Funksioni mastikator te pacientėt me proteza fikse nė implante bimaksilare

Implantologji | 7 Shkurt 2023 |

Funksioni mastikator te pacientėt me proteza fikse nė implante bimaksilare


Funksionet orale si pėrtypja, gėlltitja dhe fonetika janė komplekse dhe luajnė njė rol qendror nė shėndetin e pėrgjithshėm dhe cilėsinė e jetės sė secilit prej nesh.

Kontrolli i forcave dhe lėvizjeve pėrtypėse kėrkon sinjale tė shumta nervore qė rrjedhin nga organet shqisore dhe joshqisore; pėr shembull, hapja dhe mbyllja e gojės niset nga njė grup neuronesh nė trungun e trurit. Pėr mė tepėr, disa receptorė shqisor nė periodontium, muskujt e nofullės, kyēet etj. kontribuojnė nė "akordimin e imėt" tė lėvizjeve mastikatore.

Nė veēanti, mekanoreceptorėt periodontal kanė treguar se luajnė njė rol qendror nė rregullimin e forcave mastikatore dhe lėvizjet e nofullės, duke ofruar informacion pėr ngarkesėn kohore, hapėsinore dhe dentare.

Pėr mė tepėr, kohėt e fundit, ėshtė sugjeruar qė afėrsisht 20% e aktivitetit muskular tė maksilės  gjatė fazės sė bllokimit varet nga inputet e mekanoreceptorit periodontal.

Personat e trajtuar me proteza fikse bimaksilare tė mbėshtetura me implant janė unikė nė mungesėn totale tė inputeve ndijore qė rrjedhin nga mekanoreceptorėt periodontal, inpute tė nevojshme pėr rregullimin e imėt tė lėvizjeve mastikatore. Mungesa e inputit ndijor nga mekanoreceptorėt periodontal ēon nė pėrshtatje tė dėmtuar ndaj fortėsisė sė ushqimit dhe dėmtim tė kontrollit motorik oral dhe funksionit mandibular.

Megjithatė, protezat e mbėshtetura nė implante fikse janė pa dyshim mė tė mira nė shumė aspekte krahasuar me protezat e lėvizshme.

Njerėzit me proteza fikse bimaksilare tė mbėshtetur nga implantet, ndėrkohė qė kanė proteza adekuate dhe funksionale, shfaqin shenja tė pėrtypjes sė dėmtuar nė krahasim me njerėzit me dhėmbė natyralė. Megjithatė, nuk ėshtė e qartė nėse cilėsia e jetės dhe perceptimi subjektiv i dėmtimit mastikator nė mbajtėsit e protezave fikse nė implante preket gjithashtu.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė Revistėn e Rehabilitimit Oral tė Shkurtit 2023, autorėt  kanė hetuar marrėveshjen dhe konsistencėn midis vlerėsimeve subjektive dhe objektive tė funksionit mastikator nė pacientėt me proteza bimaksilare fikse tė mbėshtetura nga implantet.

Nė studim u morėn parasysh dy grupe:
Grupi 1 ose ai eksperimental (n = 25, mosha = 70.6 ± 7.5  vjeē, me tetė gra) nė tė cilin pacientėt kishin proteza bimaksilare tė fiksuara tė mbėshtetura nga implante;
Grupi 2 ose ai i kontrollit (n = 25, mosha = 69,0 ± 5,3, me 13 gra) nė tė cilin pacientėt kishin dhėmbė natyralė.

Pėr t'u pėrfshirė nė kėtė studim, pjesėmarrėsit e grupit 1 duhej tė kishin mbajtur protezėn pėr tė paktėn njė vit pa shfaqur ndonjė ankesė tė dukshme. Nga ana tjetėr, grupi i kontrollit pėrbėhej nga persona me dhėmbė natyralė, pa proteza dhe pa ērregullime tė lidhura me sistemin mastikator.

Funksioni mastikator u vlerėsua objektivisht me teste tė aftėsisė sė prerjes dhe pėrzierjes sė ushqimit.

