Trajtimi i periodontitit redukton rrezikun pėr hipertension

Parodontologji | 20 Mars 2023 |

Trajtimi i periodontitit redukton rrezikun pėr hipertension


Kush kujdeset pėr gojėn kujdeset edhe pėr zemrėn. Nė fakt, trajtimi i periodontitit ul presionin e lartė tė gjakut me 11 pikė dhe ėshtė mė efektiv se njė dietė me pak kripė. Kjo tregohet nė njė raport tė publikuar nga Shoqata Italiane e Periodontologjisė dhe Implantologjisė (SIdP) dhe nga Shoqata Italiane e Hipertensionit Arterial (Siia), e paraqitur nė kongresin kombėtar tė SIdP. "Periodontiti shton rrezikun pėr hipertension, njė korrelacion i vėrtetuar prej disa kohėsh nga njė numėr nė rritje studimesh dhe ende pak i njohur pėr mjekėt dhe pacientėt", shpjegojnė ekspertėt. Prandaj, trajtimi periodontal pėrmirėson kontrollin e hipertensionit nė mėnyrė mė efektive sesa njė dietė me pak kripė, e cila ėshtė ende thelbėsore krahas terapisė farmakologjike.

Lidhja midis hipertensionit dhe periodontitit

"Hipertensioni prek 30-45% tė popullsisė sė rritur dhe ėshtė ndėr shkaqet kryesore tė vdekshmėrisė nga infarkti dhe iktusi", thotė Nicola Marco Sforza, president i SIdP. "Po kėshtu, periodontiti prek mbi 50% tė individėve, mbi 30 milionė nė vendin tonė, dhe shoqėrohet me njė rrezik mė tė lartė pėr hipertension, i cili nė rastet e periodontitit tė rėndė mund edhe tė dyfishohet. Kjo ndėrlidhje mes dy sėmundjeve, e demonstruar nga njė numėr nė rritje studimesh, shton provat e reja shkencore sipas tė cilave trajtimi i periodontitit ndihmon nė uljen e niveleve tė presionit tė gjakut deri nė 11 pikė, nėse gjakderdhja e gengivave reduktohet me 30% me njė pastrim tė thellė tė xhepave gengival dhe ndjekjes sė higjienės sė duhur orale, profesionale dhe nė shtėpi.

"Studimi i raportuar nga raporti i pėrbashkėt i SIdP dhe Siia mori nė konsideratė 100 pacientė hipertensivė me sėmundje tė gengivave: 50 iu nėnshtruan higjienės supra dhe subgengivale, d.m.th. pastrimit tė thellė tė xhepave dhe higjienės orale profesionale, dhe 50 tė tjerė nė grupin e kontrollit iu nėnshtruan vetėm njė pastrimi tė thjeshtė sipėrfaqeje", tregon Davide Pietropaoli, studiues nė Universitetin e L'Aquila. "Pas dy muajsh, nė grupin e testit tė higjienės supra dhe subgengivale, trajtimi periodontal, shpjegon ai, rezultoi nė njė pėrfitim prej 11 pikėsh mė pak nė presionin e gjakut, me njė efikasitet mė tė madh se dyfishi i dietės me pak kripė".

Sipas Luca Landit kjo dėshmi tregon se periodontiti e bėn indin endotelial qė rreshton arteriet mė pak elastik dhe pėr kėtė arsye mė pak tė aftė tė pėrshtatet kur zemra pompon, me njė rritje tė presionit tė gjakut. Pėr kėtė arsye, shtimi i trajtimit tė sėmundjes sė gengivave nė strategjinė farmakologjike dhe dietės antihipertensive e bėn terapinė mė efektive dhe pėrmirėson menaxhimin dhe kontrollin e presionit tė lartė tė gjakut.

Udhėzues praktik mbi rrugėt e sakta diagnostikuese dhe depistimin

Hipertensioni dhe periodontiti ndajnė shumė faktorė rreziku: pirja e duhanit, obeziteti, diabeti dhe mėnyra e jetesės sedentare. Pėr mė tepėr, provat e fundit eksperimentale tregojnė se periodontiti dhe hipertensioni kanė njė bazė tė pėrbashkėt gjenetike, veēanėrisht nė njė grup tė madh gjenesh tė rėndėsishėm pėr sistemin imunitar, duke mbėshtetur faktin se njė gjendje inflamatore kronike qėndron pas tė dyja patologjive. Pėr kėtė SIdP dhe Siia kanė bashkuar forcat dhe kanė zhvilluar njė udhėzues praktik mbi rrugėt e sakta diagnostikuese dhe tė trajtimit dhe njė manual informacioni me rekomandime praktike pėr diagnozė dhe ekzaminim tė ndėrsjellė.

"Me disa pyetje tė thjeshta nė lidhje me presionin e gjakut, dentisti do tė jetė nė gjendje tė identifikojė pacientėt me inflamacion tė gengivave me rrezik mė tė lartė pėr hipertension pėr tė cilėt nevojitet kontrolli i presionit tė gjakut, duke i ftuar ata tė konsultohen me njė specialist", thotė Sforza. "Nga ana tjetėr, ėshtė gjithashtu me rėndėsi thelbėsore qė internisti ose kardiologu tė pėrfshijė nė vlerėsimin e pacientit disa pyetje mbi gjendjen e shėndetit oral qė mund tė pėrfaqėsojnė njė dritė paralajmėruese pėr njė rrezik tė mundshėm tė periodontitit", shton Guido Grassi president i Shoqatės Evropiane tė Hipertensionit.

"Ky vlerėsim i thjeshtė mund tė jetė shumė i dobishėm si nė identifikimin e njerėzve me rrezik mė tė lartė pėr hipertension ashtu edhe nė diagnostikimin e hershėm tė kėsaj sėmundjeje tek ata qė nuk e dinė se e kanė. Pėr kėtė arsye, projektet qė SIdP po kryen nė bashkėpunim me shoqėri tė tjera shkencore nė fushėn e mjekėsisė, ata promovojnė njė qasje holistike ndaj pacientit dhe synojnė ta bėjnė praktikėn dentare njė qendėr shėndetėsore globale", pėrfundon Marco Sforza.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D