Rritet prevalenca e periodontitit te fėmijėt dhe adoleshentėt me diabet tė tipit 2

Parodontologji | 15 Mars 2023 |

Rritet prevalenca e periodontitit te fėmijėt dhe adoleshentėt me diabet tė tipit 2


Diagnoza e hershme e sėmundjes periodontale ėshtė thelbėsore pėr tė shmangur humbjen e dhėmbėve, e cila mund tė komprometojė cilėsinė e jetės sė pacientit, pasi zvogėlon aftėsinė pėrtypėse funksionale, vetėvlerėsimin dhe marrėdhėniet shoqėrore.

Njė rrezik i shtuar i periodontitit ėshtė pėrshkruar gjithashtu nė literaturė te fėmijėt me diabet qė nė moshėn 6-vjeēare. Fatkeqėsisht, tė dhėnat pėr fėmijėt dhe adoleshentėt me diabet tip 2 janė tė kufizuara, sepse shumica e mostrave tė studimit pėrfshijnė kryesisht individė me diabet tė tipit 1.

Megjithatė, disa studime nė literaturė kanė raportuar pėrkundrazi njė dėmtim periodontal mė tė zakonshėm te tė rinjtė me diabet tė tipit 2 krahasuar me ata me diabet tė tipit 1 (55 vs 29%).

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar sė fundi nė "Journal of Periodontology", autorėt kanė pėrcaktuar prevalencėn e periodontitit te fėmijėt dhe adoleshentėt me diabet tė tipit 2 dhe janė pėrpjekur tė pėrcaktojnė nėse kontrolli i dobėt i glicemisė lidhet me prevalencėn e shtuar tė sėmundjes sė periodontitit.

Ky studim ndėrseksional pėrfshiu vetėm fėmijėt dhe adoleshentėt me diabet tė tipit 2.

Njė pyetėsor nė lidhje me historinė e kujdesit shėndetėsor oral dhe zakonet e ruajtjes sė shėndetit oral iu dorėzua secilit pjesėmarrės; tė gjithė iu nėnshtruan edhe njė ekzaminimi oral.

Pėr mė tepėr, parametrat klinikė dhe metabolikė u ekstrapoluan nga tė dhėnat mjekėsore.

Rezultatet

Njėqind e njėzet e njė fėmijė dhe adoleshentė (8-17 vjeē) u morėn nė konsideratė nė kėtė studim. Nė mėyrė tė pėrgjithshme, 45.5% e fėmijėve ishin tė prekur nga periodontiti, 10 fėmijė/adoleshentė (8.3%) i butė, 36 (29.8%) i moderuar dhe 9 (7.4%) i rėndė.

Grupi i periodontitit (grupi PD) tregoi indekse mesatare mė tė larta tė gengivės dhe pllakės, thellėsi tė provės periodontale dhe humbje klinike tė atashimit sesa grupi pa periodontit (grupi NoPD) (p <0.05).

Njė lidhje statistikisht e rėndėsishme u gjet midis prevalencės sė periodontitit dhe vlerave tė hemoglobinės sė glikoziluar (HbA1c) me anė tė analizės bivariate (raporti i mundėsive [OR] 1.31 [95% CI, 1.13-1.53], p = 0.001) dhe multivariate (OR, 1. [95% CI, 1,03-1,61], p = 0,03).

Pėr variablat e pėrshtatjes, u gjetėn lidhje pėr kohėzgjatjen e diabetit, moshėn, indeksin e masės trupore, marrjen e insulinės dhe praninė e acanthosis nigricans.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se fėmijėt dhe adoleshentėt me diabet tip 2 kanė shkallė tė lartė tė periodontitit.

Implikimet klinike

Bazuar nė tė dhėnat e kėtij studimi, HbA1c e pakontrolluar ndikon nė prevalencėn e sėmundjes periodontale. Megjithatė, mungesa e njė grupi kontrolli tė pėrputhshėm dhe radiografive janė kufizimet e kėtij studimi.

Ekzaminimi gjithėpėrfshirės periodontal ėshtė thelbėsor te fėmijėt dhe adoleshentėt me diabet tė tipit 2 pėr tė parandaluar, identifikuar dhe trajtuar herėt periodontitin.

Pėr mė shumė informacion:

Todescan SMC, Schroth RJ, Dean H, Wicklow B, Michel-Crosato E, Sellers E. High prevalence of periodontitis in children and adolescents with type 2 diabetes. J Periodontol febbraio 2023;94:174-83.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D