Vlerėsimet subjektive tė funksionit mastikator dhe cilėsisė sė jetės nė lidhje me shėndetin oral u kryen duke pėrdorur shkallėn e vlefshme tė kufizimit tė nofullės (JFLS-20) dhe profilin e ndikimit nė shėndetin oral (OHIP-49).

Pėr vlerėsimin subjektiv tė funksionit mastikator, tė gjithė pjesėmarrėsve iu dėrguan 2 grupe pyetėsorėsh me postė pėr tė paktėn 5 javė pėrpara seancės eksperimentale.

Rezultatet

Grupi eksperimental prodhoi rezultate tė dobėta nė tė dy testet objektive (p < .001). Megjithatė, nuk u gjetėn dallime domethėnėse midis dy grupeve nė totalin e JFLS (p = .114) dhe OHIP (p = .312).

Kishte disa korrelacione pozitive midis tė dhėnave tė testit tė prerjes sė ushqimit dhe JFLS nė grupin e kontrollit dhe njė korrelacion pozitiv midis tė dhėnave tė testit tė prerjes sė ushqimit dhe OHIP nė grupin eksperimental, duke treguar njė korrelacion tė dobėt midis vlerėsimeve subjektive dhe objektivit.

Nė pėrgjithėsi, nuk kishte asnjė ndryshim domethėnės nė rezultatet totale subjektive JFLS midis dy grupeve.

Megjithatė, grupi eksperimental kishte njė rezultat dukshėm mė tė lartė pėr sjelljen e lėvizshmėrisė vertikale, por nuk kishte dallime domethėnėse nė pėrtypjen dhe sjelljen verbale dhe komunikimin emocional nė krahasim me grupin e kontrollit.

Mosfunksionimi (subjektive) i vetė-raportuar, shqetėsimi dhe paaftėsia qė i atribuohen shėndetit oral u vlerėsuan nė mėnyrė tė ngjashme me rezultatet OHIP-49. Analiza statistikore e OHIP-49 nuk tregoi dallime domethėnėse midis dy grupeve nė asnjė nga nėnfushat.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se megjithėse pacientėt me proteza fikse tė mbėshtetura me implant shfaqin performancė mastikatore tė reduktuar nė krahasim me dhėmbėt natyralė tė shėndetshėm, nuk ka asnjė marrėveshje nė vlerėsimet objektive dhe subjektive tė pėrtypjes.

Implikimet klinike

Studimi aktual ofron njė pasqyrė tė performancės mastikatore subjektive dhe objektive te pacientėt me proteza fikse bimaksilare tė mbėshtetura me implant. Megjithatė, ka disa kufizime tė kėtij studimi qė duhen pranuar.

Fillimisht duhet nėnvizuar numri i vogėl i pacientėve me proteza fikse bimaksilare nė implante tė pėrfshira nė kėtė studim. Prandaj, studimet e ardhshme gjatėsore me madhėsi mė tė mėdha kampioni dhe shpėrndarje mė tė mirė gjinore mund tė ofrojnė njė kuptim mė tė mirė tė mosfunksionimit mastikator te individėt me proteza fikse tė mbėshtetura nga implantet.

Megjithatė, gjetjet e studimit janė tė rėndėsishme sepse procedurat rutinė tė rehabilitimit oral shpesh nuk vlerėsojnė funksionin mastikator pas trajtimit ose gjatė ndjekjes.

Meqenėse funksioni mastikator ka potencialin tė ndikojė nė zgjedhjen e ushqimit, zakonet e tė ngrėnit ose marrjen e pėrbėrėsve kryesorė pėrgjegjės pėr ushqimin e duhur dhe pėr kėtė arsye ėshtė njė kontribues i rėndėsishėm nė statusin ushqyes, sugjerohet njė kuptim i qartė i tij gjatė procedurave protetike pėr tė ndihmuar pacientėt stomatologė tė fokusohen nė restaurimi funksional dhe jo thjesht restaurimi strukturor.

Pėr mė shumė informacion:

George Homsi, Anna Karlsson, Nabeel Almotairy, Mats Trulsson, Abhishek Kumar, Anastasios Grigoriadis. Subjective and objective evaluation of masticatory function in patients with bimaxillary implant-supported prostheses. J Oral Rehabil Febbraio 2023;50:140-9.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D