė dhe mbijetesa protetike e regjistruar ishte 100%, me rezultate tė favorshme periodontale tė arritura nė pėrgjithėsi.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se implantet e vendosura menjėherė nė vendet e ekstraksionit pas njė traume dentare pėrbėjnė njė strategji tė parashikueshme trajtimi, duke paraqitur norma tė larta mbijetese tė implantit nė 3 vitet pasardhės.

Implikimet klinike

Protokolli aktual ofron shumė pėrparėsi nė lidhje me reduktimin e kohės kirurgjikale dhe shėrimin e indeve tė buta. Nevojiten mė shumė studime krahasuese afatgjata pėr tė pėrfshirė njė analizė mė tė detajuar tė humbjes margjinale tė kockės dhe rezultateve kozmetike pėr tė vėrtetuar kėtė qasje.

Pėr mė shumė informacion:

Murtaza Hirani, Zahra Moshtofar, Maria Devine, George Paolinelis, Serpil Djemal. Survival of immediate implants replacing traumatised teeth in the anterior maxilla. Br Dent J 2023 Febbraio 3. doi:10.1038/s41415-023-5504-7.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D