Shėndeti oral dhe shėndeti mendor. Lidhja qė ekziston midis tyre

| 13 Mars 2023 |

Shėndeti oral dhe shėndeti mendor. Lidhja qė ekziston midis tyre


Shėndeti mendor ka qenė prej kohėsh njė burim konfuzioni pėr studiuesit dhe mjekėt, dhe kjo ėshtė kryesisht pėr shkak tė mungesės sė tė kuptuarit nė lidhje me faktorėt shkaktarė tė ērregullimeve neurofiziologjike dhe psikiatrike, tė cilat mund tė jenė fiziologjike, gjenetike, sociale dhe mjedisore.

Zbulimet e fundit kanė treguar se shėndeti i trurit ėshtė mė i lidhur me shėndetin sistemik sesa mendohej mė parė. Pėr shembull, komunitetet mikrobike brenda trupit (mikrobiota) mund tė luajnė njė rol kyē nė sėmundjet jo tė transmetueshme, tė tilla si obeziteti dhe diabeti, dhe tė ndikojnė nė shėndetin mendor dhe atė neurologjik.

Kėrkimet e deritanishme janė pėrqendruar kryesisht nė traktin gastrointestinal, i cili pėrmban shumicėn e mikrobiotės sė lidhur me organizmin e njeriut, si nė numėr ashtu edhe nė diversitet tė specieve, kėshtu qė rezultatet primare nė kontekstin e ndėrveprimeve mikrob-tru u morėn nėpėrmjet Gut-Brain-Axis (GBA).

GBA-ja i referohet ndėrveprimeve dhe proceseve komplekse tė dy drejtimeve tė pėrdorura nga mikrobioma intestinale dhe truri pėr tė komunikuar me njėri-tjetrin.

Pėr shkak se bakteret zotėrojnė receptorė hormonalė dhe kryejnė dhe pėrdorin ndjesinė e kuorumit, ato mund tė ndjejnė dhe prodhojnė molekula autoinduktuese (AI) qė funksionojnė brenda baktereve nė mėnyrė tė ngjashme me hormonet nė bujtės duke rregulluar rritjen bakteriale, lėvizshmėrinė dhe funksionet e virulencės.

Zgavra e gojės ėshtė fillimi i sistemit tė tretjes dhe ėshtė pika kryesore e hyrjes sė mikrobeve dhe jo mikrobeve nė trup.

Rezultatet e disa studimeve tė literaturės kanė treguar se mikrobiota orale ėshtė e pėrfshirė drejtpėrdrejt nė ērregullimet neuropsikiatrike tė NPD-sė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje tė botuar nė "Front Psychiatry", autorėt kanė shqyrtuar studimet e fundit qė tė cilėt kanė hetuar mekanizmat e drejtpėrdrejtė shkakėsorė me tė cilėt mikrobiota orale kontribuon nė zhvillimin dhe pėrparimin e sėmundjeve mendore.

Bazuar nė kėto studime, autorėt propozojnė njė bazė teorike pėr njė bosht oral mikrobiotė-tru (OMBA):
ngarkesa mikrobike dhe largimi i metabolitėve;

  • neuroinflamacioni;
  • sinjalizimi SNC;
  • pėrgjigja ndaj neurohormoneve.

Zbatimi i kėtij kuadri OMBA mund tė ndihmojė nė lidhjen e disbiozės mikrobike me pėrparimin dhe rezultatin e ērregullimeve neuropsikiatrike tė NPD-sė.

Kjo ėshtė konfirmuar nga hulumtimi paraprak qė do tė prezantohet nė Konferencėn Ndėrkombėtare tė Strokeve tė Shoqatės Amerikane tė Strokeve nė 2023. Midis 2014 dhe 2021, studiuesit nė kėtė studim paraprak kanė analizuar lidhjen e mundshme midis shėndetit oral dhe atij cerebral nė afėrsisht 40,000 tė rritur (46% burra, mosha mesatare 57), pa histori iktusi, tė regjistruar nė Biobank nė Mbretėrinė e Bashkuar.

Pjesėmarrėsit u ekzaminuan pėr 105 variante gjenetike tė njohura pėr predispozimin e njerėzve ndaj kariesit, edentulizmit dhe mungesės sė dhėmbėve dhe u vlerėsua lidhja midis peshės sė kėtyre faktorėve tė rrezikut gjenetik pėr shėndetin e dobėt oral dhe atė cerebral.

Shenjat e shėndetit tė dobėt cerebral u ekzaminuan pėrmes imazheve MRI tė trurit tė pjesėmarrėsve:

  • hiperintensiteti i lėndės sė bardhė, i pėrcaktuar si dėmtim i akumuluar nė lėndėn e bardhė tė trurit, i cili mund tė dėmtojė kujtesėn, ekuilibrin dhe lėvizshmėrinė;
  • dėmtimi mikrostrukturor, qė ėshtė shkalla e ndryshimit tė arkitekturės sė mirė tė trurit nė krahasim me imazhet nga njė skanim normal i trurit tė njė tė rrituri tė shėndetshėm tė sė njėjtės moshė.

Rezultatet e kėtij hulumtimi paraprak treguan se njerėzit qė ishin gjenetikisht tė prirur ndaj kariesit, ishin pa dhėmbė ose kishin nevojė pėr proteza, kishin njė ngarkesė mė tė lartė tė sėmundjes cerebrovaskulare tė heshtur, me njė rritje prej 24% nė sasinė e hiperintensitetit tė lėndės sė bardhė, e dukshme nė imazhet MRI.

Subjektet me shėndet pėrgjithėsisht tė dobėt oral kishin mė shumė dėmtime nė arkitekturėn e mirė tė trurit, e pėrfaqėsuar nga njė ndryshim 43% nė rezultatet e dėmtimit mikrostrukturor tė dukshėm nė skanimet MRI.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e studimeve tė fundit nė kėtė drejtim, tė cilat duhet tė vėrtetohen nė punime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė arrihet nė pėrfundimin se shėndeti i dobėt oral mund tė shkaktojė rėnie tė shėndetit cerebral; prandaj, dentisti duhet t'u shpjegojė pacientėve tė tij qė tė kujdesen mė mirė pėr higjienėn e tyre orale, sepse ajo sjell implikime edhe pėrtej gojės.

Megjithatė, duhet tė mblidhen mė shumė prova, nė mėnyrė ideale pėrmes sprovave klinike, pėr tė konfirmuar se pėrmirėsimi i shėndetit oral nė popullatė do tė ēojė nė pėrfitime pėr shėndetin cerebral.

Implikimet klinike

Mikrobiota orale ndoshta luan njė rol kyē nė zhvillimin, pėrparimin dhe simptomat e NPD-sė sipas OMBA-sė.
Prandaj ėshtė e mundur tė krijohen zgjidhje dhe tė zbatohen politika qė synojnė mė shumė parandalimin e sėmundjeve orale pėr tė parandaluar gjithashtu ērregullimet neusopsikiatrike tė lidhura me NPD-nė.

Pėr mė shumė informacion:

Grace B. Bowland, Laura S. Weyrich. The oral-microbiome-brain axis and neuropsychiatric disorders: an anthropological perspective. Front Psychiatry 2022 Mar 30;13:810008Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D