Fėmijėt qė ushqehen mė gjatė me gji janė tė predispozuar tė konsumojnė mė pak sheqer

Higjiena dhe Parandalimi | 14 Mars 2023 |

Fėmijėt qė ushqehen mė gjatė me gji janė tė predispozuar tė konsumojnė mė pak sheqer


Mėsimi i hershėm i fėmijėve pėr tė mos konsumuar ushqime me sheqer tė shtuar dhe nxitja e ushqyerjes me gji janė dy strategji pėr t'u fokusuar brenda dy viteve tė jetės, pėr tė zvogėluar rrezikun e zhvillimit tė kariesit dentar.

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) rekomandon ushqyerjen ekskluzive me gji pėr gjashtė muajt e parė tė jetės. Mė pas, pas nisjes sė ushqimeve tė ngurta, ushqyerja me gji duhet tė vazhdohet sipas kėrkesės sė fėmijės, deri nė moshėn dy vjeē ose mė shumė. Pėr mė tepėr, OBSH-ja sugjeron gjithashtu qė tė mos u jepen fėmijėve ushqime me sheqer tė shtuar para moshės dy vjeēare.

Nė fakt, konsumi i lartė i sheqerit pėrcakton formimin e njė biofilmi kariogjen, i njohur si pllaka bakteriale.

Qumėshti i gjirit modifikohet nga pllakat dhe kontribuon nė demineralizimin e smaltit tė dhėmbėve, por ėshtė konsumimi i sheqernave qė e nxit kėtė proces.

Rrjedhimisht, shpeshtėsia me tė cilėn pllakata ekspozohet ndaj qumėshtit tė gjirit ėshtė ndoshta faktori kryesor i rrezikut pėr kariesin dentar tė vėrejtur te foshnjat qė ushqehen me gji nė moshėn 12 muajshe. Megjithatė, nė tė njėjtėn kohė, siē theksojnė autorėt, ushqyerja me gji pėr 24 muaj redukton konsumin e ushqimeve ultra tė pėrpunuara ose ushqimeve me sheqer tė shtuar, duke vepruar si njė faktor mbrojtės ndaj kariesit dentar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė hulumtimin e koordinuar nga Jenny Abanto nga Universiteti i Katalonjės nė Barcelonė dhe tė publikuar nė "Community Dentistry and Oral Epidemiology", studiuesit kryen njė studim nė tė cilin u pėrfshinė 800 fėmijė qė konsumonin sheqer tė shtuar nė dietėn e tyre dhe ushqyerjen me gji e kishin ndėrprerė herėt.

Informacioni mbi konsumin e ushqimit u mor nga intervistat me nėnat ose kujdestarėt, tė cilėt pėrshkruanin se ēfarė kishin ngrėnė fėmijėt nė 24 orėt e mėparshme.

Studiuesit gjithashtu regjistruan sasinė e sheqerit tė shtuar nė lloje tė ndryshme ushqimesh dhe pijesh, si ēaji, lėngjet ose qumėshti.

Nga tė gjithė fėmijėt e pėrfshirė, 22.8% e tyre zhvilluan karies dentar. Pėr mė tepėr, rezultatet treguan se vetėm 2.8% e fėmijėve pjesėmarrės nė hulumtim nuk kishin konsumuar kurrė sheqer para ditėlindjes sė tyre tė dytė, ndėrsa 66.7% e tyre kishin konsumuar ushqime me sheqer tė shtuar mė shumė se pesė herė nė ditė. Sė fundi, vetėm 7.6% e fėmijėve pjesėmarrės nė studim nuk kishin konsumuar sheqerna tė shtuara nė vitin e parė tė jetės.

Frekuenca e kariesit dentar ndryshonte sipas gjendjes ekonomike dhe nivelit tė arsimimit tė familjeve tė origjinės sė fėmijėve, me vlerat mė tė larta te fėmijėt e familjeve nė kushte tė vėshtira ekonomike dhe mė pak tė arsimuar.

"Edhe nėse dhėmbėt e prekur nga kariesi janė dhėmbėt e qumėshtit, zakonet dietike, tė tilla si konsumimi i sasive tė mėdha tė sheqerit nė fėmijėri, priren tė rrinė dhe tė vėnė nė rrezik pėr zhvillimin e kariesit dentar nė tė ardhmen", tha Abanto.

Shkurtimisht, zakonet e tė ngrėnit i kanė rrėnjėt nė fėmijėri dhe ushqimet me tė cilat fėmijėt mėsohen ndikojnė nė preferencat e tyre gjatė gjithė jetės, ndaj ėshtė e rėndėsishme tė shmanget konsumimi i sheqernave nė 24 muajt e parė tė jetės.

Pėr mė shumė informacion:

Abanto J, Mayumi Maruyama J, Pinheiro E, Matijasevich A, Antunes J, Bonecker M, Cardoso MA, MINA-Brazil Study Group.  Prolonged breastfeeding, sugar consumption and dental caries at 2 years of age: A birth cohort study. Community Dentistry and Oral Epidemiology 2022): doi: 10.1111/cdoe.12813. Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D