Menaxhimi i dhėmbėve tė plasaritur. Tė dhėnat e njė studimi vėzhgues 3-vjeēar

Konservativė | 24 Mars 2023 |

Menaxhimi i dhėmbėve tė plasaritur. Tė dhėnat e njė studimi vėzhgues 3-vjeēar


Menaxhimi i dhėmbėve tė plasaritur ėshtė njė dilemė e zakonshme, pothuajse e pėrditshme pėr pofesionistėt dentarė. Kjo ėshtė veēanėrisht e vėrtetė pėr dhėmbėt asimptomatikė ku, megjithatė, ka shqetėsime tė rėndėsishme pėr stabilitetin strukturor nė tė ardhmen.

Edhe pse dhėmbėt e plasaritur kanė qenė objekt i studimeve laboratorike dhe klinike pėr dekada, shumė pyetje nė lidhje me trajtimin e tyre vazhdojnė tė mos kenė njė pėrgjigje.

Studiuesit nga National Dental Practice-Based Research Network, njė organizatė studimore e praktikės sė shėndetit oral qė merr pjesė nė studime kėrkimore klinike dhe financuar nga Instituti Kombėtar i Kėrkimeve Dentare dhe Kraniofaciale, kryen njė studim 3-vjeēar, tė quajtur "Cracked Tooth Registry ( CTR)" pėr tė adresuar dhe pėrgjigjur pyetjeve nė kėtė fushė.

Qėllimi fillestar ishte regjistrimi i 150 deri nė 300 praktikave tė rrjetit tė 3000 pacientėve (mosha 19-85 vjeē), secili prej tė cilėve kishte tė paktėn 1 dhėmb tė pasmė me njė ēarje simptomatike ose jo simptomatike, pėr tė vlerėsuar karakteristikat e nivelit tė pacientit, dhėmbėve dhe plasaritjeve nė vijat fillestare dhe vjetore.

Ky studim, njė nga studimet mė tė mėdha prospektive tė kryera pėr monitorimin e dhėmbėve tė plasaritur, u krye nė periudhėn prill 2014-dhjetor 2018. 91% e tė gjithė pacientėve tė regjistruar morėn pjesė tė paktėn 1 takim rikujtues: 96% e tyre morėn pjesė nė ndjekjen 1-vjeēare , 86% morėn pjesė nė ndjekjen e dytė, 80% morėn pjesė nė tė tretėn dhe 74% (1912 pacientė) morėn pjesė nė tė 3 takimet vjetore.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė studimin vėzhgues, tė botuar nė "The Journal of the American Dental Association", autorėt ekzaminuan sjelljen dhe prognozėn e dhėmbėve tė plasaritur pas 3 vitesh.

U analizuan tetė artikuj tė botuar gjatė njė periudhe 6-vjeēare (2017-2022) qė pėrshkruanin tiparet klinike tė dhėmbėve tė pasmė tė plasaritur dhe trajtimin e tyre.

Rezultatet u rishikuan dhe u diskutuan pėr t'iu pėrgjigjur 3 pyetjeve tė mėposhtme:

• cilėt dhėmbė tė plasaritur mund tė pėrkeqėsohen?
• kur duhet tė ndėrhyjnė profesionistėt?
• cili ėshtė trajtimi mė i mirė?

Rezultatet

Edhe pse plasaritjet e dhėmbėve janė tė pėrhapur, disa fraktura (3%) ose tregojnė pėrparim tė frakturave gjatė 3 viteve (12%). Karakteristikat qė e drejtojnė klinicistin drejt llojit tė trajtimit pėrfshijnė kariesin aktiv, dhimbjen gjatė pėrtypjes dhe nė njė masė mė tė vogėl, praninė e njė ēarjeje tė dallueshme me njė sondė, tė lidhur me njė restaurim ose qė bllokon dritėn e transiluminuar; trajtimi primar i zgjedhur nga stomatologėt rezultoi tė ishte kurora e plotė.

Nga dhėmbėt e trajtuar (36%), pak (14%) treguan nevojėn pėr ritrajtim, por megjithatė mbijetuan pavarėsisht plasaritjeve tė brendshme.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi vėzhgues, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se disa dhėmbė tė plasaritur thyhen pas 3 vjetėsh (3%), por ato qė frakturohen ka shumė tė ngjarė tė jenė nofulla, me anė tė konsumit nė smalt, me njė ēarje horizontale, me ēarje nė sipėrfaqen e fytyrės dhe janė tė dallueshme me njė sondė.

Vetėm 12% e dhėmbėve do tė shfaqin progresion drejt frakturės, me shumė mundėsi te pacientėt meshkuj dhe do tė jenė dhėmbė me ēarje qė prekin sipėrfaqe tė shumta. Pėr mė tepėr, nė shumicėn e pacientėve me dhėmbė simptomatikė qė nuk kanė marrė trajtim, simptomat do tė zvogėlohen dhe do tė qėndrojnė nė gjumė pėr 3 vjet.

Trajtimi zgjidh pothuajse tė gjitha dhimbjet spontane dhe tė pėrtypjes dhe shumicėn e dhimbjeve tė lidhura me tė ftohtin, dhe kėta dhėmbė zakonisht do tė mbeten pa dhimbje.

Ky studim tregoi se stomatologėt ndėrhynin mė shpesh nėse dhėmbėt kishin karies aktiv, nėse pacienti ndjente dhimbje gjatė pėrtypjes dhe nėse dhėmbėt shfaqnin njollė, nėse plasaritjet dalloheshin me sondė ose nė lidhje tė ngushtė me njė restaurim dhe bllokonin dritėn e transiluminuar.

Nga dhėmbėt e trajtuar (pėr tė cilėt trajtimi ishte kryesisht kurora), vetėm 14% do tė duhet tė ritrajtohen, por do tė mbijetojnė.

Nė pėrgjithėsi, 98% e dhėmbėve tė plasaritur mbeten nė gojė pėr tė paktėn 3 vjet. Nga dhėmbėt e monitoruar, 92% do tė mbeten tė tillė pėr tė paktėn 3 vjet.

Studimi tregoi gjithashtu se trajtimi mė i suksesshėm i njė dhėmbi me tė paktėn njė ēarje tė dukshme ėshtė njė kurorė e plotė. Ky trajtim mbėshtetet mė tej nga fakti se u zbulua se nga dhėmbėt e trajtuar, pėr tė cilėt mund tė ekzaminoheshin aspektet e brendshme, 90% kishin gjithashtu tė paktėn njė ēarje tė brendshme dhe shumica kishin dy, ose edhe mė shumė, dhe kėshtu ishin mė tė dėmtuar nga ana strukturore se sa mund tė pėrcaktohet nga mjetet standarde tė vlerėsimit klinik.

Pėr mė shumė informacion:

Jack L. Ferracane, Thomas J. Hilton, Ellen Funkhouser; National Dental Practice-Based Research Network Collaborative Group. Lessons learned from the cracked tooth registry. A 3-year clinical study in the Nation's Network. J Am Dent Assoc 2023;154:235-44.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D