Si menaxhohet shėndeti oral nė mosha tė caktuara

Higjiena dhe Parandalimi | 23 Shkurt 2023 |

Si menaxhohet shėndeti oral nė mosha tė caktuara


Vėzhgimi klinik i shenjave dhe simptomave klinike tė personit tė asistuar ėshtė pika fillestare pėr pėrgatitjen e njė plani terapeutik parandalues qė mund tė sigurojė cilėsinė e shėrbimeve dhe standardet e efikasitetit tė shėndetit dento-periodontal. Korrelacioni i kushteve tė zgavrės sė gojės me shėndetin sistemik duhet tė bėjė qė operatori tė ndėrlidhet nė njė mėnyrė ndėrdisiplinore pėr tė menaxhuar nevojat nė ndryshim tė individit, veēanėrisht pėr pacientėt e moshuar. Nė rastin e protokolleve parandaluese ėshtė thelbėsore tė merret saktė diagnostikimi i situatave klinike me shqyrtim tė kujdesshėm, nė prani tė patologjive sistemike, tė efekteve anėsore qė shkaktojnė disa barna nė zgavrėn e gojės.

Pėr sa i pėrket efekteve nė popullatė, pėr shembull, alergjitė e shkaktuara nga poleni, sipas tė dhėnave tė OBSH-sė, prekin midis 10 dhe 40% tė popullsisė dhe marrja e antihistamines, duke ulur aktivitetin e pėshtymės, pengon mbrojtjen qė ushtron nė indet e zgavrės sė gojės, duke shkaktuar tharje tė gojės. E njėjta simptomatologji shkaktohet edhe nga barnat dekongestante dhe qetėsuesit pėr dhimbjet.

Mosha e shoqėrisė dhe barra e sėmundjeve kronike-degjenerative po bėhet gjithnjė e mė e rėndėsishme me kushtet multikronike qė prekin 1 nė 4 tė moshuar.

Pėr tė ndryshuar eubiozėn e zgavrės sė gojės, duhet tė merret parasysh marrja e diuretikėve, barnave pėr kontrollin e presionit tė gjakut dhe barnat kundėr depresionit. Patologjitė kronike mė tė shpeshta janė sėmundjet kardiovaskulare (27.8%), sėmundjet respiratore kronike (20.3%), diabeti (19.7%), tumoret (12.5%), iktuset ose ishemitė cerebrale (8.4%), insuficienca renale (8.1%).

Kėto tė dhėna duhet tė na bėjnė tė reflektojmė mbi nevojėn pėr t'u pėrgatitur pėr tė ofruar protokolle operacionale tė higjienės nė shtėpi qė mund t'i pėrgjigjen nevojės pėr tė promovuar menaxhimin e duhur, nė qasjen e pėrputhjes nė zgjedhjen e teknologjive qė mund tė ndihmojnė menaxhimin e shėndetit oral, duke marrė parasysh edhe moshėn e pėrfituesve tė kujdesit, siē ėshtė shkathtėsia e reduktuar e dorės te tė moshuarit. Shpesh rehabilitimet e pranishme janė implante dhe/ose proteza tė lėvizshme, ndaj ėshtė e nevojshme qė tė perceptohet nevoja pėr kontroll kimik dhe mekanik tė biofilmit bakterial.

Furēat manuale, sonike ose elektrike tė gjeneratės sė fundit e lehtėsojnė efektivitetin sepse kanė fije delikate, tė pėrshtatshme pėr mukozėn delikate tė pacientėve tė moshuar. Pėr hapėsirat interproksimale, furēat e gomės me forma dinamike lehtėsojnė nė mėnyrė ergonomike efektivitetin e larjes sė gojės.

Kontrolli kimik i biofilmit bakterial ėshtė i pėrshtatshėm pėr tė pėrmirėsuar jetėn shoqėrore pėr tė luftuar jo vetėm insultin bakterial nė indet e zgavrės sė gojės, por edhe problemin e vjetėr tė halitozės.

Prandaj, larėsit e gojės duhet tė jenė super-hidratues dhe delikat pėr tė lejuar pėrdorimin e pėrditshėm dhe pėr tė lehtėsuar perceptimin e dhimbjes.

Produkti protetik duhet tė lahet me furēė proteze e cila duhet dezinfektuar shpesh.
Nga pikėpamja ergonomike, pėrdorimi i solucioneve sprej tė vajit tė ullirit tė ozonizuar, klorurit cetilpiridinium, bikarbonatit tė natriumit qė spėrkatet lehtėsisht nė njė distancė prej 5 cm nga proteza, duhet tė sensibilizojė tė moshuarin e asistuar pėr tė kontrolluar erėn e keqe tė vetė protezės.

Provat shkencore kanė konfirmuar dobinė e tė pėrdorimit tė probiotikėve pėr efektin e tyre antagonist ndaj patogjenėve, tė shoqėruar edhe me ndikimin e pėrgjigjes imune lokale dhe sistemike si njė faktor i pavarur, pėrgjegjės pėr reduktimin e inflamacionit dhe shkatėrrimin e indeve.

Teknologjitė e dedikuara pėr kujdesin oral duhet tė lehtėsojnė, nė rastin e tė moshuarve tė dobėt tė ndihmuar nga kujdestarėt, menaxhimin e shėndetit oral nė shtėpi dhe mundėsinė e konsultimit nė distancė tė higjienės orale.

Tė gjithė profesionistėt e kujdesit shėndetėsor duhet tė zbatojnė aftėsitė e menaxhimit tė shėndetit oral nė mosha tė caktuara.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D